847 Shares 6162 views

Uchybienie: przykłady. Odchylenie nastolatków: przyczyny, formy, zapobieganie

W dzisiejszym świecie, problem zachowań dewiacyjnych jest szczególnie dotkliwy. nierówność ekonomiczna, masywne globalizacja, dostęp do informacji, rozwoju demokracji, a także imprezy integracyjne często powodują niepożądane reakcje u młodzieży. Młodzi buntownicy przeciwko niesprawiedliwości, ustalone lub narzucone przez zasady moralne. Często jest to protest zamienia się w szczególnie niebezpiecznych form, które są szkodliwe nie tylko dla młodych „rewolucjonistów”, ale także całego społeczeństwa.

Odchylenia od normy zachowań

Poza granice dawna wytyczone przez człowieka w trakcie jego rozwoju. Odbiegające od normy zachowania, których przykłady można zaobserwować we wszystkich sektorach społeczeństwa – jest odstępstwem od przyjętych norm, zwyczajów, zasad i tradycji. To niezwykłe, że nie uzasadnia oczekiwania świata lub grupa osób. Oczywiste jest, że nie ma absolutnie idealne społeczeństwo: często jej członkowie zrobić wyjątek od reguły, omijając kanony nie wykonywać zadania. Ale ta reakcja nie jest agresywne lub destrukcyjne kolor raczej, że jest wypełniona elementami skradania, lenistwo, chciwość, i innych cech jednostki. Jeśli taka osoba i uszkodzić siebie i innych, jest to niewielkie, łatwe do nowelizacji.

Jest to kolejny dość – zboczeńcem zachowanie. życiowe przykłady pokazują, że ma najbardziej negatywny wpływ nie tylko na psychicznego i fizycznego rozwoju człowieka, ale również na jego socjalizacji. A co jest bardziej bolesne, druga osoba może cierpieć z tego powodu. Odbiegające od normy zachowanie jest koncentracja:

  • Egoistyczne cele. Działania których celem – aby uzyskać korzyści materialne: kradzieży, rabunku, spekulacje, kradzieży, oszustwa.
  • Agresywne przejawy. To działanie w stosunku do indywidualnej: seksualnej, fizycznej i moralnej przemocy.
  • postawa społeczna i pasywny. Unikanie pełnego życia w społeczeństwie, brak zainteresowania bieżących wydarzeń: włóczęgostwo, pijaństwo, samobójstwa.

Zaburzenia behawioralne mogą być klasyfikowane na wiele czynników, w zależności od formy naruszenia (etykiety, moralność, prawa); motywacja (egoistyczne, agresywny, pesymistyczny); Artysta (jednostka, grupa ludzi, organizacja).

Różnorodność zachowań dewiacyjnych

Sabotaż można podzielić na dwie duże grupy zaburzeń. Każdy z nich różni się zasadniczo, jako podstawa stojaka diametralnie przeciwstawnych elementów motywacyjnych:

1. zaburzenia psychiczne, czyli obecność młodzieży wrodzonym lub nabytym patologii. Problem zachowań dewiacyjnych jest najczęściej u osób ze schizofrenią, osłabienie, głupoty, upośledzeniem umysłowym i innymi zaburzeniami świadomości. Grupa ta może obejmować także osoby, które zostały zaakcentowane charakter gdy pewne odchylenia w zachowaniu są jeszcze w granicach normy, ale niemal na granicy patologii. Takie osoby mogą również umieścić jednoznacznej diagnozy, ale często nie są poddawane obróbce wymaganej, ponieważ mogą żyć pełnią życia, nie znajdując możliwości w ich psychice.

2. Zachowanie antyspołeczne. Ludzie, którzy mają skłonność do negatywnych działań są całkowicie zdrowy psychicznie. Riot, wykonywane przez nich, ma wiele różnych przyczyn: od „po prostu nic do zrobienia” i próbuje włączyć wszystkie fundamenty społeczeństwa do góry nogami z powodu niesprawiedliwego podziału bogactwa w nim. Jeśli przestępstwa popełniane przez tych ludzi, nie przynoszą wiele szkód na świat wokół nich, odbiegające od normy zachowanie występuje korekta przez kary, zgodnie z normami prawa pracy i prawa administracyjnego. Policja często przepisywany gwałcicieli Pracy naprawczych albo grzywny nałożoną na nich; w przedsiębiorstwie, instytucji lub urzędzie więc osoby twarz nagana, postępowanie dyscyplinarne lub zwolnienia. Jeżeli przestępstwo jest przestępstwem, a następnie sprawcy zastosować surowsze kary, takie jak aresztowania lub pozbawienia wolności do jednego lub innych liniach.

