325 Shares 4849 views

Narodowa waluta Armenii: historia wyglądu i wyglądu

Narodowa waluta Armenii nazywa się dram. Określenie to pochodzi od starożytnego greckiego słowa "drachma", co oznacza "pieniądze". Takie ormiańskie notatki zostały wprowadzone do obiegu w listopadzie 1993 roku. Jednocześnie pierwsza wzmianka o dramach pochodzi z dwunastego wieku, ale wtedy były to tylko srebrne monety.

Wartości nominalne

Autorem projektu banknotów z modelu z 1993 roku była pierwotnie brytyjska firma Thomas de la Rue. Dwa lata później zostały uaktualnione, a ich projekt został zrealizowany przez firmę "Giesecke & Devrient" z Niemiec. Jeden dram jest uformowany od stu. Na dzień dzisiejszy w obiegu znajdują się banknoty, których godność wynosi jeden, pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt i sto tysięcy, a także 10, 20, 50, 100, 200 i 500 monet AMD.

Historia waluty ormiańskiej

Mówiąc o walucie w Armenii, nie można zauważyć faktu, że pieniądze papierowe pojawiły się po raz pierwszy w czasach Rzeczypospolitej w 1918 roku. Były to ruble, które były używane dopiero od dwóch lat. W 1920 r. Kraj stał się częścią ZSRR, więc sowiecka waluta została wprowadzona do obiegu. Po ogłoszeniu niepodległości państwa w dniu 23 września 1991 r., Był używany tutaj przez kolejne dwa lata, aż do utworzenia Banku Centralnego. Dopiero po tym, jak wspomniano powyżej, pojawiła się narodowa waluta Armenii. Początkowo drukowane były pieniądze, których denominacja wynosiła 10, 25, 50, 100, 200, 500, 1000 i 5000 AMD. Wymiana dla mieszkańców państwa została dokonana w oparciu o stopę 200 rubli na jedną lokatę.

W 1996 r. W Armenii zaczęła się silna inflacja iw konsekwencji krajowe pieniądze stale się amortyzowały. W rezultacie rząd wielokrotnie postanowił wydawać banknoty o dużym nominale.

Wygląd

Wizerunek wybitnych postaci kraju, jak również dziedzictwo historyczne, trafia do arabskiego dramatu. Należy zauważyć, że paleta jest dość kolorowa. Na przykład, jeśli weźmiesz banknot, którego nominał ma tysiąc szt., Możesz zobaczyć portret słynnego pisarza lokalnego Egishe Charents. Po prawej stronie Ararat słyszy się w tle. Z tyłu notatki w tle znajduje się obraz starożytnego budynku w Erywaniu, a na przodzie znajduje się konia zapięty do wagonu.

Nie mniej pięknie jest banknot pięćdziesiąt tysięcy dram. Z przodu znajduje się obraz katedry Etchmiaddzina, a na lewo znajduje się napis, który mówi, że chrześcijaństwo jest narodową religią kraju od 1700 lat. Z tyłu można zobaczyć obrazy jego dystrybutora St. Grigor i Króla Tiradates Wielkiego na tle Araratu. Tu, po prawej, znajduje się ornament kościoła Kecharis. Ochrona banknotu jest znakiem wodnym, wykonanym w postaci krzyża.

Wymiana walut

Dopuszcza się we wszystkich placówkach handlowych kraju jedynie waluta narodowa Armenii. Wyjątki można nazwać, chyba że duże hotele, restauracje i kilka sklepów, które zaakceptują euro, dolary amerykańskie lub rosyjskie ruble. Pieniądze można wymienić w specjalistycznych punktach lub w bankach. Należy zauważyć, że robi to lepiej w dużych miastach, ponieważ często trudno jest znaleźć wymiennik zewnętrzny. Podobna sytuacja z kartami bankowymi. Bankomierzy są dość rzadkie nawet w stolicy państwa Erywań. Instytucje bankowe w Armenii, co do zasady, działają tylko do 16-00. W związku z tym, udając się do tego kraju, lepiej zadbać o wymianę pieniędzy z wyprzedzeniem.

Jeśli chodzi o kurs, obecnie waluta ormiańska koreluje z zagranicznymi pieniędzmi w następujący sposób: 1 rubel rosyjski – 11,9 Ormiańszczyzm, 1 euro – 567 ormiańsk ormiański, 1 dolar amerykański – 414 ormiański ormiański.