173 Shares 1897 views

Prepatellyarny zapalenie kaletki stawu kolanowego: objawy i leczenie

Zapalenie kaletki – choroba, w której stan zapalny okołostawowo torbę. To patologia występuje w stawach łokciowych i kolanowych. Wszystkich rodzajów zapaleń okołostawowych najczęściej obserwowane prepatellyarny zapalenie kaletki stawu kolanowego. Choroba ta występuje u ludzi, którzy są aktywnie zaangażowane w sporcie po urazach.


Prepatellyarny kaletki: co to jest?

W górnej części stawu kolanowego jest prepatellyarnaya okołostawowe torba (prepatellyarnaya bursa). Znajduje się powyżej rzepki. Worek wypełniony płynem, który promuje swobodny przesuw i chroni spoinę przed nadmiernym tarciem. Zapalenie tego worka prepatellyarnym nazywa zapalenie kaletki. Jak ona się objawia?

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 prepatellyarny zapalenie się na liście w M70.4 kodu. W takiej chorobie przerywa naturalny ruch płynu w okołostawowych worka. Utworzone wysięk – płyn zwolniony z naczyń krwionośnych podczas zapalenia. Ciekłe zawartość może zarazić, co przyczynia się do procesu zapalnego.

Układ odpornościowy zaczyna zwalczać infekcję, do miejsca zapalenia wysłał dużą liczbę limfocytów – komórek organizmu. Napływ limfy powoduje obrzęk, który jest jednym z głównych objawów prepatellyarnogo zapalenie stawu kolanowego. Zdjęcia dostarczone powyżej, pokazuje jak wiele może być ciężki obrzęk stawu kolanowego. Ze względu na ciśnienie chłonne w pobliżu tkanki korzeni i nerwów, jest ból w kolanach. Z biegiem czasu, powierzchnia styku może być utworzona ropień, zapalenie kaletki dlatego łatwiej leczyć na początku jego rozwoju.

Dlaczego tam prepatellyarny kaletki?

Najczęściej zapalenie okołostawowego worka jest spowodowany gwałtownym uderzeniem kolanem na twardą powierzchnię. Ryzyko zachorowania na zapalenie kaletki prepatellyarnogo podatnych osób prowadzących aktywny tryb życia. Ale nie jest to jedyna przyczyna zapalenia torebki stawowej wewnątrz. Można wyróżnić następujące przyczyny zapalenia kaletki:

 • Częste kontuzje kolan;
 • indeksowania i klęczącej podczas wykonywania pracy (na przykład zapalenie kaletki jest powszechne wśród dekarzy, Rozściełacze parkiet, czyszczenia dywanów, hydraulików);
 • bezpośrednie trafienie w joint infekcji poprzez zarysowania i uszkodzenia;
 • choroby zakaźne – bruceloza, gruźlica, rzeżączki, kiłę (Patologie te skomplikowane ropienie wewnątrz worka);
 • choroby metaboliczne (cukrzycę, otyłość, dna);
 • choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, układowy toczeń rumieniowaty).

Ale niezależnie od przyczyny zapalenia kaletki Objawy pojawiają się po kontuzji kolana. Czasami może to być drobne urazy, ale nawet niewielkie uszkodzenia mogą spowodować rozwój zapalenia. Jeżeli rozpoznaniem prepatellyarny objawów zapalenia kaletki kolan i leczenia zależy od postaci choroby i obecnością procesu zakaźnego.

Oznaki ostrej formy choroby

Ostre zapalenie kaletki prepatellyarny występuje nagle, nasilenie objawów przez kilka dni. Choroba charakteryzuje się następującymi objawami:

 • Jest ostry ból rzepki. Nie można powoływać się na kolanach, dotykając żadnych obszarów zapalenie powoduje ból.
 • Istnieje silny obrzęk w rzepki z zaczerwienieniem skóry.
 • Ruch w stawach pacjentów są ograniczone.
 • Podwyższona temperatura ciała, jest ogólnie złego samopoczucia.
 • Ból jest gorzej, gdy sondowanie stanu zapalnego.

Objawami przewlekłej postaci choroby

W przypadku braku odpowiedniego leczenia ostrej się przewlekłe zapalenie. Przewlekły proces zapalny, mogą wystąpić przy dłuższym ciśnieniem w stawie kolanowym i w starszym wieku. Kliniczne objawy stanu zapalnego są nieco inne. Istnieje jeszcze ból, zaczerwienienie i obrzęk stawu kolanowego. Stają się grubsze ścianki seminarium, z powodu tego, wspólny obszar może być zwiększenie rozmiarów kilka razy. Jest to uczucie grudek wewnątrz rzepki dzięki tworzeniu się fałd w ściance okołostawowego torbie.

