800 Shares 6191 views

Pieczywo pełnoziarniste – co jest jego zaletą dla organizmu?

Całe ziarna chleba różni się od konwencjonalnej technologii wytwarzania i zgodnie wygląd: jego kawałek niejednorodna. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przygotowanie chleba z całego pszenicy, mąki harówki ziarno bez odpadów. Często ten chleb nie zawiera drożdże. Zamiast tego używają specjalnego zaczyn: zboża (owies, żyto, pszenica), chmiel, mleczarskiego. Ten wypiek jest znacznie zdrowsze – Dyskusja o zagrożeniach związanych z drożdży są prowadzone przez naukowców przez wiele lat. Ponadto trwa dłużej: przaśny chleb nie blokują się przez długi czas.


Używać razowy chleb korpus jest przede wszystkim wysoka zawartość substancji czynnych: witaminy (E, grupa B), pierwiastki śladowe (żelazo, cynk, magnez, mangan, miedź, jod, selen, wapń, itd.), Kwasy organiczne, śladowe enzymy. Szczególnie przydatny do gotowania chleb wykonany z ziaren porośniętych – Było to w czasie kiełkowania aktywowane zasoby biologiczne zboża. Niektóre z tych składników odżywczych są tracone w wyniku obróbki cieplnej, ale faktem jest, że chleb razowy, w szczególności ziarna kiełkującego – jest znacznie lepiej niż zwykle. Ponadto partia pełnoziarniste bogate w błonnik, które odgrywają ważną rolę w trawieniu. Błonnik pokarmowy nie jest wchłaniany przez organizm: w jelitach, pęcznieją i dosłownie narysować toksyn nagromadzonych w nim. Przyczyniają się one do oczyszczania ciała, działając jako rodzaj „szczotki” dla jelit, ponadto pobudzają perystaltykę jelit, w wielu przypadkach po prostu zastąpić konwencjonalne całe ziarna chleba w diecie, aby zapomnieć o zwykłego zaparcia.

Chleb z pełnego ziarna stosowanych w dietetycznego żywienia. Jest wskazany na choroby układu krążenia, cukrzyca, miażdżyca, otyłość. Podczas eksperymentu przeprowadzonego przez zespół amerykańskich naukowców, trwały ubytek masy były w tych sprawach, które zamiast zwykłego chleba jedzone pełnego ziarna przestrzegane. Jego dzienne spożycie 3-4 sztuk – z reguły jest dość bogata, a jeść go zbyt wiele po prostu nie działają. Jednak musimy pamiętać, że ci, którzy cierpią z powodu niektórych chorób przewodu pokarmowego (wrzód żołądka, zapalenie żołądka, zapalenie jelit, zapalenie trzustki), ten chleb może być przeciwwskazane, więc zanim go jeść, to najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dziecięca pieczywo pełnoziarniste może być udzielona, począwszy od dwóch-trzech lat, a do tego czasu, lepiej użyć bardziej delikatne wypieki.

Niektórzy wolą gotować własne chleb Razowy, wstępnie proraschivaya ziarna. Jednak praca na ich wytrzymałość na zgniatanie pod silnym połączyć – zwykle samo można łatwo uszkodzić. Pamiętaj: Puff proces fermentacji ciasta będzie dłuższy, więc uzbroić się w cierpliwość. Ciasto z kiełkujących ziaren zaleca się umieścić w chłodnym miejscu przez 10-12 godzin. Wypieku chleba, w temperaturze 210-220 ° do 40-60 minut.

Chęć gotować produkt na własną rękę ze względu na fakt, że pieczywo pełnoziarniste, które są sprzedawane pod tą nazwą w rosyjskich sklepach, często nie ma nic wspólnego z chleba pełnoziarnistego – zwykle to właśnie jest pieczony z dodatkiem nasion różnych roślin (len, słonecznik, sezam i inne). Oczywiste jest, że zastosowanie takiego chleba jest niska. Dlatego decydując się na zakup naprawdę przydatnych chleb, całe ziarno, trzeba dokładnie przestudiować skład produktu – normalnie powinno być odzwierciedlone na etykiecie. Lepiej jest dać pierwszeństwo producentów produktów, specjalizuje się w produkcji ekologicznych wypieków – pyszne, użytecznego, przywracanie zdrowia i życia przedłużeniu.