512 Shares 4724 views

ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest najczęstszym powikłaniem kamicy żółciowej. Choroba charakteryzuje się wyraźnych objawów klinicznych, jednak w rzadkich przypadkach choroba jest nietypowa. Ból jest zlokalizowane w jamie brzusznej, jest to jeden z głównych objawów choroby.


Podstawą ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest niedrożność przepływu żółci pęcherza kamieni. Głównie non-bakteryjne zapalenie rozwija znak, a następnie łączy się infekcji. Takie efekty powodują prostaglandyny, lizolecytyna i innych podobnych substancji. Pęcherzyka żółciowego infestation toksyczne kwasy, które działają na zagrożonym błony śluzowej.

Ogólnego zatrucia jest znakiem, który charakteryzuje się ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Objawy choroby są szybko rośnie: jest umiarkowany ból w nadbrzuszu, tuż podżebrza, często promieniujący do łopatki, prawe ramię. Czasami dołączył nudności, wymioty. W prawie wszystkich przypadkach następuje wzrost temperatury do 39 ° C , Wyższe dane sugerują ropień lub bakteriemii. Palpacyjne ujawnił ból w prawym obszarze podżebrowej podczas wdechu (zespół Murphy).

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest trudne do odróżnienia z ataku żółciowego ból w okolicy. Dla dokładnego diagnozowania, monitorowania stosowane, który odbywa się w ciągu dwóch godzin. Podczas długotrwałego bólu wymagać operacji usunięcia narządu.

W niektórych przypadkach objawy mogą być słabo zdefiniowane. Jest to obserwowano u pacjentów, którzy biorą środki uspokajające i starszych. W niektórych przypadkach choroba rozpoczyna się toksyczne formy, która charakteryzuje się wyraźny wzrost temperatury, intensywny ból brzucha, bakteriemii znaczącego wzrostu w leukocytach krwi.

Diagnoza „ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego” można ustawić tylko poprzez uwzględnienie cech klinicznych, ponieważ są one specyficzne dla niego. Jednakże istnieją różne sposoby diagnostyki instrumentalnych: ultradźwięki, wątrobie skanowania. Gdy podejrzewa się ropień za pomocą tomografii komputerowej.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego ma wpływ na obraz krwi, co również pomaga w jego diagnozy. W badaniach obserwowano zwiększenie liczby białych krwinek. U niektórych pacjentów jest zwiększenie stężenia amylazy. To sugeruje łączenie trzustki.

Badanie ultrasonograficzne zapewnia znaczną ilość informacji o stanie dróg żółciowych, wątroby i trzustki. Po wykryciu kamieni, pogrubienie ściany lub obrzęk organizm jest narażony diagnozę „ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego”.

Przy przyjęciu pacjent następujących czynności są wykonywane w szpitalu: definicji białych krwinek, ultrasonografii. Wstępne leczenie oparte jest na antybiotyki, które działają na bakterie gramotritsatetelnye enterokoki. Także to prowadzi terapii infuzyjnej, która jest przeznaczona, aby zapobiec odwodnieniu odzyskanie wagi kwas i środek alkaliczny. W obecności wymioty wprowadzono sondę nosowo-żołądkową.

Następnym etapem jest operacja terapii, która jest konieczna, gdy pogorszeniu ze względu na niską wydajność wcześniej stosowanych leków.

Operacja wybór w tej chorobie jest prowadzona pomiędzy otwartym a zamkniętym widoku cholecystektomii. W niektórych przypadkach, imponująca cholecystostomia. Otwarta cholecystektomia stosuje się w obecności ciężkimi powikłaniami, takimi jak ropień perforacji, zgorzel. Operacja laparoskopowa wybór uważa się za usuwanie narządów.