540 Shares 2696 views

Rawhide skóra – przeszłość i teraźniejszość

Rawhide skóra – jeden z najstarszych materiałów wynalezionych i wytworzonych przez człowieka. Po tym wszystkim, klimat naszej planety wszędzie jest inna, a jeśli w strefie równikowej dość przepaskę na biodrach, a często traktowane i bez niej, w miejscach o trudnych warunkach klimatycznych bez ubrania ze skór nie. Ale jeśli usunąć skórę z produkcji i natychmiast go jako ubrania, bardzo szybko stanie się bezwartościowy. I aby tego uniknąć, skóra jest konieczne, aby przetwarzać w szczególny sposób. Tak, krok po kroku, ludzkość nauczyła się obsługiwać skóry zwierząt i używać go przez dłuższy czas.


Rawhide skóry, jej rodzaje i właściwości

Odmiana rawhide skóry w zależności od sposobu przetwarzania. Po pierwsze, substancja aktywna może być przetwarzana w sposób twarzy i bezlitsevym. W przypadku obróbki metodą bezlitsevom wełny ze skór usuwa się wraz z górną częścią skóry, lub tak zwanego „powierzchni”. Twarz ta sama metoda polega tylko na usunięciu włosów z torebek włosowych. Ale ona zachowała przód.

Istnieją inne gatunki garbarnie wykończeniowe takie jak: wykończenia zboża, porysowania lub skoblenka, sol-ziarna, wykończenie ałunu, nabiał, mrożone ozdoba, pikelnaya. To tylko sposób, w jaki skóra potraktowano w Rosji.

Innym znanym Niegarbowany zamszu, który produkowany narody Ameryki Północnej i Syberii. Nazwa tej skóry rodvugoy. Nawet narody północ od traktowani ryb rawhide skóra sposób.

Można zapytać, jaka jest różnica Niegarbowany skóra z jednym widzimy teraz? Różnica polega na tym, że obróbka skór surowych nie stosuje się procesu opalania, które całkowicie zmienia swoje właściwości. Rawhide jest skóra i jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Ona, w przeciwieństwie do garbowanej skóry, nie ma zapachu. Jeśli syromyat mokro, staje się lekko skolzkovatoy dotknąć, i aby tego uniknąć, konieczne jest, aby prawidłowo obsłużyć.

Inną właściwością surowa skóra – jest to produkt jadalny, więc w razie wypadku może to być gotowane i wykorzystywane w przemyśle spożywczym do podtrzymania życia. Zastanówmy się teraz, w jaki sposób rawhide jest wykonany własnymi rękami.

czyszczenie

Więc po pierwsze, skóra powinna być dobrze przepłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć krew i brud. Potem starannie oczyszczane z pozostałości tłuszczu i mięsa folii podskórnych. Czy to zwykle specjalny zakrzywiony nóż, ciągnąc obrabiany obszar na drewnianym pokładzie. Proces ten nazywany jest Mizdrownice.

Następnie zdjąć pokrywę z wełny. Proces ten nazywany jest derneniem, może być wykonywane na kilka sposobów. Włosy można po prostu zeskrobać razem z górną warstwą skóry. Jest to możliwe do wykorzystania popiołu drewna, wapna hydratyzowanego, siarkę i Pr sodu. Chemicals. Z ich pomocą, mieszki włosowe są degradowane i włosy mogą być usunięte, zachowując przód skóry. Możliwe po obróbce chemicznej i zeskrobać górną warstwę. Tylko wtedy proces nastąpi znacznie łatwiejsze. Jednak w celu dokonania NIEGARBOWANE, jeden oczyścić go za mało. Nadal wymagają leczenia fizycznego i impregnacji.

zmiękczający skórę

Po dokładnym oczyszczeniu skóry należy ugniatać. Dlatego przyszedł nazwę „Rawhide”. Ugniatać skóra może ramiona, trzymając ją na krawędź metalowego wspornika lub na bocznej krawędzi struganych desek. Ponadto, skóra może być zawieszone za pomocą dna ważenia i przekręcić go w różnych kierunkach, przy użyciu siły bezwładności. Mimo to, istnieją różne środki do ugniatania skóry, takie jak zając, paleniska, Don myalka i tak dalej. W dawnych czasach w niektórych kulturach zdecydowano się naciągnąć skórę, żucie zębami.

Ostatnim etapem

Gdy skóra jest miękka, to impregnowany lub zhiruyut. Impregnację przeprowadza się przy użyciu środków chemicznych lub fizycznych, takich jak kwaśny chlebowego z mąki i otrąb, produktów mlecznych (jogurt, Ayran) żółtka jaja, sól i nawet oleju. Nawet przy końcu obróbki NIEGARBOWANE zhiruyut za pomocą roztworu mydła, olej rycynowy i boraks. Po zakończeniu wszystkich procesów gotowego skóry rozciąga się i suszy. Po wysuszeniu, w razie potrzeby, opaska może być prasowane nieogrzewany żelaza i koloru.

Co to stosowane poprzednio i który służy teraz

W dawnych czasach rawhide skóra została wykorzystana wszędzie. Z jej buty do szycia, odzieży, biżuterii, wykonane pasy, liny, uprzęże dla koni. Syromyat stosowane w życiu codziennym.

W ogóle, to było po prostu niezastąpiony materiał. Co do obecnego czasu, zapotrzebowanie na takie skóry jest zminimalizowane. Oczywiście, można sobie pozwolić zrobić rawhide pasek, torebkę lub inne akcesoria, ale to bardziej do celów dekoracyjnych, a nie z konieczności. Nawet w niektórych miejscach wykorzystywanych w syromyat shornichestve sprawiają wiązań narciarskich, przycinanie jej kijów golfowych, zabawki dla zwierząt domowych, na przykład symulacja kości dla psów, etc.