Niezależnie od punktu startowego z zachowań dewiacyjnych, to w żaden sposób na celu zapobieganie i do osoby, która popełniła przestępstwo, zastosować środki zapobiegawcze, lecznicze i karnych.

akcentowanie

On powinien mówić w szczegółach, ponieważ funkcja ta jest najczęściej obserwowane wśród nieletnich w przejściu do dorosłości. Akcentowanie, jak już wspomniano – jest niewielkie odchylenie od normy zachowań. W tym przypadku, młodzież wymawiane jedną cechę charakteru, często negatywny, która staje się problemem w komunikowaniu się z innymi. Na przykład, może on otwarcie niegrzeczny dla nauczycieli i rodziców, aby porzucić pracę domową, dorośli ignorują prośby o pomoc i tak dalej. Przyczyn tego może być kilka: kompleksowy program szkolny, trudności w wieku przejściowym, wpływ dojrzewania. Jeśli dodamy do tego kłopoty z natury osobistej lub doświadczonego stres z powodu problemów w rodzinie, mamy większość to zboczeniec gotowy zemścić się na wszem i wobec.

Zdarza się, że protest dziecka nie jest aktywny w formie pasywnej. Ta odpowiedź behawioralną nazywa depresję, a jej starannie ukrywane nieletnich od dorosłych. Można go rozwijać z powodu wyimaginowanych wad fizycznych, które przypisują sobie dzieci w wieku dojrzewania. Jako nastolatek może być tzw umiejscowienie kontroli, gdy jest on nieuzasadniony przejąć odpowiedzialność za ważne lub tragicznych wydarzeń. Jest to również odbiegające od normy zachowanie. Przykłady można nazwać następujące: poczucie winy po stracie bliskiej osoby, śmierć zwierzęciem lub poważnej choroby najlepszego przyjaciela.

Przyczyny zachowań dewiacyjnych

Część z nich już nazwany. Socjologowie są trzy główne źródło pierwotnej, której publiczna młodzieży zachowanie poza nawiasem:

  1. nierówność społeczna. Zjawisko stoi dziecko jeszcze w szkole podstawowej: koledzy ubrany lepiej niż on sam, mają więcej kieszonkowego i tak dalej. Minor czuje się słaba, uschemlonnym. On nie może w pełni rozwinąć swoje możliwości i talenty z powodu braku dóbr materialnych. Nawet samorealizacji czasami trudne, gdy nie ma pieniędzy dostępne, z którym można nabyć książki, atlasy, encyklopedie. Nastolatek zły na cały świat, ale przede wszystkim – na rodziców. Nawet jeśli starają się jak najlepiej, zboczeniec nie rozumie, że nie zawsze jest to pragnienia człowieka pokrywają się z jego możliwościami.
  2. Czynnik moralny i etyczny. Odzwierciedlenie w niskim duchowego rozwoju społeczeństwa, apatia do nauki i sztuki. Dziecko obserwując upadek moralności wśród ludzi: wielu z nich, na przykład, jest uważane za zwykłe ciało wydarzenie handlu i pracy, masa alkoholizm i prostytucja.
  3. Środowisko, społeczeństwo. Przedstawiciele tych ostatnich nie tylko ignorują dewiantów, ale często nawet przychylnie traktowane są. Dziś żałują, obwiniając całej edukacji i życia w rodzinach dysfunkcyjnych, i zapomnieć, że osobowość jest utworzona w pierwszej kolejności nie rodzice, ale człowiek sam. Istnieje wiele osób, którzy dorastali w nieprzyjaznym środowisku, ale udało się podnieść wewnętrzną siłę woli i hart ducha, dlatego osiągnęli pewne szczyty w życiu i stać normalnych członków społeczeństwa.

Charakterystyka zachowań dewiacyjnych jest oznaczony przez kompletny brak silnych cech u młodzieży lub ich pobytu w stanie „uśpienia”. Zamiast siebie wybiorą lżejszą, ale niebezpieczną drogę, która daje im złudne zapomnienie w postaci alkoholu lub narkotyków lub wyimaginowanej afirmacji, która przejawia się w postaci przemocy.

typologia

Zachowania, które są niezgodne z normalnego trybu życia, i podkreślił amerykański socjolog Robert Król Merton, znany ze swoich badań nad tym problemem. Jego typologia opiera się na pojęciach odchylenia jako szczeliny pomiędzy szanowanych wartości i metod ich osiągania moralnych:

  1. Innowacji. Ludzie biorą za cel społeczeństwa, ich zrozumieć, ale zaprzeczyć normalne sposoby osiągania (prostytutki, twórców piramid finansowych, szantażystów, wielkich uczonych).
  2. Obrzędowości. Cele społeczne są ignorowane, a droga do ich osiągnięcia trwa absurdalny. Jako przykład, biurokrata, wymagające szczegółowych setki napełniania pustych dokumentów. Jednocześnie nie zapomina główne rzeczy: jakie zostały podpisane dokumenty.
  3. Retritizm – ucieczką od rzeczywistości. Poszczególne cele i odmawia wszelkie sposoby ich osiągnięcia (narkoman, bezdomnych).
  4. Bunt. Odmowa wartości moralnych, chęć je przerobić, aby zastąpić bardziej wyrafinowane i progresywne (rewolucyjny).

