478 Shares 9421 views

Olbia Edward – biografia i kreatywność

Dzisiaj opowiem Ci, kim jest Edward Albee. Jego biografia zostanie omówiona szczegółowo poniżej. Chodzi o amerykańskiego dramatopisarza. Urodził się w Waszyngtonie w 1928 roku.


Biografia

Albee Edward został przyjęty dwa tygodnie po urodzeniu. Został przyjęty do rodziny właścicieli hal teatralnych. Rodzicami naszego bohatera byli Reed i Francis Albee. Studiował w Choate School. Nieco ponad rok odwiedził Trinity College w Hartford w stanie Connecticut . Potem przeniósł się do Nowego Jorku. Został przerwany przez przypadkowe zarobki. Był urzędnikiem, sprzedawcą książek i książek, barmanem. Mam pracę w radiu. Jednocześnie był finansowo zabezpieczony. Osiedlony w wiosce Greenwich. Próbowałem się prozą i poezją.

Olbia Edward zadebiutował jako dramaturg w 1959 roku. Później współpracował ze stowarzyszeniem Albee-Barr-Wilder. Poparł obiecujących dramatopisarzy. Więc rozpoczął pracę Albee Edward. Jego książki zaczęły być publikowane od 1960 roku. Wtedy właśnie wydano pierwszą kolekcję sztuk. W przedmowie do książki otrzymał instalację niezwykłego, niewiarygodnego, nieoczekiwanego. Nasz bohater jest przedstawicielem tak zwanego "teatru absurdu". Niewymagane starcia różnych postaci, a także wiele naturalistycznych efektów scenicznych, mają na celu przekazanie bezsensowości obecnego życia. W tych pracach śledzono wpływ E. Ionesco. Nasz bohater w tym samym czasie łatwo przyznaje, że wiele zawdzięcza słynnemu francuskiemu dramaturgowi.

Kreatywność naszego bohatera rodzi problem samotności ludzi, a także ich niezdolności do wzajemnego zrozumienia. W żywych, dowcipnych dialogach pisarz pokazuje ludzką komunikację jako formę walki o samo-afirmację. Najbardziej żywo to podejście jest zawarte w sztuce o nazwie "Kto się boi Virginii Woolf?". Ta praca została nagrodzona Nagrodą Tony.

Kreatywność naszego bohatera jest bardzo zróżnicowana. Obejmuje w szczególności alegorię metafizyczną. "Little Alice" to praca, która spełnia wymagania zwykłego dramatu fabularnego. Autor autora scenariusza to także gra "pudełko i cytaty od przewodniczącego Mao". W nim wypowiedzi bohaterów i głosy za kulisami wplecione są w coś podobnego do tematów muzycznych, ale nie odzwierciedlają spójnego dialogu.

Pierwsze dzieła jednego z bohaterów zostały po raz pierwszy wprowadzone na europejskie etapy. Tam otrzymali wysokie oceny od krytyków. Po tych pracach były realizowane w Stanach Zjednoczonych. Jedna z ostatnich sztuk naszego bohatera została wystawiona w 2010 roku w Nowym Jorku.

Ciekawe fakty

Albee Edward przybył do ZSRR kilka razy. W 1976 roku opublikował zbiór dzieł dramaturga "Śmierć Bessie Smitha i innych kawałków", został przetłumaczony na język rosyjski. Kilka z naszych dzieł bohatera zostało wystawione na scenie sowieckich teatrów.

Gra

Alby Edward w 1958 utworzył pracę "Co się stało w zoo". W 1959 r. Zagrały "Death of Bessie Smith", "Sandbox", "Fem i Yem". W 1960 roku pojawił się "American Dream". Potem przyszła gra Kto się boi Virginii Woolf. W 1963 r., Oparty na opowieści Carsona McCullersa, powstała twórczość "Ballada wesoła tawerna". W 1964 r. Pojawiła się gra "Little Alice".

Ponadto autorstwo naszego bohatera obejmuje następujące dzieła: Malcolm (oparty na powieści Jamesa Pardee'a), Unstable Balance, śniadanie w Tiffany's, wszystko w ogrodzie, pole i cytaty od przewodniczącego Mao Zedonga, Seascape , "Lalka", "Człowiek z trzema rękami", "Znalezienie Słońca", "Zabawa na małżeństwo", "Fragmenty", "Osoba", "Kozła, lub" Kim jest Sylvia "," Peter i Jerry ".

Nagrody

Teraz pokażemy nagrody, które otrzymał Olbia Edward. "Kto się boi Virginii Woolf" to gra, która zdobyła nagrodę Tony. Ta sama nagroda została przyznana pracy "Niestabilne równowagi". Ponadto, ten kawałek otrzymał nagrodę Pulitzera. Poza tym praca "Seascape" nie przechodzi niezauważona. Gra została nagrodzona nagrodą Pulitzera. Praca "Trzy Tall Women" otrzymała szereg nagród teatralnych. W 1996 roku nasz bohater otrzymał nagrodę Kennedy Center. W 1997 roku prezydent Clinton wyznaczył dramaturgowi Narodowy Medal za osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Dzieło "Koch, czyli Kim jest Sylvia", zostało nominowane do nagrody Tony.

Kino

Dwukrotnie film "Kto się boi Virginii Woolf?" Został sfilmowany. Pierwsza taśma oparta na tej pracy została wydana w 1966 r., Aw 1992 r. Pojawiła się reżyseria. Działka rozwija się w Nowej Anglii. Bohaterami są profesor historii George i jego żona Marta jest dziwką. Jednak jej ojciec jest rektorem kolegium, w którym uczy się George. Po 20 latach małżeństwa sojusz bohaterów stale skakuje między miłością a nienawiścią. Marta lubi dokonywać porównań między mężem i ojcem. Bohaterowie chodzą na imprezę wykładowców, poznają Hani i Nicka – młodych pracowników. Cała noc grają, piją, tańczą.

Teraz wiesz, kim jest Edward Albee. Zmarł po chorobie w 2016 r., 16 września, podczas pobytu we własnym domu, na przedmieściach Nowego Jorku.