283 Shares 3108 views

Sody: wzór chemiczny. Wzór chemiczny sody i jej zastosowanie

Być może, w każdym domu jest kuchnia – zwykła soda wyglądające pudełko z substancji proszkowej. Gospodyni kulinarny używać go jako dodatek do preparatów do pieczenia. Jednakże jej zakres jest tak szeroki, że substancja może być bezpiecznie zwany uniwersalny asystent osoby. Ale co to jest soda? Jakiego typu i jak istnieje to jest używane w życiu codziennym?


nazwy soda

Przed przystąpieniem do właściwości chemicznych sody, warto wspomnieć, że jego nazwa – „Soda”, substancja uzyskane od nazwy roślin saltwort sodonosnaya, popiołu, który jest źródłem produkcji sody.

W chemii sodowa – to uogólnienie tytułowe sole sodowe kwasu węglowego:

 • Na 2CO 3 (węglan sodu) – wzór chemiczny popiołu sody;
 • Na 2CO 3 · 10H 2O – sody;
 • NaHCO 3 – sody. Jest to wzór chemiczny sody kaustycznej;
 • Na 2CO 3-H 2O lub Na 2CO 3 · 7H 2O – wzór chemiczny kryształ sodowego.

W życiu codziennym, a także istnieje kilka rodzajów materiałów trywialne w przemyśle chemicznym:

 • sody;
 • sody;
 • Wodorowęglan sodu;
 • E500 dodatek;
 • Dekahydrat sodu.

Wzór empiryczny

Wzór chemiczny sody kaustycznej – NaHCO3. Kwaśnych soli kwasu węglowego. Jeśli dodać do mas atomowych wszystkich jego elementów składowych, okazuje się, że masa atomowa sodu jest równa 84 a. e.

Sposób jej powstawania jest dość prosta. Wzór chemiczny sody kaustycznej – złożone oddziaływanie wodorotlenku sodu z kwasem węglowym:

NaOH + H = 2 CO 3 NaHCO3 + H2O

W chemii sodu dvuuglikisly jest kompleks wodorowęglanu sodu anionu i kationu. Przy wprowadzaniu tych elementów do korpusu, że normalizuje równowagi kwasowo-zasadowej przez zobojętnienie nadmiaru kwasu obecnego w ciekłym medium.

sody kalcynowanej

Wzór chemiczny sody kaustycznej – Na2CO3. Soda amoniakalna – jest biały, granulowany materiał, który może być przedstawiony w postaci (A) peletek lub proszku (B).

Ten rodzaj popiołu ma kilka cech, które odróżniają sody kalcynowanej z jedzeniem.

 1. pH pożywki. Oraz żywności i soda ash – zasadowy, ale pierwszy – niska, pH = 8, a drugi – wysoka, pH = 11. Rodzaj nośnika i wzorze chemicznym oznacza sody technicznej.
 2. Zakres. Soda oczyszczona jest używany w kuchni, kosmetyce i medycynie. Sodowy jest stosowany jako skuteczny środek do czyszczenia.

W gospodarstwie domowym z użyciem sody mogą być:

 • udział w praniu, przy użyciu jako środka piorącego;
 • mycia podłogi, ale narzędzie to nie nadaje się do laminatu i pokrycia parkietowego, gdyż może popsuć powłokę;
 • udrożniania rur;
 • czyste wyroby z porcelany.

Przy użyciu sody musi być bardzo ostrożny, ponieważ silnie toksycznej substancji odnosząca się do trzeciej grupy substancji szkodliwych.

Właściwości fizyczne sody

Wodorowęglan sodu jest substancją w postaci białego proszku. To skomplikowane elementy sodu, wodór, węgiel i tlen.

Proszku o gęstości równej 2,16 g / cm3.

Gdy parametr temperatury 50 -60 ° C substancji zaczyna się topić.

wodorowęglan sodu lub soda oczyszczona jest przedstawiony w postaci mleka w proszku. W środowisku wodnym całkowicie rozpuszczalny. Nie palić. Wzór chemiczny sody jest taka sama, jak w przypadku żywności.

roztwór sody

Sodę – substancję, która rozpuszcza się całkowicie w wodzie, w wyniku czego w roztworze sody. Jest on używany do celów higienicznych do płukania jamy ustnej.