Zachowania Merton pokazują nam, że nie zawsze jest negatywne odchylenie. Po tym wszystkim, nie ma nic złego, jest on po prostu stara się stworzyć lepsze warunki do życia w rewolucyjnych działań. W odniesieniu do wielkiego naukowca, więc uważa się, wręcz przeciwnie, szanowane i czczone osoby z niewielkimi osobliwości czy dziwactw.

Alkoholizm i narkomania

Te dwie formy zachowań dewiacyjnych wśród młodzieży są bardziej powszechne niż inni. Alkoholizm – nadmierne spożywanie napojów alkoholowych przez nieletnich, który zagraża ich zdrowie fizyczne i psychiczne, patologiczne uzależnienie powoduje uzależnienie. Istnieje wiele powodów: predyspozycja genetyczna, zespół wrodzonych, indywidualne cechy osobowości, niekorzystne środowisko, ciekawość. Dewiacyjne przykłady zachowań, które pokazują, picie alkoholu staje Uczniów ze względu na niski poziom rozwoju, braku znaczenia w zbiorowej, niepewności. Aby wydobyć dziecko przed niebezpieczeństwem firmy i szybko się go uratować przed niekorzystnymi skutkami alkoholu, konieczne jest znalezienie poszkodowanemu ekscytujące doświadczenie, jak również normalnych znajomych, które pokazują przykładowe samopotwierdzenia innymi metodami. Towarzystwo ma również pochodzić z środków prawnych w celu zapobieżenia spawanie młodych: zakaz sprzedaży alkoholu pań w wieku poniżej 18 lat, grzywna rodzice o wyglądzie swojego syna lub córki w stanie pijanym. Ponadto, przyzwyczajanie dzieci do spożywania alkoholu jest przestępstwem, które jest karalne na mocy prawa administracyjnego i karnego.

Uzależnienie – kolejne odejście od normy. Oznacza to systematyczne stosowanie odurzający świadomość substancji wywołujących głębokie i nieodwracalne uszkodzenia funkcji psychicznych i fizycznych. Nastolatek staje się zależny od tabletki, proszki i iniekcji ze względu na zaniedbania w części społeczeństwa. Często z pomocą narkotyków nieletnim wyrazić siebie lub zaspokoić ciekawość. Uzależniony jest często zachęca nastolatka wziąć ścieżkę przestępczą, nielegalnie uzyskać pieniądze na zakup mikstury. Dzieci w takiej niewoli, powinny być traktowane w wyspecjalizowanych instytucjach. Oddać się do leków jest często niemożliwe.

Prostytucja i homoseksualizm

Odbiegające od normy zachowanie, przykłady Showgirls do świadczenia usług seksualnych za opłatą lub bez niej też nie jest niczym niezwykłym. Głównym powodem – pragnienie, aby zarabiać pieniądze, poprawić sytuację finansową własną rękę, jeśli rodzice nie są w stanie zapewnić wszystkie kaprysy podyktowane modą i promowane przez media, „piękne życie”. Dodajmy do tego niski poziom nastolatków kultury i jej rozwiązłości społecznej, problemy w rodzinie, a obojętność dorosłych, aż do baru dla dziecka staje się rodzajem zbawienia, możliwość ucieczki od trudności i koleje życia. Aby zmniejszyć poziom prostytucji nieletnich do minimum, zaleca się opracować specjalne programy edukacji seksualnej, wyrównywanie nierówności społecznych, poprawy kultury ludności.

Co do homoseksualizmu, to w większości przypadków jest to wrodzone predyspozycje. Uznając, że nie był taki jak inni, nastolatek dostaje depresji, zaczyna się w dużej ilości narkotyków i alkoholu, cierpi na nerwic i zaburzeń psychicznych. Takie drobne potrzebują wykwalifikowanej opieki specjalisty. Jeśli homoseksualizm był pogrążone przez oszustwa lub przymusem winni osobistości twarz więzienia. Nawiasem mówiąc, perwersji seksualnej – zbyt zachowań dewiacyjnych. życiowe przykłady pokazują, że młodzi ludzie zaczynają interesować się sadomasochizm, grupa intymności i innych nienaturalnych rzeczy.

