602 Shares 7013 views

Tajemniczy wędrowny pożar – co to jest? Jak powstają światła wędrowne?

Tajemnicze zjawisko można zaobserwować w nocy w bagnach – świecące światła. Od czasów starożytnych zaszczepili strach i przerażenie ludzi. Uważano, że wędrowne światła zwabiły zagubionych ludzi do bagiennego bagna, gdzie zginęły. Aby zobaczyć świecącą piłkę lub ogień w postaci płomienia świecy zawsze uważano za zły znak. Związek z tym zjawiskiem naturalnym nie jest unikatowy wśród różnych narodów świata. Większość uważa tajemniczy wygląd blasku jako zły znak, inni twierdzą, że światła pomagają ludziom w trudnej sytuacji.


Tajemnicze światła

Światła te są często nazywane "świecą zmarłej", ponieważ mają wygląd kulek lub płomienia świecy. W większości przypadków są agresywni wobec ludzi, a według popularnych przekonań, zawsze przynoszą złe wieści. Przesądny strach u ludzi jest spowodowany faktem, że często widać blado wędrowne światła nad świeżymi grobami. Naukowcy wyjaśniają to faktem, że w wyniku rozkładu zwłok fosfor, powodujący blask, wniknie w powietrze, ale nikt nie wie, jak to prawda.

Zdarzyły się przypadki, gdy wędrowny ogień wyrzucał ludzi za nimi, ustawiając ich w bagnisty bagien. Są inne opisy, które mówią, że światła ścigały ludzi przez długi czas, a potem znikły bez śladu.

Niektóre ludy, w tym rosyjskie, opowiadają historie, w których mówi się, że migotanie światła wskazuje skarb w okolicy, ale ten, kto go znajdzie, poniesie wiele nieszczęść i nieszczęść. Uważano, że zdrada jest strzeżona przez ducha nieczystego.

Opis

Najczęściej światła znajdują się w bagnistym terenie. Czasami blask może być w liczbie pojedynczej, w innych przypadkach ludzie widzą wiele migających przedmiotów. Jakie są wędrowne światła? Opis tego zaskakującego zjawiska zawarty jest w licznych mitach i legendach różnych narodów świata. Ale w naszych czasach są naoczni świadkowie, którzy widzieli je własnymi oczami.

Niewytłumaczalna natura wyglądu świecących źródeł światła wywołała strach u ludzi. Przerażający horror jest spowodowany faktem, że często pojawiają się w bagnach i cmentarzach. Rzadziej widać je na otwartym polu. Wyglądają jak kulka lub płomień świecy.

Wędrując, lub jak nazywają się bagnem, demoniczne światła – rzadkie zjawisko naturalne, które pojawia się w różnych częściach świata. Znajdują się one na ramionach i świecą w różnych miejscach, co powoduje wrażenie ruchu. Kolor może się różnić: niebieski, zielony, żółty. W rzadkich przypadkach mają wygląd płomienia. Ale od nich nie ma dymu.

Jak powstają światła. Wersje

Jeśli w dawnych czasach ludzie nie potrafili wytłumaczyć pochodzenia tego zdumiewającego zjawiska i zainwestowali w to mityczne znaczenie, wówczas współczesna nauka daje kilka wyjaśnień, w jaki sposób powstają światła wędrowne. Wersje są interesujące, ale nie całkowicie zbadane, więc sprzeczne.

Większość naukowców wyjaśnia to zjawisko faktem, że organiczne pozostałości spada na dnie bagna lub padają na ziemię. Bez dostępu do powietrza, węgiel fosforu, który pojawia się w wyniku rozkładu, gromadzi się i rośnie, gdzie zapala się i tworzy blask.

Druga wersja to bioluminescencja, która pozwala niektórym organizmom żywym na blask. Mogą to być niektóre rodzaje bakterii, ryb, świetlików, a także roślin i grzybów agarii miodu. Ale te naukowe argumenty nie wyjaśniają ruchu świecącego światła. Świadkowie pokazują, że idą naprzód lub stalking naocznych świadków czasem kilka kilometrów.

Słowiańska mitologia

W epopei wielu narodów opisane są wędrowne światła, słowiańska mitologia nie jest wyjątkiem. Uważano, że są to dusze utopionych, zamordowanych, cholernych ludzi, czarowników, którzy nie znaleźli odpoczynku i unosili się nad ich grobami lub miejscami śmierci. Można je zobaczyć po 24 sierpnia.

We wschodnich rejonach Rosji i Ukrainy istnieją przekonania, według których światła na bagnach, lasach i barkach przybrzeżnych są oświetlone przez mermaid, którzy zmarły dzieci, które nie chrzcili, aby zwabić podróżnych, a następnie wyrzucić z nich do wody lub wylać osobę z drogi.

W Czechach i na Słowacji światła są nazywane dziwkami, które są perfumami wodnymi i bagiennymi. Pojawiają się w postaci wędrówek. Uważa się, że są to dusze utopionych ludzi, którzy wzięli wodę, by ochronić jezioro, bagno lub staw.

W Polsce tajemnicze światła nazywają się manometrami. Są to dusze inspektorów, którzy nieuczciwie zmierzali ziemię podczas ich życia. Są złe, a spotkanie z nimi nie wróży dobrze.

