271 Shares 3877 views

Temperatura zamarzania wody – ???

Woda … Ile tego słowa. Czasami tak bardzo chcę poprawić w ten sposób poeta! Rzeczywiście, woda – synonimem życia. To stwierdzenie jest prawdziwe dla mieszkańców wybrzeża oceanu, a dla mieszkańców pustyni. Właściwości wody przez tysiące lat istnienia nauki zbadane wzdłuż i wszerz. Wydawałoby się, że nic nie pozostało nieznane, ale … niech sobie z tym poradzić, jak najprostszym rozwiązaniem jako punkt zamarzania wody.


Każdy wie, że temperatura wrzenia i krzepnięcia wody są kluczowymi punktami wybranymi w 1742 roku przez Anders Celsius , aby stworzyć swoją własną skalę temperatur, później przyjęte w większości krajów świata. Ale zawsze jest woda wrze w temperaturze stu stopni i zamarza na zero? Nie, nie zawsze. Istnieje wiele parametrów, które mogą zmienić te numery. Zacznijmy od początku.

Po pierwsze, temperatura zamarzania wody wynosi zero stopni tylko pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym, w przypadku których zakłada się ciśnienie w siedemset sześćdziesiąt milimetrach słupa rtęci. Przez obniżenie temperatury zamarzania wzroście ciśnienia wody, a temperatura wrzenia – zmniejsza się. Gdy ciśnienie – wszystko dokładnie odwrotnie.

Po drugie, wysokie stężenia soli czyni wodę bardziej „odporne” na zimno. Temperatura zamarzania wody soli morza i oceany – około dwa stopnie poniżej zera stopni Celsjusza. Ci morskich, gdzie zasolenie większa niż średnio zamrozić na jeszcze niższej temperaturze.

Jest to dobrze znana naturalna woda – substancja niejednorodna. Tak lwia część (ponad dziewięćdziesiąt dziewięć procent) wody spada na substancji chemicznych, które są oznaczone żądania H2O. Ale nie jest częścią naturalnej wody również tak zwanego „ciężkiej wody”, a nawet „super-ciężkich”. W pierwszym przypadku cząsteczka wody zamiast dwa atomy wodoru są obecne dwa atomy jego izotopów deuteru w drugim przypadku – tryt. W normalnych warunkach, zawartość deuter i tryt w wodzie jest zbyt niska, by mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi lub zwierząt. Ale czysta deuteru wykazuje właściwości niskiej toksyczności. Ale tryt, substancja radioaktywna jest w postaci stężonej prostu niebezpieczne. Ale, na szczęście, w naturze występuje tylko w postaci rozproszonej.

Trytowane wody i deuter mają fizyczne i chemiczne właściwości, różne od zwykłych, „naszego” wody. Deuteru wody zawiesza się w 3,81 stopni Celsjusza (pod ciśnieniem atmosferycznym) i wrze w temperaturze 101.43 °. Trytowanej w wodzie, te figury różnią: temperaturę krzepnięcia 1,25 i temperaturę wrzenia 101,6 ° C.

Właściwości wody, ten pozornie prosty związek chemiczny badany jest daleki od zakończenia. Japoński Masaru dowiedział, powiedział nawet o wodzie. Uważa on, że woda reaguje na muzykę i energię naturalną w słowach. A nawet na banknocie! Miało to również widoczne po zamrażania wody w postaci otrzymanych kryształów. Interesujące jest to, aby pamiętać, że słowa „głupcze” i odtwarzanie utworów w „heavy metal” styl wodą reaguje tak samo, ale słowa „dziękuję” jest ona związana z serią utworów na klawesyn „Wariacji Goldbergowskich” Ioganna Sebastyana Bacha.