Samobójstwo i przestępczości

Zamiarem popełnienia samobójstwa lub próby zastraszenia innych w ten sposób – zwłaszcza zachowań dewiacyjnych. Najbardziej niebezpieczne dla młodych ludzi w wieku 16-19 lat: – w tym czasie zwykle przychodzi rozczarowanie w życiu z powodu nieudanej pierwszej miłości, jest to niemożliwe, aby znaleźć pracę lub kontynuować naukę. statusu społecznego, konflikty ze społeczeństwem i naprężenia są również silnym bodźcem do samobójstwa. Dla osób z tendencjami samobójczymi, organizować psychologicznych usług wsparcia i telefonów zaufania. Istotne i zapobiegawcze prace: edukacja dziecko pogodny optymista, wykazując przez przykład, że życie jest piękne i czarne paski, które znajdują się w prawie wszystkich przyczynić się do niego tylko różnorodność i cierpki smak.

Atak – forma zachowania antyspołeczne, które jest skierowane przeciwko obywateli, społeczeństwa i sposobu życia. Motywacja u młodzieży są różne: począwszy od zwykłego zgorszenie, a kończąc nieuzasadnioną agresję. W celu ochrony rosnące pokolenie od wpływów świata przestępczego, niezbędnych do przeprowadzenia lekcji w szkołach na temat istotnych zagadnień. Rodzice ze swej strony, mają obowiązek wyjaśnić, że do łamania prawa – to jest złe, bo szkody lub krzywdy innym – jest niedopuszczalne i odbiegające od normy zachowanie karane w żaden sposób.

pomoc

Jak mógłby wyciągnąć z tego młodzieńczego antyspołeczne otchłań, w której są pogrążone? Socjologowie mówią: po pierwsze, pomoże specjalny program państwowy. Odbiegające od normy zachowanie dzieci na pewno trzeba przejąć kontrolę, jest zadaniem specjalistów. Również korzystne warunki do otwierania ośrodków rehabilitacyjnych różne sposoby, w którym doświadczeni specjaliści mają być utworzone w stanie dostarczyć młodzieży z uzależnienia, aby skierować swoją energię na wydajne i użyteczne do kanału społeczności.

Po drugie, będzie mieć bezcenne infolinie pomocy działających w każdym mieście, gorące linie krajowe i regionalne psychologów poradni rodzinnej.

Po trzecie, badania adaptacji nastolatków środowiska nie powinien być zatrzymany nawet na jeden dzień. Odbiegające od normy zachowanie uczniów wymaga ciągłych zmian, które muszą odbywać się na zasadzie pełnej współpracy z Inspektoratem nieletnich, lekarzy, policjantów, przedstawicieli opieki. Jeśli to konieczne, dzieci te muszą wycofać się z rodziną, jeśli przyczyną odchylenia jest właśnie wpływ rodziców.

Profilaktyka zachowań dewiacyjnych

Aby to zrobić, następujące środki zostały opracowane przez:

1. Prowadzenie programów edukacyjnych i rozwojowych, kursy w szkołach. Wykłady mają na celu edukowanie młodzieży i edukacji w ich zrównoważonego niechęć do narkotyków, alkoholu, i tak dalej. D.

2. Promocja sportu i zdrowego stylu życia. Zakazu reklamy tytoniu i alkoholu.

3. Organizacja interesujące i pouczające spędzania wolnego czasu młodzieży. Praca z dziećmi z zachowań dewiacyjnych wymaga rozwoju tego scenariusza rozrywką, które odpowiadają nowoczesnych trendów i tendencji w modzie.

4. Troska o materiale samopoczucie dzieci.

Zapobieganie dewiacyjnym zachowaniom powinno obejmować wszystkie segmenty populacji, niezależnie od ich statusu społecznego, religii, poziomu wykształcenia i innych czynników. Głównym zadaniem jest nawiązanie zaufanego związku między nastolatkiem a jego rodzicami. Tylko wtedy możesz być pewien, że w razie problemu student poprosi o pomoc matki lub ojca, a nie do wątpliwej przyjaciółki.

Przyjazne relacje w rodzinie – przyrzeczenie, że nigdy nie będziesz biegać w dewiacyjne zachowanie twojego syna lub córki. Staraj się, aby w przyszłości nie było problemów, potrzebujesz od najmniejszych lat. Zwróć uwagę na dziecko: daj mu miłość i czułość, nie przysięgnij w jego obecności, porozmawiaj z dzieckiem na różne tematy, podziel się swoimi uczuciami i uczuciami, posłuchaj dziedzica i posłuchaj opinii. Zostań wiernym, wiernym i niezawodnym towarzyszem dziecka.