704 Shares 4015 views

Polip endometrium – leczenie nowoczesnymi środkami daje szybki i trwały wynik

Endometrium nazywa błony śluzowej macicy. Prawie natychmiast reaguje na różne zmiany w hormonalnym tle kobiety. Polipy endometrium powstają wskutek nerwowych, endokrynnych i innych zaburzeń, a także w wyniku aborcji i skurczów macicy. Są to ograniczona forma hiperplazji (nadmierna proliferacja komórek tkankowych). Polipy endometrium mogą mieć następujące postacie: gruczoły gruczołowe, włókniste, włókniste, nietypowe lub gruczolakowe.


Z jakiegoś powodu uważa się, że jeśli wykryty zostanie polipropyl endometrium, leczenie jest możliwe tylko chirurgicznie. I wielu pacjentów natychmiast panikuje, jeśli są diagnozowane jako takie. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają na wyleczenie pewnych typów polipów za pomocą środków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, w ciągu zaledwie kilku tygodni lub trochę więcej.

Taka formacja polipów endometrium często rozwija się z powodu zaburzeń powstających w sferze hormonalnej. Wynika to z faktu, że estrogen jest produkowany w nadmiarze, a ten proces jest połączony z brakiem progesteronu. W tym przypadku, jeśli jest oczywiście polip endometrium, leczenie jest zalecane hormonalnie, które lekarz dobiera indywidualnie. Uwzględnia to wiek pacjenta, obecność towarzyszących chorób, tolerancję leków. Czas trwania terapii hormonalnej wynosi zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy.

Należy zauważyć, że często kobiety nie poddają się badaniu profilaktycznemu, jeśli nie czują się dyskomfort w okolicy narządów płciowych. Ale większość chorób we wczesnych stadiach nie ma wyraźnych objawów. Obejmują one polipy endometrium. Nierzadko kobiety szukają pomocy tylko wtedy, gdy ból staje się silny, a polipy są duże. Chociaż każdy wie, że we wczesnych stadiach choroby leczenie jest dużo szybsze i skuteczniejsze. W skomplikowanych i zaniedbanych przypadkach, gdy powstaje duża endometrium polipów, leczenie jest możliwe tylko chirurgicznie. Bardzo ważne jest, aby ten guz został całkowicie usunięty. Obecnie histeroskopia jest powszechnie stosowana w tym celu. Ta metoda umożliwia wykrycie położenia polipa, a także dokładne zdjęcie i monitorowanie łoża guza po operacji. Usunięty materiał należy przesłać do badań histologicznych. Po otrzymaniu wyników lekarz przepisze dalsze leczenie.

Z reguły, po usunięciu polipa, zaleca się terapię hormonalną. Jest to konieczne w celu przywrócenia cyklu menstruacyjnego i zapobiegania nawrotom. Ale jeśli diagnoza jest "polipami włóknistymi endometrium", leczenie hormonalne nie jest stosowane. Ten gatunek jest znacznie mniej powszechny niż nowotwory, które mają strukturę gruczołową, a głównie u starszych kobiet.

W przypadku wykrycia gruczolakowatych polipów endometrium konieczne jest dostrojenie się do poważnego leczenia. Ten stan jest uważany za przedrakowy. Według różnych danych, procent przemiany takiego polipu w raku jest bardzo różny, ale przeciętnie wynosi 10%. Dlatego lekarz musi być bardzo ostrożny, a pacjent musi spełniać wszystkie wymagane terminy. Jeśli taka diagnoza zostanie sporządzona dla kobiety w wieku przedmenopauzalnym i ma wiele zaburzeń metabolicznych i endokrynnych, zazwyczaj macica jest usuwana i przeprowadzany jest dokładny audyt jajników. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie takiej operacji, jeśli obserwuje się otyłość, nadciśnienie tętnicze, różne choroby wątroby, cukrzycę. Jeśli pacjent przekroczył już menopauzę, pokazano operację, w której macica jest usuwana wraz z dodatkami.

Kobiety powinny ściśle monitorować swoje zdrowie, a następnie polipy błony śluzowej macicy, które są leczone wcześnie i nie powodują powikłań, nie powodują niepłodności lub innych poważnych zaburzeń.