609 Shares 6684 views

Konstrukcja, funkcja rogówki oka

Jednym z najważniejszych narządów człowieka – oczy. Dzięki nim możemy uzyskać informacje o świecie zewnętrznym. Struktura gałki ocznej jest dość skomplikowana. Ciało ma swoje osobliwości. O tym, co to jest, będziemy rozmawiać dalej. Również bardziej szczegółowo struktura oka jako całości, a jeden z jego składników – rogówki – w szczególności. Omówmy jaka jest rola rogówki w narządzie wzroku i czy istnieje związek między jego struktury i filcu jest ten element funkcje oczu.

Ciało człowieka

Człowiek za pomocą oka jest w stanie uzyskać wiele informacji. Ci, którzy z jakiegokolwiek powodu, stracił wzrok, spada bardzo mocno. Życie traci swoją farbę, ludzie nie mogą już kontemplować piękno.

Ponadto wykonanie codziennych czynności staje się również coraz trudniejsze. Człowiek staje się ograniczony, że nie może żyć pełnią życia. Dlatego ludzie, którzy utracili wzrok, umieścić grupę niepełnosprawności.

Funkcje oka

Oko z następujących funkcji:

 • Wyróżniającą jasność i kolor obiektów, ich kształt i rozmiar.
 • Monitorowanie ruchu obiektów.
 • Określenie odległości obiektów.

Zatem, oko, wraz z innymi organami ludzkimi, pomaga mu żyć pełnią życia bez czuje potrzebę pomocy z zewnątrz. Jeśli wizja jest stracone, osoba staje się bezradny.

urządzenie okulistyczne jest system optyczny, który pomaga osoba postrzegać świat, aby obsłużyć precyzyjne informacje i przekazać je dalej. Podobny cel realizuje wszystkie składniki oka, których praca jest koordynowana i harmonijnie.

Te promienie świetlne odbite od obiektów, a następnie dotykać rogówki, która ma soczewkę optyczną. W wyniku tego promieniowanie zebrano w jednym punkcie. Po tym wszystkim, główną funkcją rogówki – Współczynnik załamania światła i ochronnych.

Następnie światło przechodzi przez tęczówki do źrenicy oka, a następnie do siatkówki. Rezultatem jest skończony obraz jest do góry nogami.

Struktura oka

Oko ludzkie składa się z czterech części:

 • Obwodowy lub część odbiorcza, która obejmuje gałkę oczną, urządzeń oczu.
 • Przygotowujące.
 • ośrodki podkorowe.
 • Wyższe ośrodki wzrokowe.

Mięśnie okoruchowe dzielą się na bezpośrednie i skośnych mięśni oka, a ponadto nie są okrągłe i jeden, który podnosi powiekę. Funkcją mięśni oka są oczywiste:

 • oczy kręcić.
 • Podnoszenie i opuszczanie górnej powiece.
 • Mrużąc powieki.

Jeśli wszystkie urządzenia są prawidłowo pracuje oczy, oko funkcjonuje – jest chroniony przed uszkodzeniem i zagrożeń środowiskowych. To pomaga osobie wizualnie postrzegania rzeczywistości i żyć pełnią życia.

gałka oczna

Gałka oczna znajduje się na orbicie o nazwie ciało kuliste. Oczodoły znajduje się na przedniej powierzchni szkieletu, ich głównym zadaniem jest ochrona oko od wpływów zewnętrznych.

Gałki ocznej trzy membrany: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej.

Pierwszy nazywa się bardziej włóknista. Skomponował dwa rejony:

 • Rogówka – przezroczysta przednia sekcja. Funkcja rogówka oka jest niezwykle ważne.
 • Twardówki – nieprzezroczysty tył.

Twardówki i rogówki elastyczna, dzięki nim, że oko ma kształt.

