221 Shares 6737 views

Naukowcy zaczęli szukać dziesiątej planety w Układzie Słonecznym

W ubiegłym roku, dowiedzieliśmy się, że dziewiąta planeta może się ukrywać w zewnętrznych granicach naszego układu słonecznego. Ale teraz naukowcy zaczęli rozmawiać o tym, co mogą tam być dwa.


Obserwowane anomalie

Kate Wilk i Renu Malhotra z Lunar and Planetary Laboratory na University of Arizona przeprowadził badanie, którego wyniki zostaną opublikowane w Astrophysical Journal. W nim, naukowcy śledzone skał kosmicznych w pasie Kuipera – obszar poza orbitą Neptuna. Ruch niektóre z tych organów sugeruje, że jakaś niewidzialna planeta może mieć wpływ na ich orbity.

„Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tych wyników – jest istnienie jakiejś niewidocznej masy” – powiedziała Kate Wolf, który jest główny autor badania.

Co wiemy o hipotetycznej dziesiątej planety

Wagowych tej hipotetycznej dziesiątej planety może być coś pomiędzy Ziemią a Marsem. Przyjmuje się także, że musi on być bliżej Słońca niż dziewiątej planety. Naukowcy obliczyli, że orbita hipotetycznej dziesiątej planety znajduje się około 60 razy dalej od Słońca niż Ziemia (czyli w odległości 60 AU lub jednostek astronomicznych). Dziewiąta planeta Uważa się, że znajduje się w odległości 500 do 700 AU.

Naukowcy zaczęli mówić o istnieniu dziesiątej planety po przestudiowaniu 600 obiektów Pasa Kuipera. Niektóre z nich wydają się mieć „zdeformowane” orbitę, która jest przechylona o osiem stopni do płaszczyzny orbity głównych planet w Układzie Słonecznym.

Według naukowców, to najlepszy sposób, aby opisać tę deformację – założyć istnienie jakiejś nieznanej planecie. Jednocześnie, dziewiąta planeta, której masa jest rzekomo 10 razy masa Ziemi, czyli o połowę masy Neptuna, nie może wyjaśnić obserwowane anomalie.

Dziewiąta planeta, zdaniem naukowców, znajduje się zbyt daleko, by wpływać na te Pasa Kuipera. Dziesiąta planeta na pewno powinny znajdować się nie więcej niż 100 AU, aby znacząco wpływać na obiekty pasa Kuipera w tym zakresie.

krytyka badania

Oczywiście, nie oznacza to, że dziesiąta planeta istnieje, jak wspomniano przez niektórych naukowców. Na przykład, Alessandro Morbidelli z Obserwatorium Lazurowym Wybrzeżu w Nicei (Francja) wątpliwości, że taka ścisła i jasna planeta mogła przejść niezauważona aż do tego czasu.

Jednak naukowcy, którzy przeprowadzili badania mówią, że wciąż nie znaleźli dziesiątą planetę, ponieważ może on być umieszczony w gęstych częściach centralnych Drogi Mlecznej. Patrząc z Ziemi, w regionie można zobaczyć wiele gwiazd, które utrudniają badanie wzroku.

Alternatywnym wyjaśnieniem

Ale nie ma innego wyjaśnienia zaobserwowanych anomalii. Deformacja orbity niektórych obiektów Pasa Kuipera można wytłumaczyć wpływem przejściu „near” gwiazdy. Niemniej jednak, to musiałby zbliżyć się do pasa Kuipera w pewnym momencie z ostatnich 10 milionów lat, co wydaje się mało prawdopodobne.

Oczekuje się, że system solarny może kryć wiele nieznanych światów do nas. Dziesiąta planeta jako dziewiąty, może być tylko niewielka część tajemnicy, co mamy jeszcze do zbadania.