244 Shares 1095 views

Retro-okablowanie w drewnianym domu. Okablowanie stylu retro: instalacja

W domu zbudowanym z drewna można w jakikolwiek sposób układać okablowanie. Jednak w ostatnich latach projektanci wybierają styl retro. W końcu ta metoda ma wiele zalet. Po pierwsze jest to dobry sposób na organizację elektryczności w domu. Po drugie okablowanie, w ten sposób, w jak największym stopniu podkreśla styl retro w całym wnętrzu.


Co oznacza retro-okablowanie?

Co to jest retro-okablowanie? Zdjęcia pomagają odpowiedzieć na pytanie. Taki sposób instalacji kabla elektrycznego w ubiegłym wieku był uważany za jedyny. Jednak po pewnym czasie przewody zaczęły być układane w specjalnych pudełkach – kanały lub szumy. Pisanie w stylu retro było rzadko używane. Najczęściej ten typ instalacji jest używany tylko do podkreślenia oryginalności wnętrza. Ostatnio wielu producentów zaczęło produkować całą serię skręconych okuć.

Dziś konsumenci mają możliwość zakupu kabli telewizyjnych, telefonicznych i elektrycznych, żyrandoli, gniazd i skrzynek przyłączeniowych, wykonanych w stylu ostatniego stulecia. Należy zauważyć, że dla ich tworzenia, głównie używać porcelany, elektrotechniki, mosiądzu i miedzi.

Wiązka przewodów w stylu retro

Większość domków wiejskich, w których jest stosowana ta metoda układania kabla elektrycznego, jest nasycona urządzeniami oświetleniowymi i różnego rodzaju energochłonnymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Dlatego przy instalacji należy używać przewodów miedzianych (przy układaniu żyrandoli i lampek) o powiększonej sekcji (do 1,5 mm²), a także do gniazd zasilania – do 2,5 mm².

Warto zauważyć, że retro-okablowanie w drewnianym domu nie ukrywa się w murach. Jest to surowo zabronione. Fakt ten wynika z bezpieczeństwa pożarowego całego budynku. Skręcone okablowanie w domu pozwala rozwiązać wiele problemów. Kable praktycznie nie stykają się z powierzchnią ściany. W tym przypadku wszystkie gniazda, jak również przełączniki muszą być napowietrzne.

Podstawowe zasady okablowania stylu retro

Montaż okablowania w stylu retro należy przeprowadzić w odległości 10 mm od powierzchni ściany. Najprawdopodobniej pożary spowodowane brakiem normalnego kontaktu przewodów w skrzynce połączeniowej. Dlatego każdy kabel powinien być dobrze zamocowany. W tym celu najlepiej jest używać specjalnych terminali. W przypadku skrzynek przyłączeniowych lepiej jest je zainstalować w łatwo dostępnym miejscu.

Zamontowane podobne okablowanie elektryczne w domu nie tylko z drewna, ale również cegieł. W takim przypadku zaciski najlepiej przymocować. Podczas wkręcania śruby, tuleja jest klinowana. Ten element ma strukturę włóknistą. Dlatego podczas instalacji nie ma problemów.

Co trzeba wiedzieć o instalacji kablowej

Wiązka przewodów składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech przewodów. Jego wybór zależy od obecności uziemienia. Przed i przed izolatorem, przed podłączeniem do kabla, należy umieścić na kawałkach termokurczliwych rur, które idealnie pasują do koloru. To zabezpieczenie zwiększa niezawodność mocowania. Okablowanie w drewnianym domu musi odpowiadać wszystkim zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeśli chodzi o kabel, musi być certyfikowany do układania okablowania.

Rolkę do mocowania kabla najlepiej zamocować za pomocą wkrętów drewnianych. Podczas instalowania kabla należy zainstalować izolatory porcelanowe na każdym przełączniku i wyjściu. Umieść je w odległości 5 cm od każdego punktu elektrycznego. Rolki muszą być mocowane na liniach z odstępami 0,5 metra, a na zakrętach – 0,45 metra, a także pod kątem 45 °. Aby podłączyć kabel w skrzynce połączeniowej, konieczne jest użycie listew zaciskowych dla elastycznego przewodu.

Czy powinienem używać falistej rurki?

Jeśli okablowanie w drewnie jest otwarte, to nie można użyć falistej rury. Należy jednak zauważyć, że kabel o dużym przekroju poprzecznym w tym stylu nie jest produkowany. Dlatego mało prawdopodobne, aby pasowało do wnętrza wnętrza. W tym przypadku można go ukryć w tekturowej tubie. Jeśli w niektórych miejscach układanie przewodów odbywa się w ukrytych kanałach, należy użyć specjalnego kabla o odpowiednim wskaźniku bezpieczeństwa pożarowego.

Również przewody przeznaczone do energochłonnych urządzeń muszą być umieszczone w tubie falistej. Do tych celów można użyć konwencjonalnego plastikowego przewodu kablowego, który jest najbardziej odpowiedni do koloru. Nie jest rzeczą rzadkością możliwość retro-okablowania w drewnianym domu, który można układać tylko w miejscach, które są widoczne dla oka. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze.

Jak jest zainstalowana prowadnica retro

Montaż okablowania w stylu retro w drewnianym domu odbywa się w kilku etapach.

  1. Identyfikacja miejsc, w których będą umieszczane oświetlenie i sprzęt AGD. Gniazda nie powinny być ustawione zbyt niskie, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo mechanicznego mechanicznego uszkodzenia. Wybierając lokalizację urządzeń końcowych warto pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie, ale także o komfortie.
  2. Następnym krokiem jest określenie schematu połączeń dla urządzeń końcowych. W zależności od tego niezawodność całego systemu i ilość kabla. Jeśli obwód jest zoptymalizowany, to okablowanie i wszystkie elementy będą trochę. Oszczędza to znaczną ilość. Przecież retro-okablowanie i wszystkie niezbędne elementy do instalacji nie są bardzo tanie. Z właściwym podejściem zmniejsza się koszt dostaw energii.
  3. Na tym etapie przeprowadza się oznakowanie śladów. Najbardziej wygodną i prostą metodą jest ślad za pomocą lasera. To pozwoli uniknąć niedokładności.
  4. Montaż na planowanych rolkach toru.
  5. Następnym etapem jest montaż skrzyń montażowych i spawalniczych.
  6. Okablowanie przewodów i podłączenie urządzeń końcowych. Podczas łączenia kabla należy unikać zakręceń.
  7. Sprawdź wszystkie połączenia, zmierzyć oporność.

Podsumowując

Montaż okablowania nie spowoduje wielkich trudności, jeśli zastosujesz się do wszystkich zasad. W rezultacie uzyskuje się dobry dodatek do podstawowego stylu wnętrza. Jeśli używasz surowców do okablowania, które spełniają wszystkie wymagania, nie można się obawiać nagłego ognia.