579 Shares 4806 views

Obraz Petersburga w historii „płaszczu”. NV Gogola „Płaszcz”

N. V. Gogol, być może, jest to najbardziej tajemniczy pisarz 19. wieku. Jego prace są często mistyczne treść pochłaniające zainteresowania, czasem przerażające. Nawet w realistycznych powieści i opowiadań pisarza umiejętnie wplata fantastyczny element. Uderzające przykład takich kombinacji są nowe Peterburgskie. Nie byłoby źle powiedzieć, że kluczowe znaczenie dla nich jest obraz Petersburga. W opowiadaniu „płaszczu”, autor opisuje szczegółowo na ulicach tego miasta i jego mieszkańców. W swojej interpretacji tego miasta zbliża się do Dostojewskiego, Gogola tradycji, odsłaniając wszystkie negatywne strony Petersburga.


„Płaszcz” Gogola N.V.: główny bohater, zawartość

Bohaterem opowieści – Akakiy Akakievich Bashmachkin. On jest tytularnym doradca zdobył gola i zashugannyh przełożeni i koledzy. Gogol mieszka w jaki Bashmachkin urodził, jak wybrał imię. Gdy ojciec był Akaki, syn jest to. Rodzice wiedzieli z góry, że radca tytularny wyjdzie z niego. Takie określenie z góry podkreśla, że Akakiy Akakievich – mały człowiek, który nie ma wpływu ani na ich życie lub innych ludzi. Nad nim surowo prześladowana kolegów, wlać go na papierze głowy, a on nie może nic powiedzieć.

Głównym tematem opowieści „płaszcza” – jest zastąpienie wszystkich duchowa w materialnym człowieka. Nawet nazwa punktów bohaterem tego. Akakiy Akakievich posiadał w celu naprawy kurtkę, ale nie chce, aby dostosować. Potem postanawia zaoszczędzić pieniądze na nową. A teraz jego marzenie się spełniło. Nowy płaszcz był w końcu zauważył, nawet zaproszeni do odwiedzenia jednego głównego urzędnika. Wreszcie Akakiy Akakievich Czułem pełny. Ale w drodze powrotnej z nim zerwał nową szatę. On w tym momencie wydawało się, że usunięte bez ubrania, a część nie. Załamany, postanawia udać się do „znacznego osoby”, ale on krzyczy na niego. Po tym incydencie, mają Bashmachkin zdrowia pogarsza się, że mereschatsya dziwne wizje. W rezultacie, bohater umiera. I na ulicach chodzą duch, który rozkłada płaszcz z przechodniów.

Petersburg w historii

Obraz Petersburga w historii „płaszczu” jest bardzo ważne nie tylko dla zrozumienia samej pracy, ale również zrozumieć koncepcję całego cyklu „opowieści Petersburg”. Miasto na kartach powieści fantasmagorichen i nienaturalne. Przypomina wymarłe miasto. W takiej sytuacji nie może być pełne życia ludzkiego, tylko bezcelowy i bezużyteczny istnienie jest możliwe. Gogol opisuje ganki i domy Petersburgu, zwłaszcza mieszka na dziwny zapach, kaustycznej. Obraz Petersburga w historii „płaszczu” jest blisko, jak to jest przedstawione w powieści „Zbrodnia i kara”. Dostojewski pisał także o charakterystycznej Peter „smród”. Jednak przez Dostojewskiego nie mistycznym elementem w jego opisie.

Motyw wrogości miasta

Z początku wydaje się, że miasto chce kopać ludzi, on je odrzuca. Ale nie wszystkie. Pierwszymi ofiarami takich jak Akakiy Akakievich. Wrogiem wszystkich urzędników ze skromnych pensji – Petersburg mrozu. Chill w historii symbolizuje śmierć przestrzeni, zwłaszcza duchowe. Po tym wszystkim, nikt z ludzi wokół Bashmachkin ani on sam nie ma żadnego innego interesu, niż rzeczy.

Szczegóły opisano pejzaż gdy Bashmachkin skierowany dostosować naprawić płaszcz. Ceremonialne ganki bogaty kontrast z śmierdzących, brudnych czarnych etapach biednych domów. Bohater jest zagubiony w zatłoczonym Petersburgu, nie miał jego twarz. Z tego punktu widzenia ważne jest, aby opis portretu bohatera, który został dany na początku tej historii jest. On nie jest wysoka i nie niska, osoba ta nie jest zła i nie gruba, to nie ma nic szczególności autor nie wspomina, pokazując w ten sposób, że bohater nie posiada wyróżniające cechy, to jest anonimowa, z tego powodu, że praktycznie nie powoduje współczucie.