Roztwór wzór chemiczny kalcynowanej w następujący sposób:

NaHCO 3 + H 2O = H2 + CO 3 NaOH.

Wodny roztwór sody wyposażony słabo zasadowy charakter.

Dvuuglikisly sodu w wodnym roztworze dysocjuje z wytworzeniem jonów:

Na 2CO 3 ↔ 2Na + CO 3 2

Właściwości sody alkalicznego

Jak już wspomniano, wodorowęglan sodu jest substancją alkaliczną. Fakt ten wpływa na stosowanie sody oczyszczonej jako środka do neutralizacji kwasowości organizmu, zwłaszcza żołądka. Elementy, które składają się na materię, mają bezpieczną ekspozycję.

Soda nerek poprawia funkcjonalność, ponieważ derivable mocz środowisku alkalicznym. Ponadto utrzymuje się wymaganą ilość glutaminowy AK w organizmie, co zapobiega powstawaniu kamienia formacji w nerkach.

Alkaline środowisko pomaga lepsze trawienie niektórych witamin z grupy B: B1, B4, B5, B6 i B12.

Kiedy soda wykorzystywane do dobrego trawienia połączyć je z gorącym mlekiem. To przyczynia się do faktu, że jelito cienkie sodowego reaguje z aminokwasów mleka, co może spowodować, sól sodowa aminokwas o charakterze alkalicznym. Aminokwasy te są znacznie wyższe niż sodą, dostają się do krwiobiegu, zwiększając przez to zastrzega alkalicznych organizmu.

soda kaustyczna

Wzór chemiczny ługu sodowego – NaOH. wzór strukturalny: Na – O – H.

Substancje masie cząsteczkowej stanowią masę atomową jego elementów składowych Na, O i H. Jest ona równa 40.

Kaustycznej całkowicie rozpuszczalny w wodzie.

W przemyśle w stosunku do tego typu soda stosowane są następujące nazwy:

 • sody kaustycznej;
 • wodorotlenek sodu;
 • wodorotlenku sodu.

Podczas pracy z sodą kaustyczną jest konieczne stosowanie elementów ochronnych ubrań, jak w kontakcie ze skórą opuszcza poważne oparzenia.

Soda w połączeniu z octem

Wzór chemiczny ocet i soda oczyszczona jest reakcją hartowania produkowany wodę, dwutlenek węgla i sól kwasu octowego.

Ten związek chemiczny „doświadczenie” pochodzi towarzyszy charakterystyczny syk, który wskazuje początek „płonącego” sody.

Reakcję tę prowadzi się w kulinarną działalności, jeżeli są przeznaczone do zagnieść ciasto do pieczenia. Octu do tego przyjmuje się roztwór o stężeniu 9%. Kwas analogowy może być sok cytrynowy, jabłkowy cydr lub wino ocet.

Więc dlaczego przeprowadzić reakcję w przygotowaniu testu? Chodzi o to, że wynikające z rozkładu sody dwutlenku węgla daje testowego blasku.

Pierwsze substancja

Po ekstrakcji z sody rośliny halofitów sodonosnoy. Obecnie podstawę do wytwarzania tej substancji jest naturalnym siarczan sodu. Wytwarzanie reakcji w następujący sposób, w którym jest wyświetlany po prawej stronie wzoru sody chemiczną:

Na 2SO 4 + 3 C + 2Na 2O 2 = 2 CO 3 2 + CO + 2SO 2;
CaCO 3 + C + Na 2SO 4 = Na 2CO 3 + 4CO + CAS.

Korzystanie z sody oczyszczonej

Soda jest bardzo popularne w codziennym życiu, a nie tylko jako składnik kulinarny. Jednak bliższe spojrzenie na przypadkach, w których stosuje się popiół.

