485 Shares 7541 views

Jak zrobić pyszną owsiankę wykonane z mąki?

Owsianka z mąki przygotowuje proste. Wiele gospodyń domowych uważa, że to danie może być ani smaczne, ani pomocne. Jednak są one głęboko myli. To danie jest nadal aktywnie wykorzystywane przez naszych przodków. Jest dobrze odżywia ciało, dał mu dużo siły i energii.


Jaka jest nazwa mąki zbożowej?

Tylko niewielka liczba kucharzy wiem jak to przygotowuje danie. Jeszcze mniej osób wie, jak się nazywa.

Kasza z mąki – starożytnego ormiański naczynie, które wytwarza się przy użyciu konwencjonalnych mąka pszenna, masła, soli, cukru, mleko lub woda. Nazwa tego dania brzmi jak „havits”. Jego dobry do zrobienia, jeśli nie posiadają odpowiedni zboża do gotowania pysznych posiłków.

mąka Kasha ma wysoką wartość energetyczną, a ponieważ i podawane śniadanie.

Krok po kroku receptury

Na pewno zgadłeś, że w przygotowaniu kuchni ormiańskiej nie jest wielkim problemem. Aby szybko i łatwo wdrożyć przepis, musimy:

  • Mąka pszenna ciemno lub jasno – 250 g (w zależności od liczby członków rodziny);
  • Masło – w zależności od smaku (około 2 duże łyżki);
  • cukier, sól – smak;
  • woda lub mleko krowie – według własnego uznania.

Sposób wytwarzania

Kasza z mąki, przy czym nazwa została przedstawiona powyżej, wytwarza się w ciągu kilku minut. Dlatego, aby dokonać takiego śniadania z rodziną, można przynajmniej codziennie rano.

Aby przygotować kaszę pszenną musimy patelnię teflonową smażenia lub żeliwnych. Jej dokładnie przemywa się i suszy, a następnie umieścić na małym ogniu.

Po naczynia nagrzewa, natychmiast wsypać mąkę. Ilość tego składnika, a pozostałe elementy muszą być wybrane na podstawie liczby osób, dla którego przygotowują śniadanie.

Tak więc, r mąkę pszenną na patelni, smażyć uważnie na małym ogniu. W tym przypadku, produkt miesza się regularnie duża łyżką, tak że nie jest spalany i rumiane równomiernie. Jeśli mąka przekształca się grudek, powinny one zniszczyć.

Gdy produkt pszenica przyciemni mu rozprzestrzeniać kawałek masła i dalej smażyć bez wyjmowania z pieca patelnię. Po zaabsorbował całą gotowania oleju w misce wlać sączyć mleka (lub czystej wody) i dodać cukier smaku soli.

Dokładnie mieszając składniki, ich ogrzewane około 5-8 minut. W tym czasie należy zagęścić mąka zbożowa i stać się bardzo lepki.

Jak złożyć na śniadanie?

Jak widać, w przygotowaniu posiłków uważane nic wielkiego. Jeśli gotować ją dla małych dzieci, to jest możliwe, w celu dalszego dodać jakieś owoce lub kawałki owoców. Jednak należy to zrobić po owsianka zostaną usunięte z pieca. To pozwala zapisać wszystkie dodane składniki ich użyteczne właściwości, witamin i minerałów.

Podawać owsiankę przygotowane z mąki pszennej, na śniadanie rodzina powinna być bardziej ciepłe. Położyła się na płytkach i przyprawione mały kawałek masła. Pożądane jest, aby używać posiłek kanapkę z białego chleba plasterki i serów twardych.