659 Shares 9765 views

Port lotniczy Burgas – bułgarska "brama powietrzna"

Burgas jest miastem wypoczynkowym, które jest popularnym miejscem wakacyjnym w Europie. Znany był ze wspaniałych plaż, krystalicznie czystej wody, a nawet z dna morza. Klimat w każdym aspekcie promuje rozwój turystyki w tym regionie. Słoneczna pogoda jest tutaj przez większość roku. Nie tylko Bułgarzy przyjeżdżają do Burgas, aby odpocząć, ale turyści z wielu zakątków ziemi, w tym z Rosji. W rozwoju tego ośrodka odgrywa ważną rolę w lotnisku w Burgas, dzięki czemu turyści mogą łatwo dotrzeć do miejsca odpoczynku.


Opis

Port lotniczy Burgas znajduje się w południowo-wschodniej części Bułgarii. Ma międzynarodowy kod dla IATA-BOJ. Jest znany także pod nazwą "Sarafovo". Jest to drugi "port lotniczy" kraju pod względem obrotów obszarowych i pasażerskich. Znajduje się na północ od miasta, od centrum Burgas jest 10 minut drogi. Po drodze z Bourgas na lotnisko można zobaczyć jezioro Atanasovskoe. Długość pasa startowego wynosi ponad 3 kilometry, według tego wskaźnika lotniska to czwarty na Półwyspie Bałkańskim. Każdego roku obsługuje ponad 2 miliony ludzi, a liczba ta stale rośnie.

Historia

Port lotniczy w Burgas rozpoczął swoją działalność w 1927 roku. W tym czasie francuska linia lotnicza Kidna, która obecnie jest częścią Air France, podpisała umowę z rządem Bułgarii. Określił warunki budowy stacji radiowej. W ramach umowy wszyscy pracownicy nowego lotniska powinni być tylko obywatelami Bułgarii. Już w 1947 r. Bałkany zaczęły prowadzić loty krajowe między Burgasem, Sofią i Płowdiwem. W latach 50. 60. lotnisko zostało znacząco rozbudowane i zmodernizowane, a także betonowy pas. Status międzynarodowy, ten "niebiański port" był w 1970 roku.

Lotnisko Dzisiaj

Obecnie port lotniczy w Burgas podlega intensywnemu ruchowi z powodu szybkiego wzrostu turystyki w tym regionie. Potrzebuje już dość dużej inwestycji na rzecz ekspansji. Według prognoz ekspertów, obroty pasażerów w najbliższej przyszłości mogą przekroczyć 3 miliony osób. Jest to sytuacja w tak popularnej "niebiańskiej bramie" Bułgarii, jak na lotnisku (Burgas). Opinie z kolei ze strony pasażerów są w większości pozytywne. To wskazuje, że lotnisko nadal radzi sobie dobrze z jego zadaniem.

Terminale

Do chwili obecnej lotnisko ma dwa terminale. Pierwsza została zbudowana w latach pięćdziesiątych, a druga zaczęła się stosunkowo niedawno – tylko w latach 90. XX wieku. Obydwie terminale wyposażone są w kawiarnie, restauracje fast food, kantory wymiany walut, sklepy bezcłowe oraz centra biznesowe. W grudniu rozpoczęły się duże prace nad budową nowego terminalu zgodnie ze standardami światowymi. Zdolność tego budynku będzie wynosić prawie 3 miliony osób. Będzie 31 stanowisk odprawy, terminal będzie miał powierzchnię 20 000 metrów kwadratowych.

Loty do Londynu

Lotnisko (Burgas, Bułgaria) obsługuje loty krajowe i zagraniczne. To około 117 kierunków, które łączą Bułgarię z 33 krajami świata. 69 linii lotniczych, zarówno bułgarskich jak i zagranicznych, stale wykonują swoje loty na tym lotnisku.