406 Shares 8231 views

Wirus H1N1: objawy, leczenie i profilaktyka

Wielu obywateli traktuje grypę lekkomyślnie, kaszlem lub temperaturą, nie spieszą się spać ani lekarzowi, ale w interesach. Wirusy i jest to konieczne, ponieważ wystarczy na przykład kichnięcie, w zatłoczonym minibusie, i – voila – jest gotowa! Grypa H1N1, która przyciągnęła tak wiele strachu lub jakiejkolwiek innej grypy, znalazła kilkanaście ofiar. Dlaczego? Ponieważ jeden z trików wirusów grypy rozprzestrzenia się nimi w powietrzu, większość dla pasożytów jest łatwa i skuteczna. Ich drugi przebieg jest unikalną zmiennością. Kiedy ciało ofiary zaczyna działać na wirusa, który penetruje przeciwciało, aby go zniszczyć, szybko zmienia strukturę jego białek, staje się nową modyfikacją, a jednocześnie pozostaje tą samą chorobą. Dlatego wciąż pojawiają się nowe epidemie, a lekarze opracowują nowe szczepionki.


Dlaczego grypa nazywa się wieprzowiną

Wielu ludzi wie, że w latach dwudziestych XX wieku śmierć w Europie była pod nazwą "Hiszpan". Przyniosła do grobu około 100 milionów ziem. Niedawno naukowcy dokładnie zbadali materiał pobrany z trupu hiszpańskiej ofiary pochowany w zmarzlinę i znalazł w niej wirus H1N1. Tak, jest to wirus, który zarabia tak dużo hałasu w 2009 roku. Przez lata wielokrotnie zmieniano się, stając się wtedy H2N2, potem H3N2, a następnie H1N2, za każdym razem powodując nowe epidemie. W pewnym momencie wirus pochodzi od człowieka do świń, przystosowany (zmutowany) w nowych gospodarzach i stał się grypą świńską, zdolną żyć tylko u zwierząt. Po pewnym czasie wirus ponownie dostał się do osoby i, wykazując jego unikalne zdolności, znowu zmutowany, przystosowany do nowego właściciela. W tym okresie adaptacji nowy szczep H1N1 spowodował tylko 50 przypadków grypy świńskiej, a także u osób, które ze względu na swoją działalność kontaktowały się ze zwierzętami. Modyfikując dalej, wirus opracował formę, która może być przenoszona nie tylko od świń na ludzi, ale także w przyszłości zarażać nowych ludzi. Więc zaczął się epidemia choroby, zwana świętą grypą.

Co to jest Н1N1

Litera "H" w imię pasożyta oznacza hemaglutyninę, białko, które znajduje się na jego powierzchni i działa jak roztocza, który przywiązuje się do komórek ofiary, ponieważ wirusy grypy nie żyją bez haczyków. Jest to typ tych biologicznych "roztoczów", które odgrywają decydującą rolę, jaką ofiarę wybrać wirusa – osobę, zwierzę lub ptak. Oznacza to, że ten sam wirus jest bardzo rzadko zdolny do życia w każdym żywym organizmie. Chociaż istnieją wyjątki. Tak więc, wirus H1N1 jest tak uniwersalny, że może zarażać ptaki, zwierzęta i ludzi. Litera "N" oznacza enzym neuraminidazy. Jest też powierzchownym obrońcą wirusa z przeciwciał. Ponadto, pomaga oddzielić się od komórek nowo narodzonych wirusów i przeniknąć do nabłonka układu oddechowego ofiary. Litera "A" wskazuje typ wirusa. Są też B i C, ale A jest uważany za najbardziej zdolny do modyfikacji, a zatem najtrudniejszy do przewidzenia.

