116 Shares 6819 views

Przezodbytniczej USG prostaty: opis, przygotowanie i poradę

W ostatnich latach częstość występowania raka narządów miednicy gwałtownie rośnie. Wynika to nie tylko z faktu, że choroby nowotworowe są bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszą przyczyną wzrostu zachorowalności jest poprawa metod diagnostycznych. Teraz, prawie każda osoba powyżej 50 lat czynsze okresowe badania w celu określenia markerów nowotworowych. Ponadto, w przypadku podejrzenia choroby działa jak diagnostyki jakości instrumentów. Jedną z metod jest przezodbytniczej USG. Jest ona prowadzona zarówno dla mężczyzn jak i kobiet z podejrzeniem raka i procesów zapalnych w narządach miednicy. W porównaniu z USG jamy brzusznej, metoda ta jest uważana za bardziej wiarygodne, ponieważ czujnik jest bliżej do patologicznych procesów. W związku z tym, należy rozważyć władze zarządzać lepiej.


Co jest przezodbytniczej USG?

Metoda ta opiera się na działaniu ultradźwięków. Jak wiadomo, metoda wizualizacji dotyczy procedury nieinwazyjnej. Fale ultradźwiękowe mogą wpływać na tkanki ciała ludzkiego, jak również przejść. Przezodbytniczej USG (TRUS) ma inny mechanizm działania od innych rodzajów badań. Jedyna różnica polega na tym, że czujnik jest włożona do odbytnicy, a nie jest zainstalowana na powierzchni żołądka.

Ze względu na fakt, że wszystkie materiały mają różne gęstości echa, lekarz kieruje do wizualizacji narządów na ekranie. W obecności zmian zapalnych lub jakichkolwiek uszczelek (formacje), obraz USG zmienia. Oznacza to, że narząd lub jego gęstości różnej od normy część. Zarówno hipo- i hyperechogenicity wskazuje obecność patologicznego procesu zmienia strukturę tkanki.

TRUS wykonana wizualizacji prostaty, jelita grubego, przestrzeń Douglas pęcherza. Wszystkie te podmioty są wyświetlane na monitorze i innych typów (USG jamy brzusznej, kobiety – przezpochwowe). Jednak przy ustalaniu czujnik do obrazowania odbytnicy lepiej, przez zmniejszenie odległości pomiędzy urządzeniem i tkanek.

Wskazania do ultrasonografii przezodbytniczej stercza

Przezodbytniczą ultrasonografia prostaty jest niezawodny sposób diagnozowania choroby prostaty. Jest to preferowana metoda badań, szczególnie w przypadkach podejrzenia procesu onkologicznej. Niemniej powołanie TRUS nie znaczy, że nie jest to rak. Więc nie panikuj z góry i pochopnych wniosków. Należy pamiętać, że przy dostępie brzusznej fale ultradźwiękowe przechodzą przez różne tkanki (skóra, tłuszcz, mięśnie). Tylko po to, że spadnie na gruczoł prostaty. Dlatego patologii diagnoza trudne, zwłaszcza jeśli pacjent ma nadwagę. Przezodbytniczej USG prostaty pozwala kilka razy, aby zmniejszyć odległość od czujnika do organizmu testowego. Po prostata graniczy odbytnicy. Wskazania do TRUS są następujące stany:

 1. Łagodny rozrost gruczołu edukacja. Ta patologia jest dość powszechne u starszych mężczyzn. Według statystyk, gruczolak prostaty występuje w praktycznie każdym innym przedstawiciela silniejszej płci po 50 latach.
 2. rak prostaty. Dla podejrzeniem choroby onkologicznej TRUS jest główną metodą diagnozy. Wynika to z faktu, że pod kontrolą USG badaniu przeprowadzonym ciało przebicie. Zatem lekarz ocenia obraz USG i wykonuje biopsję. To znaczy tworzy materiał prowadnicy (tkaniny) zmian chorobowych.
 3. Przygotowanie do zabiegu na gruczole krokowym.
 4. Niepłodność męska. Często niezdolność do zapłodnienia powstaje na tle przewlekłych stanów zapalnych – krokowego.

Przezodbytniczą ultradźwięków prostaty jest wykonywane, jeśli pacjent skarży się na ból w obszarze łonowym i pachwiny, sięgające do odbytu. Ponadto, badania przeprowadzone z naruszeniem oddawanie moczu i wytrysk, impotencja.

Wskazania do przezodbytniczej ultrasonografii u kobiet

Przezodbytniczej USG wykonuje się rzadziej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej, ta metoda diagnozowania jest wykonywane w przypadku podejrzenia raka. Ponadto TRUS wykonywane, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo procesów zapalnych w przestrzeni Douglas, ropnie, i tak dalej. D. Jak wiadomo, budowa miednicy u kobiet i mężczyzn jest nieco inna. Biorąc pod uwagę, że badanie macicy i przydatków odbywa się coraz częściej, w większości przypadków, zaleca się przezpochwowe USG. Jednak w niektórych przypadkach, wizualizacji narządów poprzez odbycie daje więcej informacji na temat tej choroby.

