165 Shares 1346 views

Deklinacja rzeczowników: tabela. rzeczowniki w przypadku tabeli deklinacji

Och, ten spadek … Studiując rzeczownika sprawia, że ten motyw, jak rozbić głowę, by zapamiętać wszystkie nieakcentowane zakończeń w różnych przypadkach i liczbach. Jak określić deklinacji rzeczowników? Stół i przykłady ułatwi zadanie! Spróbuj zrozumieć i stać się jeszcze trochę mądry!


Co to jest deklinacja?

rzeczownik deklinacji (patrz tabela przykładów podanych w tekście) – zmiana w umieralności słów i liczb. Rozważmy przykłady w tabeli.

przypadek -1 sklonenie- -2 sklonenie- -3 sklonenie-
Im. N. malinowy, różany kot, szafa liliowy, Mol
B. N. malinowy, różany kot obudowa liliowy ćma
Terminach. N. malinowy, różany kot, szafa liliowy ćma
Wina. N. malinowy, różany kot, szafa liliowy, Mol
Utwórz. N. malinowy, różany kot, szafa liliowy ćma
Prop. N. malin, róża kot, na wieszaku Bzy, od ćmy

deklinacji Tabela rzeczowników dla przypadku pokazuje, że wszystkie rzeczowniki podzielono na grupy w zależności od, na których kończą nabyć w postaci obudowy. W związku z powyższym, wszystkie wyrazy należące do tej samej sloneniyu będą miały ten sam zestaw końcówek. Będąc w stanie określić deklinację, można uniknąć błędów w piśmie końcówek rzeczowników w trudnej sytuacji, innymi słowy – nie pod wpływem stresu.

Ile deklinacji może być rzeczownik?

deklinacji Tabela rzeczowników w przypadkach wymienionych w poprzedniej części wykazały, że wszystkie słowa o tej samej deklinacji w postaci samego śmiertelności będą miały ten sam koniec. Przedstawia trzy najczęściej spotykane typy deklinacji naszego języka. Ale na pewno jest bardzo bogaty, a proste zasady, to nie istnieje. Oprócz trzech prezentowanych, istnieją inne typy deklinacji.

Więc, jakie typy deklinacji istnieją? Najczęściej – to pierwsza, druga i trzecia odmiana.

Odrębną grupę stanowią słów, które kończą się -ie: intent przestępstwa, umowy, itp …

Kolejna grupa – słowa kończące się -iya: mania, Natalia, talia, sesja, Komisja i inni.

Istnieje niewielka grupa słów kończących się -mya że zbyt uboga w pewien sposób :. czasie plemienia itp Takie słowa są nazywane rzeczowniki heteroclite (zostaną one omówione w osobnym akapicie artykułu). Heteroclite traktowane jako słowa takie jak drogi i dziecka.

Wreszcie, istnieją pewne słowa, które nie mogą być zmieniane ani w przypadkach, lub według numerów, a wszystkie formy „wygląd” w taki sam sposób. Jest nieodmienny lub niezmienne, rzeczowniki: kangura, kiwi i innych.

Dlatego trzeba być w stanie określić deklinację?

Jak określić deklinacja rzeczownika, tabela powie nam później. Ale bardzo często słyszałem pytanie, co zrobić? Dlaczego zapamiętać te wszystkie afiksów, końcówek, wiele „specjalne” Słowa, które trzeba pamiętać? A oto dlaczego. Weźmy na przykład słowo „ścieżka”: Idę wzdłuż ścieżki, albo idę ścieżką? Co robić? Co list wybrać? Ale jeszcze jedno słowo: „zima”. Jest również kobiece zakończenie -a-. Włożyliśmy w tej samej sprawie: (do czego?) – zimę. A ponieważ wiemy, że wszystkie słowa deklinacji nabywać po zmianie samą końcówkę. Tak więc, musimy napisać jak idę na (do czego?) Path. Problem został rozwiązany!

W jaki sposób możemy określić deklinacja rzeczownika? Tabela i przykłady w poniższych akapitach pomoże nie pomylisz się w tym raczej proste pytanie!

Deklinacja rzeczowników 1

Są to słowa kobiecy i męski, w którym w początkowej formie kończy -a lub -N (przypominamy, że wstępna forma rzeczownika – jest mianownik i liczba pojedyncza).

Słowa takie kobiece zakończeń w rosyjskim bardzo wiele, moja mama, Maria, piżamy, mieszkanie, praca, moja córka i wiele innych. Męski mniejsze, ale są również bardzo często: tata, dziadek, Jan, Piotr i nazwiska innych mężczyzn.

Tabela 1 odmiana rzeczowników porównuje słowa ze skrajnych i nienaprężonym celu pokazanie, że wszystkie słowa tym odmiana przypadku końcówki są takie same.