Różnice w chorobie

Grypa H1N1 nie ma tak wiele różnic od klasycznego sezonu, a większość ludzi przechodzi bez żadnych komplikacji. Ma też jedną nieprzyjemną cechę – niektóre ofiary mają zdolność powodowania pierwotnego wirusowego zapalenia płuc, którego nie można wyleczyć antybiotykami (różni się to od bakteryjnego zapalenia płuc). Jeśli pacjenci, u których wirusa H1N1 spowodował powikłania w postaci wirusowego zapalenia płuc, nie zaczęli prawidłowo leczyć się z pierwszym objawem, umierają w ciągu jednego dnia. Ta okoliczność miała miejsce podczas epidemii w 2009 r., Która była główną przyczyną zgonów prawie 2 tysięcy osób. Inne różnice między grypą świńską a normą to nudności, wymioty i biegunka.

Grupy ryzyka

Aby złapać wirus H1N1 może być dowolny, ale zagrażające życiu powikłania nie rozwijają się dla każdego. Według danych statystycznych następujące kategorie populacji są najbardziej podatne na świńską grypę w ciężkiej postaci:

– małe dzieci (w wieku od 0 do 2 lat);

– kobiety w ciąży;

– cierpiących na choroby płuc, na przykład astmy;

– osoby powyżej 65 roku życia;

– cierpiących na przewlekłe choroby narządów wewnętrznych;

– zakażone HIV.

Jak widzimy, największe niebezpieczeństwo świńskiej grypy jest dla tych, którzy osłabiły ciało.

Sposoby zakażenia

Jak już wspomniano powyżej, wirus H1N1 jest głównie przenoszony drogą lotniczą. Ważne: kichanie lub kaszel, mikroorganizmy, które wydostają się z jamy ustnej lub nosa chorej osoby, mogą "latać" przez powietrze na odległość do 2 metrów. Jeśli są wdychane przez zdrową osobę, na pewno zarażę.

Ale te wirusy, które nie dotknęły ofiary, ale osiadły na każdej powierzchni, nadal żyją przez 8 godzin. Oznacza to, że możesz złapać świńską grypę i kontaktować się z domownikami, na przykład, jeśli weźmiesz poręcz za pomocą wirusów, a następnie bez mycia rąk, jeść.

Trzecim sposobem infekcji jest najbardziej pasywna – wieprzowina od chorego zwierzęcia. Możesz zachować grypę w ten sposób tylko wtedy, gdy mięso jest surowe lub półprzetworzone, ponieważ przy standardowej obróbce cieplnej, wirus H1N1 ginie w ciągu kilku minut.

Klasyczne objawy choroby

Od momentu zakażenia dopóki pierwsze objawy nie ustępują od jednego do trzech do czterech dni, co zależy od cech organizmu. Symptomy wirusa H1N1 mogą powodować takie same objawy jak klasyczna grypa:

Ogólne złe samopoczucie;

– ból całego ciała (ból mięśni);

– przeziębienia;

– bóle głowy;

– prześladowania i / lub ból gardła;

– kaszel;

– wzrost temperatury do wysokich znaków (czasami nie ma temperatury);

– dreszcze, gorączka.

Niektórzy pacjenci mają problemy z nudnościami, czasem do wymiotów i biegunką.

Wirus H1N1, objawy powikłań

Że nie ma nieodwracalnego kłopotu, natychmiast zwracać się do lekarzy o pomoc, jeśli jest to konieczne, jeśli na tle pozornie zimno są przestrzegane:

– bardzo wysoka temperatura, nie spuszczana przez tabletki;

– nieznośne bezprawne nudności;

– wymioty;

– ciężki i / lub szybki oddech;

– bladość i / lub sinica skóry, niebieskie usta (najczęściej u dzieci);

– słabość, sprowokowanie;

– długi nieobecność skłonności do moczu;

– ból w klatce piersiowej i brzuchu;

– zawroty głowy;

– dezorientacja w kosmosie;

– dzieci płaczą bez łez;

– zwiększona pobudliwość bez przyczyny;

– po pewnej poprawie w przebiegu "zimna" nagle ostre pogorszenie.

Wirus H1N1, leczenie łagodnej postaci choroby

Diagnoza świńskiej grypy, bez powikłań, jest trudna ze względu na tożsamość objawów ze zwyczajową grypą. Ustalenie rodzaju wirusa może być posadzone plwocinę, przydzielane przez kaszel i śluz z nosa i jamy ustnej.