Wskazaniem do przezodbytniczej USG u kobiet jest badanie przestrzeni Douglas. Reprezentuje ona kieszeń otrzewnej zlokalizowany pomiędzy odbytnicy i macicy. Dlatego, aby ocenić stan Trus adrectal błonnik i tylny zestaw narządów rozrodczych. Jest ona prowadzona w następujących warunkach:

 1. Podejrzewa się, że ropień przestrzeni Douglas. Często jest to stan zapalny jest następstwem powikłań zapalenia wyrostka robaczkowego i zapalenie otrzewnej.
 2. Rak macicy patologii odbytnicy.
 3. Podejrzewa się, że przerzuty adrectal włókien. Występuje nowotworów po żołądkową.
 4. Zapalenie odbytnicy.
 5. Łagodne przerosty na tylnej ścianie macicy.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni TRUS służy do oceny stanu narządów moczowo-płciowych. Niemniej jednak, w większości przypadków, są one badane przez Przezbrzuszna podejścia.

Diagnoza chorób pęcherza przez TRUS

Oprócz powyższych organów jamy miednicy pęcherza. Znajduje się w przedniej części odbytnicy. Kobiety mają dostęp do obejmuje macicę. Dlatego przezodbytniczej USG pęcherza często prowadzone mężczyzn. Odbywa się to w przypadku podejrzenia nowotworu, łagodnego i nacieków zapalnych. Funkcja pęcherza kobiety TRUS jeśli proces klej w miednicy lub ciężką otyłością. Ponadto, sposób ten jest stosowany, aby zapobiec uszkodzeniu błoną dziewiczą, które jest umieszczone w czujniku pochwy.

Przeciwwskazania do ultrasonografii przezodbytniczej

Nie zaleca się w niektórych przypadkach przezodbytniczej ultrasonografii. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do tej metody diagnostycznej jest zarośnięcie odbytu. Ta wada wrodzonej, w którym nieaktywny odbytu. Podobne anomalie zdiagnozować we wczesnym okresie życia. Inne przeciwwskazania są względne. Oznacza to, że w badaniach awaryjnego jest prowadzona. Niemniej jednak, to lepiej, aby zastąpić innymi metodami diagnostycznymi. Do przeciwwskazań względnych należą:

 1. Fresh pęknięty odbyt. W tej chorobie, każda manipulacja prowadzona przezodbytnicza zabronione. Jednakże, po leczeniu przez szczelinę (ulgi w stanie ostrego) wykonującego TRUS możliwe.
 2. Obecność zapalnym hemoroidów na zewnątrz i wewnątrz odbytnicy. W tym przypadku, wprowadzenie transrektalnej sondą ultradźwiękową nie są wyświetlane ze względu na ryzyko uszkodzenia naczyń.
 3. Chirurgiczne manipulacja odbytnicy, przeprowadzone na krótko przed czenia badania. Należą do nich: otwarcie jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego i drenaż tkanki tłuszczowej, zatok dróg, itp …

Przezodbytniczej USG: przygotowanie do pracy

Jak w przypadku każdego badania przeprowadzone transrektalnej, TRUS wymaga przygotowania. Aby osiągnąć normalny wizualizacji narządów miednicy odbytnicy musi być wstępnie oczyszczone. W tym celu, na kilka godzin przed zabiegiem należy wziąć środek przeczyszczający lub lewatywę. Jeżeli wskazanie do badania są choroby odbytnicy, należy wykluczyć z diety pikantnym jedzeniem, miękkie i napojów alkoholowych. Przed wykonaniem TRUS prostaty pre-dieta nie jest wymagane. Jeżeli przedmiotem badania jest pęcherz, konieczne jest, aby wypełnić. W tym celu postępowanie diagnostyczne przed pacjenta do picia 1-2 litrów wody.

wykonywania sprzęt badawczy

Przezodbytniczej USG wykonywane w różnych pozycjach. Aby dokładnie przyjrzeć gruczołu krokowego, pacjent jest proszony, aby leżeć na lewym boku. Nogi w tym samym czasie powinny być zgięte w kolanach i dociskana brzuchu. Przezodbytniczej USG miednicy u kobiet jest najczęściej wykonywane na fotelu ginekologicznym Proktologia (lub). W ten sam sposób badanie prowadzone jest pęcherz. W niektórych przypadkach, oferta pacjentowi zająć BOZEMAN za. Często – z podejrzeniem patologii odbytnicy.

Przed czujnik ultradźwiękowy, aby wejść do kanału odbytu, jest posmarowane wazeliną lub specjalnym smarem. Urządzenie jest korzystnie wprowadzony do światła na głębokość 6 cm. Zbadać odbytu kanał, zwieraczy ścian narządu. Następnie badanie prostaty i pęcherzyków nasiennych. U kobiet po zbadaniu odbytnicy wizualizuje tylnego sklepienia macicy i przestrzeni Douglas, a następnie – w pęcherzu. Wszystkie wyniki są zamrożone na ekranie. Następnie urządzenie ostrożnie usunięto z odbytnicy.

Zalety ultrasonografię przezodbytniczą

Zalety TRUS obejmują:

 1. Brak ekspozycji na promieniowanie.
 2. Bezbolesny.
 3. Informatywności.
 4. Poprawa wizualizacji narządów miednicy. ultradźwiękowego informacji za pośrednictwem odbytnicy, uzyskuje się dzięki bliskości prostaty i brak gęstej warstwy tkanki tłuszczowej, która jest dostępna w ścianie jamy brzusznej.

Wyniki USG przezodbytniczej

Ze względu na metodę TRUS możliwe jest diagnozowanie nowotworów narządów miednicy i przerzutów adrectal błonnika. Ponadto, w tym sposobie badania wykazały, wielkości, grubości i rozmieszczenie prostaty, pęcherza moczowego. Procesy zapalne i edukacja wyświetlony na monitorze jako hipo- lub skrawków tkanek hyperechoic. Wnioski na obrazie USG wykonuje diagnostyki funkcjonalnej, urolog, ginekolog.