Objawy zapalenie ropne

Jeśli wewnątrz worek zostaje zainfekowany, istnieje Festering wewnątrz worka. Objawy choroby są znacznie cięższe.

 • Temperatura wzrasta ostry, ogólny stan zdrowia pacjenta ulega pogorszeniu.
 • Skóra w stawie staje się gorąca w dotyku, wymawiane zaczerwienienia.
 • Czuł ból i pulsowanie w stawie.

Jakie konsekwencje może spowodować zapalenie kaletki?

Ropiejące prepatellyarny kaletki wymaga pilnego leczenia, inaczej ropień może rozprzestrzeniać się do innych tkanek lub złamać się. To prowadzi do powikłań:

 • Jeśli ropień wpada do naczynia krwionośnego, może to być zatrucie krwi – posocznica.
 • W propagacji stanów zapalnych i ropienie zapaleniem szpiku kostnego pobliskiego może się rozpocząć.
 • Jeśli zapalenie ropne rozprzestrzenia się do otaczających tkanek i węzłów chłonnych, jest ropień i węzłów chłonnych.
 • Ropa może pochodzić z seminarium bezpośrednio do stawu. Wtedy nie ma ciężką postać ropnego zapalenia stawów.
 • Na skórze tworzą przetok. Kanały to z treści ropnej, które pojawiają się po własnym przełomowej ropnia w seminarium.
 • Przedłużone prepatellyarnom zapalenie kaletki kolanowego kończyny mogą częściowo utratę motoryki.

Jak jest zapalenie kaletki w dzieciństwie

Małe dzieci nie podlegają prepatellyarnomu zapalenie kaletki. Ich masa jest zbyt mała, a gdy dziecko pada na kolana, kick okazuje nieistotne. Dzieci poniżej jednego roku rzadko chory i zakaźnego zapalenia kaletki, jak każde dziecko ma immunitet transmitowane przez matkę. Możliwym sposobem zapalenie kaletki choroby u dzieci – kontuzji kolana i złamania. Ale dziecko jest zazwyczaj elastyczne kości i złamania szybko zlewają. Zapalenie kaletki może rozpocząć się u małych dzieci tylko wtedy, gdy pomoc ze złamanym kolanem został dostarczony zbyt późno.

Ale nastolatki często cierpią na zapalenie kaletki. zapalenie kaletki często występuje u chłopców dojrzewania kochających aktywny tryb życia i mocno zaangażowany w sporcie. Dzieje się tak najczęściej po kontuzji podczas treningu. Jest jeszcze jeden powód nastolatki kaletki choroba. W okresie dojrzewania, dzieci rosną szybko. Czasami wzrost stawów za pomocą ogólnego wzrostu organizmu. A następnie u młodzieży zaczynają problemy ze stawami, w tym zapalenie kaletki stawu kolanowego.

Rozpoznanie choroby

Zazwyczaj diagnoza nie jest trudna do lekarza ze względu na charakterystyczny obraz choroby. Obrzęk i zaczerwienienie w okolicy rzepki są już widoczne w badaniu zewnętrznym. Jednak czasami konieczne jest rozróżnienie prepatellyarny kaletki od innych chorób i urazów stawów: zapalenie kości i stawów, zapalenie błony maziowej, zapalenie szpiku, zerwania ścięgna. Następnie lekarz przepisuje dodatkowych metod kontroli:

 • Rentgenowskie kolana;
 • USG stawu kolanowego;
 • MRI;
 • przebicie bursa studiować płynu stawowego.

Pomoże to ocenić stan okołostawowego torbie, otaczających tkanek i kości do wyników badań postawić diagnozę i przepisać leczenia.

Jak leczyć niezakaźne zapalenie kaletki?

Leczenie prepatellyarnogo pochodzenie zakaźne zapalenie kaletki jest zwykle konserwatywne. Nakłucie wykonane tylko wtedy, gdy seminarium zgromadził dużo krwi po kontuzji. Potrzeba tej procedury powinny być ustalane przez lekarza prowadzącego, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko infekcji.

Pierwszym krokiem jest zapewnienie odpoczynku dla chorej kończyny. Dziedzina podwiązywany stawów bandaż ściska zastosowane, jeśli jest to konieczne. Gdy ból jest przepisane leki przeciwbólowe. Gdy silny ból iniekcje „prednizolon” w torebce stawowej. Leczenie ostrych postaciach zapalenie trwa około 7-10 dni.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie kaletki stawu kolanowego?