 1. Aby zacząć, to po raz kolejny wspomnieć, że soda – składnik żywności w kulinarną biznesu. Jego stosowanie nie jest przypadkowe: przez ogrzewanie związku zdolnego do uwalniania par ditlenku węgla, co z kolei daje testowego lekkość. W tym przypadku soda działa jako środek ułatwiający rozpad. Ale jeśli kupisz w worku sklep z proszkiem do pieczenia ciast, a następnie na opakowaniu w linii można wykryć obecność sody, który jest wyznaczony jako dodatek do żywności E500.
 2. Używać sody oczyszczonej i napojów gazowanych.
 3. Bardzo często, soda jest stosowany w tzw „ludowej” medycyny. W tym obszarze, to wystaje sody lekarstwa prawie żadnych dolegliwości, jak na przykład jego skuteczność udowodniono zgaga, kaszel, bóle gardła, żołądka, w podwyższonej temperaturze.
 4. Dobre wyniki i sody oczyszczonej jako środka czyszczącego. Może być stosowany do czyszczenia ceramiki sanitarnej, aluminiowe patelnie, naczynia, dywany, srebro i pranie. Substancja ma dobrą dezynfekujący i przeciwgrzybicze.
 5. Wiele kobiet używać sody oczyszczonej do celów kosmetycznych i higienicznych. Może być stosowany jako peeling dla skóry. Oznacza grzywny zaoszczędzić od szorstkiej skóry stóp, jeżeli są stosowane do kąpieli stóp. Może być używany, aby pozbyć się zapachu potu w obszarze pod pachami, albo w bucie.

Pomaga sody i wybielające zęby. Jest to tani, ale skuteczny sposób. Proszek sodowego miesza się z pastą i wody lub miękkich ruchów wykonywanych do czyszczenia zębów.

Sody kaustycznej: Redakcyjne

Korzystanie z tego typu soda powinna towarzyszyć pewne środki bezpieczeństwa, jak sody kaustycznej – silnych alkaliów, że może „pochłonąć” wielu rodzajów powierzchni.

Co może być również przydatna w warunkach domowych kaustycznej?

 1. Żrący radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami na naczyniach. Ale jest to niezbędne do powstrzymania się od stosowania tego środka w odniesieniu do produktów wykonanych z aluminium i teflonu. Ale dla reszty garnki, patelnie lub blachach – Proszę. Nagar, skali, duszno warstwy tłuszczu – to wszystko jest łatwe w obsłudze kaustykę.
 2. Soda kaustyczna może rozwiązać problem zatkanych rur. Trzeba tylko wypełnić ziarnistą substancję w probówce i pozostawić na chwilę, a następnie opłukać pod bieżącą wodą.

Ług sodowy, zwany również sodą kaustyczną, są szeroko stosowane na skalę przemysłową w wielu dziedzinach produkcji.

 1. W budownictwie. Tutaj, substancja stosowana do niektórych rodzajów materiałów budowlanych, a także służy jako dodatkowy składnik, który wzmacnia fundament konstrukcji.
 2. W przemyśle spożywczym. Sody kaustycznej i ma zastosowanie do produkcji żywności. Oczywiście, w tym przypadku stosuje się w małych stężeniach. Z jej udziałem produkować kakao, czekolada, lody, karmel, w pieczeniu chleba, jest on stosowany jako dodatek E524.
 3. przemysł włókienniczy. W tym obszarze, ług sodowy jest przydatny w wybielaniu tkanin i regeneracji wyrobów gumowych.
 4. Produkcja chemiczna: ług sodowy stosuje się jako środki neutralizujące kwas, środki do ropy naftowej i produktów opartych na nim oczyszczania. Produkcja olejów przemysłowych również nie może się obejść bez dodawania sody kaustycznej. Ponadto, wodorotlenek sodu, – dobry katalizator niektóre reakcje chemiczne.
 5. Odpowiednie sody kaustycznej do produkcji mydła oraz wytwarzanie różnych typów szamponów i mydeł, żeli.

Soda: Redakcyjne

Soda jest nazywany również pościel. Specjalna zapotrzebowanie na tego instrumentu korzystają w ZSRR, zatem możemy powiedzieć: soda do prania jest sprawdzone.

Środki stosowane w następujących warunkach:

 1. Podczas mycia przedmiotów.
 2. Podczas czyszczenia powierzchni płytek, kamionki, fajansu.
 3. Po usunięciu zatoru w rurach.
 4. Aby wyeliminować szumowin w bębnie pralki, a także na naczyniach.
 5. Do niszczenia szkodników w ogrodach.

Z powyższego wynika, wniosek nasuwa się samo: wszechstronne narzędzie Soda używany w wielu dziedzinach życia, zarówno krajowym jak i przemysłowego.

Dobrą jakość materiału jest fakt, że można go kupić za zaledwie grosze.