659 Shares 8523 views

Dlaczego stracił węch. Po grypa stracił węch, co robić?

W codziennym życiu, ludzie są regularnie narażone na ryzyko rozwoju choroby, które przynoszą dyskomfort i wiele niedogodności. Wśród nich oczywiście odnosi węchu. Wydawałoby się, że to nie jest globalnym problemem zdrowotnym. Jednak ludzie, którzy doświadczyli go dla siebie, mają zupełnie odwrotny punkt widzenia w tej sprawie.

Oczywiście, wielu ludzi, którzy utracili zmysł węchu, zaczyna panikować. Takie zachowanie jest łatwe do wyjaśnienia: jak ktoś nie czuć zapach kwitnących roślin, zapachy pochodzące z kuchni podczas gotowania obiadu, lub czujesz, że jedzenie nie ma żadnego smaku.

Podobnie jak to, czy nie, ale gdy zmysł węchu jest stracone, życie staje się ciemniejszy. Spróbujmy do czynienia z pytaniem, dlaczego dana osoba jest narażona na te ryzyka i jak może pomóc w rozwiązaniu problemu.

typy

Istnieją dwa stany patologiczne, w których osoba straciła węch.

W pierwszym przypadku (hyposphresia), mówimy o częściowej utraty zapachu spowodowanego przez wspólne chorób zimno, procesy zapalne, które rozwijają się w śluzowych, polipów i inne problemy zdrowotne.

Druga odmiana węchu (brak węchu) strata ma miejsce, gdy osoba całkowicie traci zdolność do zapachu. Przyczyny tej choroby może być choroba wrodzona i urazowe uszkodzenie mózgu. Sposoby leczenia utraty wrażliwości receptorów nosa w danej sytuacji są indywidualnie w naturze bez wykwalifikowanego lekarza do pielęgnacji nie mogą. Dlatego, jeśli stracili węch, NIE samoleczenia i idź do specjalisty.

przyczyny

Istnieje wiele czynników, z powodu których osoba traci zdolność do zapachu.

Rozważmy najczęstsze z nich.

zimno

Oczywiście, jak tylko utracili zmysł węchu i smaku, jest to wyraźny znak, że jesteśmy chorzy z przeziębieniem. W tym momencie, aktywowane w wyniku procesów zapalnych w nosogardzieli, która staje się przyczynę przeziębienia. Na tym tle, jest niedrożność przewodów nosowych i obrzęk błony śluzowej. Wszystko to prowadzi do tego, że receptory węchowe nie są już spełniać swoją funkcję. Kiedy sytuacja SARS jest skomplikowana przez fakt, że jest zniszczenie niektórych odcinkach „czułości” nabłonka. Jeśli masz grypę stracił węch, natychmiast skontaktować się z lekarzem, który może przepisać prawidłowego leczenia.

suche powietrze

W niektórych przypadkach, osoba przestaje zapach ze względu na niską wilgotność.

Prowadzi to do tego, że nie jest rozszerzenie naczyń krwionośnych zatok nosowych i rozwija się zapalenie błony śluzowej nosa. Równolegle do tego, wąskie nosowych, ruch powietrza trudnym.

palenie

Chcesz wiedzieć, dlaczego stracił węch? Cała materia w zwyczaju palenia. Kiedy osoba wdycha dym tytoniowy, wiele substancji drażniących wnikają w jamie nosowej. Naturalnie, ciało robi co w jej mocy, aby zminimalizować wrażliwość receptorów. W rezultacie osoba traci zdolność do odczuwania nie tylko zapach dymu, ale inne smaki. Palacze powinni pamiętać, że „trujące” efekt nikotyny może powodować wzrokowego z tym nerw węchowy.

Brak insuliny we krwi

Jeżeli dana osoba cierpi na cukrzycę typu 1, tłuszcz w ciele rozpadają się bardzo szybko. Wszystko to przyczynia się do stężenia lotnych związków, które są uwalniane przez płuca.

Cukrzycowa zaczyna odczuwać, że wydychane dwutlenek węgla obecny jest aceton. Sytuację komplikuje fakt, że lotne związki drażniące nosa receptor, powodują pewne zależność zdolność postrzegania zapach jest zmniejszona, co skutkuje u ludzi.

Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2, jest to naruszenie przepływu krwi w obszarze receptory węchowe, ostatecznie może to doprowadzić do ich wyginięcia.

Zaburzenia układu nerwowego

Uraz głowy i choroby zakaźne wpływające na układ nerwowy, może być również powodem, że ludzie tracą zdolność do zapachu.

wzrost mózgu

Anosmia może wskazywać, że dana osoba może rozwinąć się nowotwór mózgu. Guz może mieć wpływ na obszar odpowiedzialny za zmysł węchu. W celu terminowego wykrywania choroby, konieczne jest, aby wykonać procedurę MRI.

Wśród innych przyczyn utraty wrażliwości receptorów nosa może być alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i dróg ścian narządu zaginaniu i problem wydzielania śluzówki nosa.

terapie

Jak już wskazano, w jaki sposób przywrócić zdolność do postrzegania zapachy mają indywidualny charakter, ich stosowanie jest uzależnione od specyfiki przyczyn, które spowodowały patologię.

W szczególności, jeśli ktoś stracił węch po zimno, że „przewidziana” stopa lokalnej i ogólnoustrojowej terapii przeciwwirusowej w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi antyalergiczne.

Oczywiście, w większości przypadków, gdy trzeba rozwiązać powyższy problem, wszystko biec do apteki kupić zwężania naczyń spada. Jeśli stracił węch z zimna, to pomoże takie preparaty jak „Naphthyzinum” lub „nafazolina”. Zmniejszają one poziom ciśnienia na receptory, zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększa prześwit jamy nosowej. Jednak trzeba je stosować ściśle według instrukcji.

Jeżeli zmysł powonienia jest utracone z powodu alergicznego nieżytu nosa, to pomoże poprawić sytuację, leki przeciwhistaminowe, aw skomplikowanych formach – leki, składających się z zawierających hormony kory nadnercza.

Jeśli czułość receptorów traci ze względu na skrzywienie przegrody nosa, nie może obejść się bez metod chirurgicznych.

Gdy wrażliwości receptorów związanych z procesami raka mózgu, a chemioterapia jest stosowany w połączeniu z zabiegiem chirurgicznym.

Alternatywne metody leczenia

Przywrócić węch i może być za pomocą tradycyjnych metod medycyny. Szczególnie skuteczne są uważane za olejki eteryczne i wdychania opartych na składnikach roślinnych. W szczególności, należy użyć olejku z bazylii. Wystarczy, aby upuścić kilka kropel na tkanki, które następnie można umieścić na poduszce obok pacjenta.

Możliwe jest przygotowanie wywar z następujących składników: sok cytrynowy (10 kropli), olejek lawendowy (3-4 krople), gorącą wodę (200 ml). powinien wdychać pary tej mieszaniny w każdym nozdrzu w ciągu 5 minut. Postępowanie powinno być wykonane w ciągu 10 dni w odstępie jednego dnia.