Przy leczeniu prepatellyarnogo kaletki kolana w przewlekłych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które są przewidziane „diklofenak Nise”, „”, „”, „Nimesil ibuprofen”.

fizjoterapia Stosowanej:

 • masaż;
 • elektroforeza;
 • fizykoterapii;
 • terapia magnetyczna;
 • obróbka ultradźwiękowa;
 • leczenie laserem.

Jeśli bursa gromadzi się wysięku przeciwzapalne, to jest wykonywane nakłucie.

Leczenie ropnego zapalenia kaletki

Jeśli zapalenie kaletki jest pochodzenie zakaźne i już nastąpiło jątrzyć, a następnie wydać drenaż jamy. Dokonać grubą igłą do nakłuwania i ropa opróżniona. Okołostawowe worek zagłębienie przemywa się roztworami antybiotyki i środki antyseptyczne. Po tym zabiegu, pacjent jest pokazany na resztę kończyn.

Przepisać przebieg leków przeciwbakteryjnych o szerokim spektrum działania. Czas trwania leczenia antybiotykami jest około 1-3 tygodni. Wraz z leków przeciwbakteryjnych lekarz przepisuje sterydy. Jeżeli pacjent dotyczy oznaki zatrucia (ból głowy, nudności, wymioty, temperatura), a następnie umieścić zakraplacza roztworem chlorku sodu, „Perftoran” „Ringera”. Po usunięciu ropy spędzić leczenie lekami glikokortykosteroidów i fizjoterapii.

operacja

Jest to radykalna metoda chirurgicznego leczenia prepatellyarnogo zapalenie stawu kolanowego. Nacięcie i usunąć bursa jest to konieczne w przypadku, gdy ze względu na silny ból człowiek traci zdolność chodzenia i dbać o siebie. Oznacza to, że ścianki worka okołostawowych zagęszczone tak, aby alumnat nie może zapewnić połączenie przesuwne. Po zabiegu pacjent w ciągu 3-5 dni nosi specjalną blokadę kolana. Następnie lekarz przepisze przebieg fizykoterapii. Zwykle po zabiegu osoba przez miesiąc z powrotem do normalnego życia. Oparcie się na ból kolana może być 2-3 miesięcy.

Tradycyjne metody leczenia zapalenia kaletki

domowe metody zabiegowe mogą być stosowane do zapalenie jako terapia uzupełniająca. Przed rozpoczęciem korzystania z tradycyjnej medycyny, należy skonsultować się z lekarzem. Zapalenie kaletki może pomóc okłady z warzywami. Jest to przydatne do alternatywnych zestawów ziemniaków, buraków i kapusty. Warzywa muszą być stosowane do stawów u pacjentów w nocy. Pierwsza noc na ból miejscu nałożyć pewne cięcia surowych ziemniaków, przykryć folią spożywczą i taśmą do góry. Na drugi dzień trzeba powtórzyć procedurę z buraków, a trzeci – z kapustą.

Mogą być dodane do wody w wywarze łaźni igieł sosnowych, stożków i gałązki. Wszystkie składniki powinny być gotowane w wodzie przez 30 minut, a następnie wlewów bulionu przez 24 godzin. Ekstrakt gotowy powinien być brązowy. Bulion dodaje się do wody i 20 min, kąpiel. Potrzebuje około 1,5 litra ekstraktu. Zapalenie kaletki przydatny do wykorzystania wewnątrz mieszaniny propolisu i masła. Jest to konieczne, aby zmieszać składniki w równych częściach. Skład biorąc 1 łyżeczka trzy razy dziennie. Lepiej jest użyć środki z propolisu na 1 godzinę przed posiłkiem.

Jak zapobiegać chorobie?

Aby zapobiec rozwojowi prepatellyarnogo kaletki, jest konieczne, aby chronić kolana od nadużywania i obrażeń. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do tych, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach sportowych. Każdy trening powinien zaczynać się rozgrzać. Jeżeli w trakcie zajęć sportowych istnieje ryzyko uraz kolana, potrzeba ochrony wspólnych urządzeń specjalnych (nakolanniki). Pomoże to uniknąć poważnych obrażeń i powikłań w postaci prepatellyarnogo kaletki. Na zdjęciu powyżej widać jedno z tych urządzeń zabezpieczających do kolan. W przypadku uszkodzenia skóry, muszą zarówno rany i otarcia prawdopodobne kompozycje dezynfekujące mogą być przetwarzane i bandaża. Pomoże to uniknąć penetracji zakażeń w okołostawowego torbie. Tylko szacunek dla stawów i terminowego leczenia może pomóc uniknąć zranienia zapalenie kaletki.