żyć Petersburg

Impersonation – innej techniki, która wykorzystuje N.V. Gogola. „Płaszczu” jest uważany przez prawo od centrum historii w cyklu, to jest tutaj (jak w „Newski Prospekt”), jak miasto staje się bohaterem. Po śmierci bohatera „Petersburg został pozostawiony bez Akakievich”. Ale o dziwo, nikt nie zauważył. Stracił stwora, że nikt nie musiał.

Ale w mieście, w stosunku do którego Gogol używa tych samych słów jako żywej istoty, nie idź do ludzi i kołnierzyki, płaszcze, płaszcze. Motyw istotności jest ważny dla wszystkich kondygnacji w tej serii.

Funkcja miejskiego krajobrazu w historii

Obraz Petersburgu po raz pierwszy pojawia się na kartach prozy Gogola nawet w historii „Noc przed Bożym Narodzeniem”. Od początku, miasto stało się przestrzeń skontrastowane Ukraina, które mają być dokładne, Dikanka. Petersburg jest już tutaj – to jest żywym miastem, patrząc na ognistych oczach domu bohatera. Z biegiem lat jego życia w Petersburgu Gogola zaczął odróżniać jaśniej dla blasku i piękna pałacach bestialstwa, chciwości i drapieżnego charakteru ludzi zamieszkujących go.

ściśle związanych z podstawową ideę powieści „płaszcz” z opisem pejzaż. Gogol ujawnił kontrasty społeczne tego miasta, podniósł kwestię uciśnionych, pozbawionych praw osób cierpiących. Anegdota o biednego urzędnika usłyszał od swoich przyjaciół, historia znacznie zatopiony w duszy pisarza, a on postanowił stworzyć dzieło, w którym odbija się całe współczucie dla małego człowieka, takich jak Bashmachkin.

ocena autora w historii

Mimo wszystkich łask, historia Gogola „płaszczu” jest ironiczny. Autor sprawia, że jego bohater ubogich. Po tym wszystkim, nie jest po prostu dobry, spokojny, miękki i kręgosłupa, to żałosne. On nie może sprzeciwić się jego koledzy, on boi się swoich przełożonych. Ponadto, również nie może nic zrobić, ale do przerobienia. Wyższa pozycja – przepisywanie dokonywania korekt, – Akaki Akakiyevich nie podoba, on ją odrzuci. Gogol To pokazuje, że sam bohater nie szczególnie starać się wydostać z ich upodlony stanie. Z wyraźnym sarkazmem, rozmowy o tym, jak Bashmachkin autorem obsesją pozyskiwania płaszcz, jeśli nie jest to sprawa, a celem jego życia. Jakie życie, w którym główny pomysł – kupić płaszcz?

Brak duchowości w historii

Być może jest to główny motyw, do którego sprowadzają się wszystkie wątki narracyjne, w tym wizerunku Petersburgu. W opowiadaniu „płaszczu” jasno i wyraźnie wyłania inspirituality bohatera. On nie może nawet mówić, mówi niektóre przyimki i wykrzykniki, które podkreśla brak go w umyśle i duszy. On jest tak pochłonięty nabycia płaszcz pomysł, że ona staje się jego idol. Koledzy Akaky okrutny, by nie mógł współczuć. Boss upaja się jego mocy i jest gotowa złamać każdy za nieposłuszeństwo. I umieszczone w miejscu Bashmachkin nowego tytularnego doradcę o której Gogol mówi jedynie, że jego pismo jest wyższa i bardziej pochylona.

odkrycia

Zatem historia Gogol „Płaszcz” jest najlepszym przykładem groteskowych Fantasmagoryczny prac z fantastycznym elementem. I mistycyzm jest związana nie tylko z wyglądu produktu końcowego duch, ale samo miasto, które odrzuca ludzi, jest wrogie. Petersburg w opowiadaniu „płaszcz” został zaprojektowany, aby pokazać ocenę autora, a także pomaga zrozumieć podstawowe pojęcia pracy. Wynika to z opisu krajobrazu miejskiego, czytelnik zdaje sobie sprawę z okrucieństwa, brutalności, środowiska znieczulica, w których istnieją takie nędzni ludzie jak Akaki Akievich Bashmachkin.