490 Shares 1751 views

Jaki jest chipset płyty głównej?

Każdy właściciel komputera okresowo czynienia ze szczególnymi warunkami dziedzinie technologii komputerowej. Znamiennym przykładem – „chipset płyty głównej.” Pomimo faktu, że zrozumienie znaczenia tego terminu nie jest konieczne do codziennego korzystania z komputera, informacja ta zwiększa horyzonty użytkowników. Zrozumienie tego, co chipset ułatwia klasyfikowanie płyty główne dla pokoleń, które pozwala wyeliminować próby oszustwa przez sprzedawców bez skrupułów.


Z podstawowego komputera węzły wiedzieć wszystko. Jest to procesor, karta graficzna, moduł pamięci, płyty głównej, i tak dalej. Wszystkie te składniki są wdrażane w poszczególnych sklepach, więc użytkownicy mają przynajmniej ogólne pojęcie, które nie jest chipset. Nic dziwnego, że Internet jest tak często pada pytanie „co to jest chipset.” W tym przypadku nic nie trudno zrozumieć. Aby dobrze zrozumieć to pytanie, zacznijmy z daleka.

Jak wiecie, prawie wszystkie komponenty podłączone do płyty głównej. Jest to fundament, przez które możliwe jest połączenie wszystkich stron razem. Jest oczywiste, że banalne złącza wprowadzania na prostokątnej płytki PCB wystarczy. Procesor musi mieć dostęp do wszystkich portów i złącz urządzenia peryferyjne. Bez mediatora w tym przypadku nie może zrobić. Chociaż, w sprawiedliwości, to należy zauważyć, że nie było specjalnego autobusu VESA, wiele linii, które były podłączone bezpośrednio do kaskad procesora, ale decyzja miała szereg ograniczeń. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki chipset może być następujący: – koncentrator, łączący wszystkie podstawowe linię danych płyt.

Fizycznie płyt mikroukłady są reprezentowane przez jedną lub większą liczbę żetonów. W ostatnim czasie były dwa, zwany Mosty Północnej i Południowej. Taka nietypowa nazwa funkcji ze względu na zakwaterowanie na pokładzie – jednym układzie scalonym (chip) na górze, a drugi na dole. W związku z powyższym, pierwszym jest Most Północny (North Bridge), a drugi – na południu. W świetle powyższego, odpowiedź na pytanie, co chipset może być tak – to zestaw układów scalonych, które zapewniają dobrze skoordynowanej pracy wszystkich komponentów.

Mostek północny jest wiążący związek między centralnego procesora, pamięci RAM (regulator jest tutaj) i autobus wideo. Prędkość operacji jest stosunkowo wysoki, to ze względu na ciepło to często jest układ chłodzący układ.

South Bridge wykonuje więcej funkcji, ale przy niższych prędkościach. Interakcja z chipem BIOS, wsparcie kodeków audio, synchronizacji z wiórków dodatkowych funkcji (USB 3.0, ITE) – to niepełna lista zadań. Ponadto kontrolerzy South Bridge zawierają porty USB, SATA, a łączna Magistrala systemowa łączy NIC, most i CPU.

W celu zmniejszenia opóźnień transmisji sygnału i zwiększyć ogólną wydajność wszystkich głównych producentów procesorów w swoich najnowszych modelach integrować kontrolery pamięci i wideo bezpośrednio do matrycy procesora. Praktycznie oznacza to zniesienie klasycznego pojęcia „Northbridge”, a teraz jego funkcje są przypisane do procesora. Dlatego wszystkie nowoczesne płyty główne tylko jeden poważny chipowe (z wyjątkiem procesora) jest obecny – South Bridge. Instrukcje do płyty jest zawsze arkusz ze schematem blokowym. To schematycznie oznaczony Link wszystkie składniki razem. Wystarczy spojrzeć na to, aby niektóre z pytań, na chipsecie zniknął sam.