687 Shares 2808 views

Newa – „Newski Prospekt” Wołga-Bałtyk Śródlądowej

Wypływająca z jeziora Ładoga (w ustach Shlisselburgskaya) Newy ma łączną długość 74 km (z czego 32 są w mieście St. Petersburg). Rzeka uchodzi do Zatoki Fińskiej w Morzu Bałtyckim (naprzeciwko bramy portu morskiego w Petersburgu najbliższej Neva Bay).


Neva zaczyna z dwoma rękawami, koperty mała wyspa orzechowych wydłużone, znany z tego, że jest Shlisselburg Fortress. Oprócz niego, rzeka istnieją dwie wyspy (z wyłączeniem delta): Factory – w Shlisselburg i Glavryba pobliżu Rapids – Iwanowski (między płynący do Newy i Mgoy Tosna). Ria o wyspy 101, i wiele węży i przewodów tworzy trójkąt o całkowitej powierzchni około 50 km kwadratowy Rzeka działa 26 małych rzek, z których największa – mgA Izhora, Tosna Ohta. Brzegi Newy, szczególnie lewa, gęsto zaludnione. Całej rzeki istnieją cztery miasta (St. Petersburg, Shlisselburg, Kirowsk, Otradnoe) i około trzydziestu mniejszych osiedli.

Neva – rzeka jest pełna sypkiej i stosunkowo szybko, nadaje się do żeglugi wzdłuż całej jego długości. Przeciętna szerokość rzeki wynosi od 400 do 600 metrów. W najwęższym miejscu (na początku kaskady Ivanovsky, naprzeciwko Cape Svyatka), jego szerokość jest tylko 210 m, a w trójkąt – ponad kilometr. W całej swojej długości rzeka Neva ma głębokość 8-10 metrów. Najgłębszy punkt (24 m) – w Petersburgu, w pobliżu prawego brzegu, naprzeciwko ulicy. Amunicja. Większości małych (4 m). – w sąsiedztwie kaskady Ivanovo. Mimo stosunkowo niewielkiej różnicy około pięciu metrów, przepływ rzeki jest dość szybki (5-8 km / h). Neva zawiesza w połowie grudnia i jest wolne od lodu w około połowie kwietnia. Ponadto, po pierwsze odbywa się na lodzie rzeki dryfujących sekund – ruch lodu z jeziora Ładoga, zwykle tworząc oblodzenia.

Uważa się, że jego nazwa Newy otrzymał od fińskiego słowa «Nevajoki» ( «bagniste rzeki") z tego powodu, że jego banków, zwłaszcza w ustach, było wiele bagien. Druga opcja – pochodzenie słowa Sami «nawe» ( «Rapids„, «przepływ Mezhozernaya»). W tym i w innym przypadku, opis rzeki, a jego nazwa jest taka sama.

Na jej brzegach było wiele wydarzeń historycznych: w lipcu 1240 nastąpiła słynna bitwa z wojskami rosyjskimi przed Szwedami pod wodzą Aleksandra Newskiego (później przydomek Newskiego), tu w maju 1703 roku Piotr I postanowił zbudować przyszłą stolicę cesarstwa rosyjskiego, gdzie były krwawe bitwa złamanie blokady Leningradu w czasie Wielkiej wojny Ojczyźnianej.

We wszystkich czasach, Neva było duże znaczenie ekonomiczne. Obecnie jest ona wykorzystywana jako źródło zaopatrzenia w wodę w Petersburgu. Od czasów starożytnych, rzeka Neva to najważniejsza droga wodna – od podróży w czasie „od Wikingów do Greków” do dziś jest najważniejszym elementem systemu wodnego, łącząca centralne regiony europejskiej części Rosji do północnych krain. Zwłaszcza jego znaczenie wzrosło po 1964 roku oddano do użytku Wołga-Bałtyk wodna. Neva nawet zaczęli nazywać go „Newski Prospekt”.