423 Shares 2951 views

Czym jest taksonomia w biologii? Biologia: systematyka roślin

Pamiętasz biologii lekcji „Systematyki i klasyfikacji organizmów żywych”? Jeśli nie, to nasz artykuł jest dla Ciebie. Będziemy zapoznania się z przedmiotem tej nauki i rozwinąć grup roślin i terenów, na których są one połączone.

Czym jest taksonomia w biologii

Różnorodność organizmów żywych na planecie jest po prostu niesamowite. Wystarczy wyobrazić sobie, w okresie nowożytnym 8,7 mln gatunków znanych naukowców. Oni opanowali wszystko Oréal siedlisko z wód i gleby do pasożytniczego istnienia w organizmach żywych. Ponieważ nie było nauki, które mogłyby usprawnić tę różnorodność, co znacznie uprościło proces swojego czasu studiów.

Czym jest taksonomia? Prezentacje na temat biologii i różne korzyści podane wiele definicji tego pojęcia. skupimy się na najbardziej precyzyjne. Systematyka – nauka o różnorodności i klasyfikacji organizmów żywych. W języku greckim nazwa ta jest tłumaczona jako „uporządkowany”.

Pierwsze organizmy stowarzyszenie próby na podstawie ogólnych cech i podjął Arystotelesa teofrast z eresos. W związku z tym, co jest taksonomia w biologii, był znany w świecie starożytnym.

Założycielem taksonomii jest uważany za szwedzki naukowiec Karl Linney. To właśnie on wprowadził naukę o podwójnych lub binarnych, nazwy roślin i zwierząt. W tym dniu, jednostka klasyfikacji jest wygląd. Na przykład, srebrnej topoli, melisy, babki zwyczajnej.

Królestwo przyrody

Systematyka – kategoria w biologii, który łączy w sobie organizmy w grupy o podobnych cechach. Nazywane są taksonów. Najmniejszy z nich jest pogląd, a najwyższy – królestwo. Pomiędzy nimi znajduje się pośrednia taksonów. Na przykład, roślina jest rodzaju, rodzina, kolejność, klasa i dzielenie.

Pięć królestw przyrody:

  • Rośliny charakteryzują samożywne zasilanie sposób, obecność zielonego pigmentu chlorofilu komórek zdolnych do fotosyntezy, dołączone styl życia nieograniczony wzrost.
  • Zwierzęta według sposobu żywienia jest heterotroficznych, aktywnie poruszać, stają się większe tylko w pewnym okresie.
  • Grzyby – grupy organizmów, który zajmuje położenie pośrednie pomiędzy roślin i zwierząt. Łączy w sobie cechy obu królestw. Na przykład, jak rośliny, grzyby są przymocowane życia. W ten sposób pasza przygotowane z substancji organicznych takich jak zwierzęta.
  • – bakterie jednokomórkowe mikroorganizmy, które nie zostały wydane jądra.
  • Wirusy – non-komórkowych form życia. Te cząsteczki kwasu nukleinowego są uformowane, otoczony płaszczem białka.

Biologia, klasa 6: taksonomia roślin

Teraz bliżej przyjrzeć się klasyfikacji przedstawicieli królestwa roślin. Wiemy już, że taka taksonomia w biologii i jakie funkcje specjalne są wybitni przedstawiciele tego królestwa. Co grupa wyodrębnia się w niej?

Biologii i taksonomia wyższych roślinach są uważane za dwa: niższe i wyższe. pierwsza grupa tych roślin nie tworzą tkanek i narządów. Należą do nich wszystkie glony. Jest to najbardziej prymitywne rośliny, które po raz pierwszy pojawiły się na naszej planecie.

Jak oni wejść do ziemi rośliny zaczęły powstawać tkanek i narządów. Bez niego ich istnienie byłoby niemożliwe w nowym środowisku. Tak więc w procesie ewolucji jakichkolwiek roślin wyższych.

rośliny niższe

Czym jest taksonomia w biologii? Jest to także nauka, która pozwala odróżnić główne cechy charakterystyczne organizmów. Dla roślin w ogóle – jest autotroficzny sposób jedzenia na dolnym – przy braku wyspecjalizowanych komórek. Dla glonów, wszystkie one mają taką samą strukturę. W połączeniu Oni tylko anatomicznie, ale nie funkcjonalnie.

Ciało algi o nazwie określenia „thallus”, „Slano” lub „tal”. I zamiast korzeni mają kłączami. Mogą być jedno- lub wielokomórkowe i kolonialne. Poza chlorofilu pigmentu komórek alg może zawierać barwniki o innych kolorach. W zależności od tego wyróżnionych działów zielony, czerwony i brązowy, złoty glonów. Ale przedstawiciele okrzemek otoczony powłoką krzemionki. wykonywana jest przez metabolizm otworów.

Wyższa: charakterystyczne cechy

Pierwsi imigranci do ziemi nie miał jeszcze prawdziwą tkankę. nadal utrzymuje ich kłączami, a ucieczka jest gałęzie poziome i rozwidlone. W ewolucji roślin przeżyło tych członków organu, który przyjmuje pozycję pionową. Zapewnia to bardziej efektywne warunki dla występowania fotosyntezy. Tak więc w roślinach wyższych o wyspecjalizowane komórki i tkanki – mechaniczne, przewodzący obudowę i rdzeń.

Najbardziej prymitywne członków tej jednostki są systematycznie zarodników. Ich nowoczesne typy są reprezentowane przez cztery działy: Moho-, Plauno-, Hvosche- i paproci. Ich wspólne cechy to liściowe struktura ucieczki, reprodukcja za pomocą zarodników, zmiany w cyklu życia pokoleń płciowy i bezpłciowy.

Różnorodność nasion

Bardziej zaawansowane cechy struktury są rośliny nasienne. Sama nazwa mówi o jednym ze sposobów ich rozmnażania. Nasiona, w przeciwieństwie do sporu, mają znaczny dopływ składników odżywczych. Przyczyniają się one do bardziej efektywnego kiełkowania i rozwoju młodych roślin.

W tej grupie są dwie systematyka Dział: nagonasiennych i okrytonasiennych. Przedstawiciele pierwszego są świerk, sosna, jodła, jałowiec, kinkgo, Welwitschia. Ich nasiona rozwijać na wadze stożków otwartych, gołe. Funkcja ta określa nazwę taksonu. Nagonasienne nie tworzą kwiaty i owoce, z których większość to wiecznie zielone.

Okrytozalążkowe lub rośliny kwitnące, to grupa roślin, które obecnie zajmują dominującą pozycję na świecie. Dzięki pewnych cech strukturalnych to możliwe? Przede wszystkim, jest to obecność kwiatu, wykonując generatywny funkcji narządu, w którym podwójne zapłodnienie. owoce są utworzone, w którym nasiona rozwija się w wyniku tego procesu. Struktura ta zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami, pomyślnego rozwoju i dystrybucji roślin.

Więc w tym artykule przyjrzeliśmy co taksonomii w biologii. Jest to nauka, która określa pozycję organizmów w organicznym światowego systemu opartego na strukturze niektórych funkcji.