Ip Sprężyna ciepło, ziemia Cat ramki spadnie
RP wiosna, ciepło, ziemia kot, krople ramy
AM Sprężyna ciepło, ziemia Cat opuszczanej ramy
Ce Ciepło sprężyny, ziemia Cat opuszczanej ramy
Itd. wiosna, ciepło, ziemia Cat opuszczanej ramy
pkt o sprężyny, o ciepła ziemi kot, ramka kropla

Zalecane jest, aby nauczyć się zakończeń (odmiany), dopełniacz, celownik i przyimkowe, ponieważ często powodują trudności.

Rzeczowników deklinacji 2

Ten męski słowa, które mają zerowy na zakończenie (które nie są wyrażone w piśmie w mianowniku, ale „wydaje się”, że w innych formach) i nijakiego kończy się na -o, -e :. Tratwa, koń, jezioro, morze, golf, itd nazwy tabel deklinacja rzeczowników 2 pokazuje, co końcowi wzmocnienia słowa po zmianie sprawę.

Ip torba, końska twarz chleb, topola, Chmura
RP torba, końska twarz chleb, topola, Chmura
AM torba, koń, człowiek chleb, topola, Chmura
Ce torba, końska twarz chleb, topola, Chmura
Itd. torba, końska twarz chleb, topola, Chmura
pkt torby, na koniu, na twarzy o chleb, topoli, na chmurze

Jak widać, w bierniku ożywionych i nieożywionych mieć różne zakończenia. Trudnością może spowodować tylko przyimkowego formularzy z nienaprężonym zakończenia, więc należy pamiętać, że w tej formie, trzeba napisać – tj.

Rzeczowników deklinacji 3

Ten żeński słowa, które mają zerowe się kończy. Wszyscy kończą się miękkim znakiem: broszka myszy, obszar, pasję, i tak dalej. Zobaczmy, co koniec tych słów nabyć różne formy.

Ip żyto miłość
RP żyto miłość
AM żyto miłość
Ce żyto miłość
Itd. żyto miłość
pkt żyta o miłości

Jest to łatwe do zapamiętania: w formach dopełniacz, celownik i przyimkowe słowy nabyć kończąc – i.

Rzeczowniki na -ie, -iya

Słowo „zobowiązanie” – nijaki, ale nie można go przypisać do 2 deklinacji; słowo „płaszcz” – kobiece, ale nie zmienia jak deklinacja słowo 1. Tabela rzeczowniki deklinacji w przypadku pokazują różnicę końców.

przypadek 2 SCR. -ie 1 SCR. -iya
Ip pole pozycja czapla funkcja
RP Pola przepisy czaple funkcje
AM pole pozycja czapla funkcje
Ce pole pozycja czapla funkcja
Itd. pole sytuacja czapla funkcja
pkt na polu w sprawie sytuacji czapla funkcji

Jak widać z tabeli, słowo na -ie różni się od słów 2 deklinacji jedynie w przypadku przyimkowego i napisem z napisem na -iya 1 deklinacji – w celowniku i przyimkowe.

Należy pamiętać, że słowa kończące się -ya we wszystkich formach zachowują się jak 1 słowo deklinacji. Dlatego, na przykład, tworząc nazwę Natalia i Natalia będzie skłonny na różne sposoby: (podać) Natalia Natalia (talk) o Natalię, o Natalii.

Tabela zakończeń rzeczowników deklinacji

Podsumowując tabelę przypadku zakończeń wyrazów należących do różnych deklinacji.

przypadek -1 skl- -2 skl- -3 skl- -ie -iya
Ip

S / ty

łapa kula

__ -o, -e

dom danie

___

cień

-ie

wielkość

-iya

talia

RP

S / S

łapa kula

S / ty

dania domowe

s

cień

-iya

wielkość

ies

talia

AM

th

łapa, basen

Y / TH

dom danie

s

cień

-iyu

wielkość

AI

talia

Ce

Y / TH

łapa kula

__ -o / -e

dom danie

___

cień

-ie

wielkość

-iyu

talia

Itd.

th / -s

łapa kula

th / -em

dom danie

Y / TH

cień

-iem

wielkość

iey

talia

pkt

th

na łapę basenu

th

z domu, naczynia

s

cienia

ies

wielkość

ies

w pasie

Mam nadzieję, że nikt nie będzie powodować trudności z wyboru po prawej stronie oraz definicji deklinacji rzeczowników w języku rosyjskim. Tabeli wyjaśniono szczegółowo wszystkich.