Z łagodną postacią grypy terapia może odbywać się w domu. Składa się z obowiązkowego odpoczynku w łóżku, spożycia leków przeciwgorączkowych, jeśli temperatura przekracza 38 stopni, niesteroidowe leki przeciwzapalne, witaminy, kaszel i korysa. Nie należy podawać leków zawierających aspirynę, ponieważ nie są wykluczone powikłania (zespół Ray'a). Leki przeciwgorączkowe można pić Nurofen, paracetamol i dorosłych także Ibuprofen.

Można stosować leki przeciwwirusowe H1N1 w łagodnej postaci:

"Arbidol".

"Viferon".

"Grippferon".

"Reaferon".

"Ingaron".

– Lipind.

"Ingawirina".

"Cycloferon".

– "Kagocel".

Pożądane jest także podjęcie leków przeciwhistaminowych, picie dużej ilości płynów – herbat, morsek, wody z miodem, porzeczkami, malinami, kapustą i ziołami.

Grypa trwa około 6-7 dni.

Uzdrowienie ciężkich postaci

Grypa H1N1, która występuje z powikłaniami, różni się znacznie od sezonowych i można je rozpoznać bez oczekiwania na wyniki siewu. Z objawami typowymi dla grypy świń w ciężkiej postaci wymienionej powyżej, pacjent musi zostać hospitalizowany, a jeśli wystąpią problemy z oddychaniem, należy rozpocząć leczenie resuscytacyjne. Do leczenia należy użyć "Oseltamivir" lub "Tamiflu", "Zanamivir" lub "Relenza", które hamują aktywność neuraminidaz. Jednocześnie zaleca się leczenie przeciwbakteryjne, aby infekcja bakteryjna nie rozwinęła się na tle wirusowego zapalenia płuc, oczyścić ciało toksyn uwolnionych przez wirus H1 N1, przepisać leczenie objawowe. Prognoza dla pacjentów ze skomplikowaną grypą świń jest korzystna tylko w przypadku rozpoczęcia prawidłowego leczenia.

W umiarkowanej nasileniu choroby, w przypadku wysokiej gorączki, nudności, wymiotów, biegunki, ale bez problemów z oddychaniem, omdleniem, zaburzoną świadomością i zapaleniem płuc, leczenie jest możliwe w domu.

Środki ostrożności

Zapobieganie H1N1 polega głównie na ograniczeniu wizyt w miejscach publicznych i kontaktach z osobami, które mają najmniejsze oznaki zimna (kaszel, katar). Również lekarze zalecają:

– noszenie maski we wszystkich miejscach publicznych;

– przed wyjściem użyj maści oksoliny;

– po powrocie do domu dokładnie umyć ręce, umyć nos i usta;

– odmowa przekąsek na ulicy iw miejscach publicznych, bez uprzedniego dokładnego mycia rąk.

Ustalono, że wirus grypy świń szybko umiera, gdy jest narażony na nie tylko wysokie temperatury, ale również środki antyseptyczne, takie jak mydło, roztwory alkoholu, środki bakteriobójcze. Dlatego w miejscach publicznych (szkoły, szpitale, punkty żywnościowe i inne) podczas epidemii, często konieczne jest wykonanie mokrego czyszczenia, wytarcia stolików, klamek.

W pierwszych objawach złego samopoczucia, zwłaszcza jeśli występuje kaszel, katar, gorączka, musisz wezwać lekarza w domu, aby uniknąć zakażeń innych ludzi.

W tej chwili opracowano nową szczepionkę przeciwko H1N1, która jednocześnie pomaga w walce z klasyczną grypą B ze szczepów H3N2. Nie jest możliwe, aby zaszczepić się, ponieważ całe szczepionki nie są stosowane w szczepionce, ale tylko ich fragmenty. Jednak po szczepieniu nadal możesz złapać grypę, ale postępuje się w bardzo lekkiej postaci. Także szczepienie nie pozwala uniknąć wszystkich innych możliwych modyfikacji wirusa H1N1.

Zrób to co rok, najlepiej miesiąc przed przewidywaną epidemią (jesienią przed rozpoczęciem zimnej pogody zimno).