519 Shares 6690 views

Zapalenie ucha: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie uszu jest dość powszechną chorobą. I to nie jest sekret nikogo, że dzieci są najbardziej dotknięte zapaleniem ucha środkowego. Dlatego wielu rodziców interesuje się pytaniami dotyczącymi tego, co jest związane z tą chorobą i jak ją leczyć.


Zapalenie dróg oddechowych: przyczyny

Na początek trzeba powiedzieć, że zewnętrzne, średnie i wewnętrzne otites są wyróżnione, któremu towarzyszy stan zapalny odpowiedniego działu analizatora słuchu. Przyczyną procesu zapalnego w większości przypadków jest zakażenie bakteryjne. Mikroorganizmy patogenne mogą przeniknąć do ucha bezpośrednio z otoczenia zewnętrznego. Na przykład, zewnętrzne zapalenie ucha środkowego może spowodować zranienie, zarysowania na uchu lub uszkodzenie zewnętrznej części kanału słuchowego.

Ponadto, źródło infekcji można zlokalizować w ciele. Tak, dość często średnie zapalenie stawów występuje na tle bólów gardła, przeziębienia, zapalenia migdałków, zapalenia zatok. Aktywizację mikroflory patogennej ułatwia osłabienie układu immunologicznego, awitaminozy oraz niektórych chorób, które zwiększają podatność organizmu na różne rodzaje zakażeń.

Zapalenie uszu i jego objawy

W rzeczywistości objawy choroby zależą bezpośrednio od tego, który odcinek ucha został naruszony. Ponadto, w niemal każdym przypadku ostre zapalenie ucha środkowego towarzyszy gwałtowny wzrost temperatury, osłabienie, drętwienie w ciele.

  • Zapalenie zewnętrznego uszu charakteryzuje się obrzękiem i zaczerwienieniem, a także bolesność, która wzrasta z każdym dotykem lub ciśnieniem. W niektórych przypadkach proces zapalny może być ogniskowy, a następnie na chrząstki ucha powstaje zauważalny ropień (zwężający się).
  • W środkowym zapaleniu ucha środkowego towarzyszą ostre, strzelające bóle w uchu, a także sztywność i utrata słuchu. Obrzęk wzrasta wraz z żuciem lub przełykaniem, ostrym obróceniem głowy, naciskiem na kanał słuchowy. Małe dzieci odmawiają żywności, stają się niespokojni, ciągle płaczą i krzyczą. Z ropną formą choroby występują obfite wydzieliny ucha, które są mieszaniną rozdrażliwych mas i siarki.
  • Zapalenie ucha wewnętrznego jest najtrudniejsze do zniesienia, ponieważ tutaj znajduje się organ równowagi. Chorobie może towarzyszyć obniżenie słuchu, ataki zawrotów głowy i nudności, zaburzenie poczucia równowagi, a także hałas w uszach.

Oczywiście każdy rodzaj choroby ma swoje własne cechy charakterystyczne. Niemniej jednak, przy najmniejszym podejrzeniu zapalenia uszu, należy skonsultować się z otolaryngologiem. W przypadku braku właściwej i aktualnej pomocy zapalenie ucha środkowego może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, w tym całkowitej lub częściowej głuchoty.

Zapalenie ucha i sposoby leczenia

W rzeczywistości zapalenie stawów jest łatwe w leczeniu, zwłaszcza w przypadku rozpoczęcia terapii we wczesnych stadiach. Jeśli pacjent ma gorączkę, i jest powód, aby sądzić, że przyczyna jest zakażeniem bakteryjnym, wówczas antybiotyki dla zapalenia ucha są po prostu niezastąpione. Ponadto stosuje się krople uszne, które mają właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Skuteczne są "Otinum", "Otipaks" i inne leki.

Często zapalenie ucha środkowego związane jest z przekrwieniem nosa i zaczerwienieniem gardła. W takich przypadkach należy używać miejscowych środków antyseptycznych (OraSept) i sprowadzić do nosa. W podwyższonej temperaturze możliwe jest stosowanie leków przeciwgorączkowych, w szczególności leków zawierających paracetamol lub ibuprofen, ponieważ substancje te mają również właściwości przeciwzapalne.

Z reguły ból po uszach zanika po 1-3 dniach od rozpoczęcia leczenia.