Należy zauważyć, że -ie -iya i nie może pojawić się jako odrębny morfem zakończeniem. W tym przypadku, to tylko list, do którego słowo kończy. Morphemic struktura słowy – to temat na inny artykuł.

Deklinacja rzeczowników w liczbie mnogiej (stolik tutaj w ogóle, bez potrzeby) jest bardzo rzadko powoduje problemy, ponieważ litery są głównie wyraźnie słyszalne. W celowniku, instrumentalnej i przyimkowego mnogiej we wszystkich trzech deklinacji na koniec będzie taki sam. Znając siebie spadać dowolne słowo w liczbie mnogiej, i to zobaczyć.

heteroclite rzeczowniki

Heteroclite rzeczowniki Wśród języka rosyjskiego trochę. Dlaczego oni heteroclite? Ponieważ nie mogą być przypisane do jednego deklinacji w różnych przypadkach gramatycznych oni „zachowują się” inaczej. Są to słowa, które kończą się -mya (są tam tylko około dziesięciu), słowo „ścieżka” i „dziecko”. Spójrzmy na suschetvitelnyh cechy deklinacji w języku rosyjskim (tabela) – słowa, które są uważane heteroclite.

Ip strzemię ścieżka niemowlę
RP zwykle-i-en put-a dit-Yat-a
AM zwykle-i-en put-a dit-Yat-a
Ce strzemię ścieżka niemowlę
Itd. poszukiwanym-en-go put-go dit-Yat-it
pkt na poszukiwanym-en-a z put-a na dit-Yat-a

Jak widać, słowo „dziecko” pochyla się bardzo szczególny sposób. Słowo „droga” w dopełniaczu, celowniku i przyimkowe „zachowuje się” jak w słowie 3 deklinacji i instrumentalne – jako słowo na 2 grudnia. Cóż, słowa kończące się -mya w przypadkach skośnych stać przyrostek -en -.

Te słowa trzeba pamiętać, aby nie popełnić błąd w wyborze koniec.

nieodmienny słowa

Jest to przede wszystkim słowa pożyczkowe – pochodzą z innych języków. Mogą one wskazywać nazw zwierząt, roślin, żywności, jak również nazwy lub nazwiska osób, nazw obiektów. Kiedy przyszedł do naszego języka, słowa te przechowywane funkcja nie zmienia swój kształt, wsiada do oferty. W jakikolwiek przypadek lub dowolna liczba potrzebna do wprowadzenia takiego słowa, to brzmi tak samo.

  • Wlać mi kawę – Podziwiam poranną kawę – mówić o kawie.
  • To jest moje kakadu – Nie mam kakadu – dać kakadu pasza – pamiętasz o kakadu.
  • Roman Dyuma – Dumas poświęcone – pisze o Dumas.

Vail wyrazów w zdaniu jest złe i analfabetów. Każdy jest zaznajomiony z frazy, żart, „Siedzę w pierwszym rzędzie na kinetykę z popiroskoy w ząb”. Nie bądźmy jak bohater żartów! Odmienia słowa muszą być stosowane poprawnie i nieodmienny i nie trzeba zmieniać.

podsumować

Definicja deklinacji rzeczowników (patrz tabela powyżej) – nie jest to skomplikowany proces, który pomaga uniknąć błędów podczas pisania. Spróbujmy podsumować wszystkie powyższe.

Poważne spadki rosyjskim trzy, ale istnieją specjalne słowa kończące się -iya i – S i kilka heteroclite. Słowa są rozłożone na trzy główne grupy w zależności od rodzaju i celu w mianowniku.

Wszystkie słowa spadku skośnych przypadkach mają podobną koniec. Mogą nauczyć się nie popełniać błędów. I można to zrobić w inny sposób: zamiast słowa z nienaprężonym końcu zastąpić dowolny wyraz tej samej deklinacji, ale że akcent pada na zakończenie. Litera na końcu tych słów będzie taki sam!

Słowa -ie na -iya i nie są zawarte w trzech głównych grup, ponieważ zmiana numeru sprawy i w szczególny sposób, a ich przypadku zakończenia zapamiętać.

Należy również pamiętać, a niewielka grupa heteroclite. Ich zestaw końcówek nie pokrywają się z jednym z tych spadków, dlatego wymagają szczególnej uwagi.

Wreszcie indeclinable słowa: nie zmieni, bez względu na kontekst lub zostały wykorzystane. Spadek w zdaniu słów takich jak filmu, wieszak, kawy, torebki, kangura – znak niskich umiejętności i ogólnej kultury.

Mamy nadzieję, że artykuł był użyteczny i pomógł zrozumieć takiego trudnego tematu jako deklinacji rzeczownika. Stół i przykłady są jasne, a więc wybór prawy koniec jest teraz nie jest trudne.

Być literat!