Mitologia Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, wędrowne światła wytworzyły najwięcej legend i legend. Mitologia każdej dzielnicy kraju zawiera legendy i wierzenia o jej szczególnym charakterze. Tutaj są one głównie reprezentowane przez harbingerów śmierci. Uznano, że jest złym omenem, aby zobaczyć takie światło w pobliżu domu, to znaczy, że przyszedł na duszę w niej żyjących.

Według starożytnej legendy, Saint David, uważany za patrona Walii, obiecał, że każdy mieszkaniec zostanie ostrzeżony o jego zakończeniu i będzie w stanie przygotować się na ostatnią podróż. Spowoduje to wędrowny pożar. Ponadto zostanie pokazany miejsce pochówku i droga, wzdłuż której przebiega procesja pogrzebowa.

Tajemnicze światła

W Shropshire znajduje się legenda o doprowadzeniu kowala Will, który trzyma w dłoni wędrujący ogień. On popełnił wiele grzechów i nie mógł wejść do Raju.

Święty Piotr przyznał mu drugie życie, aby mógł to naprawić. Smith także popełnił tak wiele grzechów w sobie, że nie mógł wejść do raju lub piekła. Diabeł zlitował się nad nim i dał mu węgiel z piekielnego płomienia, aby mógł się rozgrzać. Więc dusza Willa idzie na ziemię z diabelskim ogniem.

Światła w Japonii

Pojawienie się takiego zjawiska jak wędrowne światła, wiele osób wyjaśnia na swój sposób. W japońskiej mitologii istnieje kilka rodzajów wędrówek. W zależności od prowincji, w której urodziła się legenda, mają różne nazwy. Oto złe istoty i duchy lasu.

Abur-Akago jest tłustym dzieckiem. Jak mówi legenda, w jednym mieście mieszkał człowiek, który ciągle kraść olej z lampy świętej figury stojącej na ulicy. Po śmierci stał się wędrownym ogniem, który nadal ukradł olej z lamp, a potem zamienił się w niemowlę.

Tsuruube-bi – perfumy drzew. To imię nadano latającym niebieskim wędrownym światłom w lesie. Są uważane za wyroby spirytusu drzewnego, które pojawiają się w nocy i huśtają się na gałęziach. Czasem piłki spadają na ziemię, ale potem znowu ruszają do korony drzewa. Nie czynią zła. Niebieski ogień nie pali się, nie pali się, żyje własnym życiem, nie zwracając uwagi na ludzi. To tylko duch drzewa.

Światła w USA

Tajemnicze kulki nie omijają Nowego Świata. Niektóre z USA szczycą się tajemniczymi światłami. To prawda, że legendy o nich nie są tak starożytne, jak wierzenia Europy. W stanie Teksas nieznany blask ma swoje własne imiona – światła Saragogi i Martha. Te tajemnicze kule mają swoje własne cechy. Wędrowny pożar może zmienić kolor i zniknąć, jeśli ktoś próbuje podejść do niego.

W przeciwieństwie do przesądnych Europejczyków, którzy boją się nawet myśleć o wędrownych światłach, Amerykanie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zrobili z nich prawdziwy boom. Tysiące turystów przybyło do prowincji górniczej w Teksasie, gdzie pojawiły się tajemnicze wędrowne światła i starały się je prowadzić na samochodach i koniach. Ale światła szybko zniknęły, jak gdyby bawiąc się w chowanego i szarpiąc Amerykanów.

Pojawiły się i ich legendy. Według jednego z nich, dwóch policjantów na samochodzie patrolowym w noc letnią w 1952 r. Ruszyli wzdłuż drogi, kiedy zobaczyli przed nimi żółty żarzący się piłek. Zatrzymali samochód, a piłka zatrzymała się, po czym dodali gazu i wpadli do pościgu, ale nie mogli dogonić. Ogień zwiększył prędkość i, zamieniając się w las, zniknął.

Światła Min-Min w Australii

W ubiegłym wieku Australia była poruszona nowinkami o tajemniczych światłach w pobliżu stacji Aleksandria, na zachodzie stanu Queensland. Miejscowy pasterz zauważył migające światła na cmentarzu. Zbliżając się do ich samochodu, był zaskoczony tym, że wędrowne światła zaczęły gromadzić się i utworzyły balon, który przeniósł się do pasterza. Przestraszył się, mężczyzna poszedł na stację. Piłka ruszyła za nim, aż pojechał do wioski.

Ogień na Mount Snowball

Ta niesamowita historia miała miejsce w Czechosłowacji w połowie ubiegłego wieku. Para podróżowała po Sudetach. Na szczycie góry Sneżka znaleźli złej pogody i opadów śniegu. Straciły drogę, utraciły drogę i były rozpaczliwe, gdy zobaczyli przed nimi niebieską piłkę unoszącą się nad ziemią. Coś powiedziała parze, że nie zrobi żadnej krzywdy. Po przyznaniu się, para zdecydowała się pójść w kierunku piłki, która unosiła się przed nimi, wskazując drogę. Po chwili zobaczyli dom z dala od domu.

To sugeruje, że tajemnicze, ogniste esencje nie zawsze są agresywne, jeśli są bardzo proszone, nawet psychicznie, z pewnością pomogą. Nie zapomnij im podziękować.