484 Shares 9352 views

Gdzie jest Katar? Krótki opis stanu

Jest taka kategoria ludzi, którzy szaleją miłość do podróży. Nieustannie starają się odwiedzić nowe zakątki naszej planety.


Jest jedno prawdziwie niebieskie miejsce. Jest to mały, ale niesamowity kraj o nazwie Katar. Standard życia tutaj jest bardzo wysoki. Turyści mogą zwiedzić piękne i niepowtarzalne miejsca. Impresje, które będą bardzo dużo po zwiedzeniu zabytków kraju, potrwają przez wiele lat.

Gdzie jest stan Kataru?

Na północno-wschodnich przedmieściach Arabii, na małym półwyspie o tej samej nazwie, jest mały kraj Kataru. Państwo to monarchia islamskiego świata – emiratu. Na kontynencie przylega do Arabii Saudyjskiej, a reszta państwa ma dostęp do Zatoki Perskiej. Stolicą Kataru jest Doha. Gdzie jest miasto? Katar, podobnie jak jego kapitał, znajduje się na Bliskim Wschodzie. Obszar ten jest w większości opuszczony. Naturalnie ta pozycja geograficzna ma bezpośredni wpływ na wiele czynników, takich jak klimat, flora, fauna itd.

Krótko o stanie i jego historii

Pomimo niewielkiej powierzchni Kataru (11 500 km kw.), Państwo jest uważane za najbogatsze państwo na świecie. Katar korzysta z tak dużych rezerw na ropę i gaz. Emirat jest członkiem Organizacji Państw Eksportujących Gaz i Olej.

Historia Emiratu z Kataru sięga okresu pne. Zapisy o ludziach, którzy żyli na tych terenach, pozostawili Herodotowi i Plinie. Państwo staje się półwyspem w VII wieku ne, kiedy islam przybywa na to terytorium. Oczywiście miało to wpływ na lokalizację Kataru lub, ściślej, na sąsiednie państwa.

Powstaniu islamu wpływa sąsiedni arabski kalifat. Przez długi czas Katar był w Imperium Osmańskim. Po jego rozpadzie państwo stało się protektoratem Wielkiej Brytanii. W 1971 r. Kraj uzyskał niezależność i oficjalnie stał się państwem Kataru.

Zwolnienie

Aby poprawnie scharakteryzować ulgę danego obszaru, należy zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się Katar. Według jego cech fizycznych i geograficznych całe jego terytorium jest pustynią. Tylko na północy od czasu do czasu jest płaski teren i kilka oaz. Południowy region jest nieco podniesiony i jest reprezentowany przez wysokie piaszczyste wzgórza.

Klimat

Klimat tych miejsc również zależy bezpośrednio od miejsca, w którym znajduje się Katar. Jest tropikalny, kontynentalny i bardzo suchy. Zima nie występuje na tych obszarach, aw lecie temperatura może wzrosnąć do 50 ° C ze znakiem plus. Średnia temperatura w styczniu sięga + 16 ° C, w lipcu – + 32 ° C. W związku z tym flora i fauna kraju są bardzo rzadkie. Przeważnie żyją gady, gryzonie.

Wody wewnętrzne

Oczywiście, jeśli rozumiemy, gdzie jest Katar, staje się jasne, że na półwyspie nie ma praktycznych rzek. Są też cieki wodne, które wysychają latem. Jednak mieszkańcy kraju nauczyli się wydobywać wodę pitną przez odsalanie morza. W oazach znajdują się podziemne źródła, ale nie wystarczy na cały kraj. Dzięki nim są tylko północne regiony.

Zarząd

Zgodnie z systemem państwa, Katar jest monarchią absolutną. Jednak w świecie islamskim to słowo oznacza coś innego. Faktem jest, że emirat jest monarchią typu nie dziedzicznego. Oznacza to, że wszystkie uprawnienia (wykonawcze, ustawodawcze, sądowe i wojskowe) mogą nie być dziedziczone. Ze względu na strukturę państwa w Katarze zabronione jest tworzenie partii politycznych lub związków zawodowych, a także prowadzenie różnego rodzaju demonstracji politycznych. Do konsultacji w sprawach dyplomatycznych i państwowych w kraju działa komitet doradczy. Obejmuje 35 osób.

Podział administracyjny i populacja

Katar składa się z 7 regionów – gmin. Liczba mieszkańców wynosi 1 900 000. Ponad 90% ludności mieszka w stolicy Doha i na przedmieściach stolicy. Według składu narodowego, około 40% populacji to Arabowie (jest to zrozumiałe, z uwagi na położenie Kataru), Pakistanie i Indianie stanowią 18%, 10% to Irańczycy, a 14% to przedstawiciele innych narodowości. Około 80% ludności to muzułmanie, 9% deklarują chrześcijaństwo. Inne religie są również powszechne.

Gospodarka

Gospodarka państwa koncentruje się głównie na produkcji ropy i gazu. 85% wyprodukowanych produktów gazowych i olejowych jest eksportowanych, uzupełniając budżet państwa o 70%.
W kraju działa wiele branż. 25% dotyczy sektora usług, ale rolnictwo w kraju w ogóle się nie rozwija. Tylko niektóre regiony północne, dzięki bliskim sąsiedztwie z oazami, mają okazję zaangażować się w uprawę ogrodnictwa i kultywację dłoni. Od plemion krów nomadowych hodowli zwierząt biorą udział w rozwodzie kóz, owiec i wielbłądów.

Katar rozwija się w sferze militarnej. Oficjalnie współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi pod tym względem od 1992 roku. Stacjonuje tutaj jeden z głównych ośrodków zagranicznych Armii Stanów Zjednoczonych.

Liczba sił zbrojnych Kataru wynosi ponad 12 tysięcy osób. Spośród nich, 8,5 tys. Lądów, sił powietrznych – 2,1 tys. Piechoty morskiej – 1,8 tys.

Terroryzm

Republika Kataru (tam, gdzie znajduje się państwo opisane powyżej) wielokrotnie oskarżono o interakcje z różnymi organizacjami terrorystycznymi tej planety. Powodem tego była obecność popularnego kanału telewizyjnego "Al-Jazeera" w Doha. Były takie przemówienia i przesłania znanych terrorystów, na przykład Osama bin Laden.

Turystyka

Jeśli chodzi o turystykę, państwo stopniowo się rozwija. Ludzie mówią, że Qatar to Zjednoczone Emiraty Arabskie 10 lat temu. Rekreacja nad brzegiem oceanu doskonale łączy się z zakupami i nurkowaniem w Zatoce Perskiej.