Twardówki ma grubość około 1,1 mm, że obejmuje przezroczysty cienką błonę śluzową – spojówki.

rogówki

Rogówka jest nazywany przezroczysta część zewnętrznej powłoki. Kończyny – jest to miejsce, gdzie Iris wprowadza się do twardówki. To odpowiada grubości rogówki 0,9 mm. Rogówka jest przejrzyste, jego unikalna struktura. Jest to wyjaśnione przez komórki znajdującej się w ścisłym porządku optycznego, ale również w rogówce nie posiada naczyń krwionośnych.

rogówki ma kształt soczewki wklęsło-wypukłej. Jest ona często porównywana ze szkła do godzin, z nieprzezroczystą ramkę. Wrażliwość rogówki, ze względu na dużą liczbę zakończeń nerwowych. Ma zdolność do przesyłania i załamania promieni świetlnych. Załamania moc jego ogromne.

Kiedy dziecko ma dziesięć lat, parametry rogówki równy parametrów dorosłej. Należą do kształtu, wielkości i mocy optycznej. Ale kiedy człowiek się starzeją, nieprzezroczysty łuku rogówki, który jest nazywany starczą. Powodem tego są sole i lipidów.

Jaka jest funkcja rogówki? Na tym – na.

Struktura rogówki i jego funkcje

Rogówka ma pięć warstw, każda z własnym funkcjonalności. Warstwy są następujące:

 • zrąb;
 • nabłonek, który dzieli się na przedniej i tylnej;
 • błona Bowmana;
 • blaszka graniczna tylna rogówki;
 • śródbłonek.

Następnie zastanowić się, jakie linię struktury i funkcji rogówki.

W warstwie zrębowej jest najgrubsza. Wypełnij swój najcieńszy płytę, która włókien kolagenowych. Położenie płyty równoległe i rogówki w stosunku do siebie, lecz kierunek włókien w każdej z płyt jest inna. W związku z tym silnym rogówki wykonuje funkcję – chroni oko przed uszkodzeniem. Jeśli spróbujesz przebicie rogówki za pomocą skalpela, który źle zaostrzony, to byłoby dość trudne.

Warstwę nabłonkową ma zdolność gojenia się. Jej komórki są regenerowane, a w miejscu uszkodzenia nie ma nawet blizny. I to jest przywrócona bardzo szybko – w ciągu jednego dnia. Przód i tył nabłonek jest odpowiedzialny za zawartość płynu w zrębie. Jeśli naruszona integralność przedniej i tylnej części nabłonka rogówki mogą stracić swoją przezroczystość powodu nawodnienia.

Na zrębie jest specjalna warstwa – Bowman powłoka, która nie ma komórkę, a jeśli jest on uszkodzony, blizny pozostaną konieczne.

blaszka graniczna tylna rogówki znajduje się obok śródbłonka. Składa się również z włókien kolagenowych, zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów.

Śródbłonek – warstwa pojedynczych komórek, odżywia i utrzymuje rogówki nie pozwala mu puchnąć. To nie jest regenerujący warstwę. Im starsza osoba, tym cieńsza warstwa śródbłonka.

Unerwienia nerwu trójdzielnego zapewnia rogówki. Naczyń krwionośnych nerwów, wilgotność komory przedniej, film łzowy – wszystko zapewnić moc.

Funkcja rogówki oka ludzkiego

 • Rogówka jest trwały i wysoką czułość, a więc ma funkcję ochronną – chroni widok oczu przed uszkodzeniem.
 • Rogówka jest przezroczysta i ma kształt wypukły, wklęsły, więc spędza i załamuje światło.
 • Nabłonek – warstwę ochronną, w którym rogówki pełni funkcję podobną do funkcji ochronnych – zapobiega zakażeniu spożycia. Taki kłopot może nastąpić tylko wtedy, gdy uszkodzony mechanicznie. Ale nawet po tym, nabłonek przedni odzyskać szybko (w ciągu 24 godzin).

Szkodliwe oddziaływanie na rogówkę

Oczy są regularnie poddawane następujących działań niepożądanych:

 • kontaktu mechanicznego z cząstek, które są zawieszone w powietrzu;
 • chemicznych;
 • przepływ powietrza;
 • Zmiany temperatury.

Po kontakcie z ciałami obcymi w oku osoby bezwarunkowe odruchy są zamknięte powieki, łzy działa silnie i jest odpowiedzią na światło. Łzy pomagają wypłukać substancje obce z powierzchni oka. W rezultacie, w pełni przejawić funkcję ochronną rogówki. Poważne uszkodzenie powłoki występuje.

Taką samą reakcję ochronne obserwowane podczas narażenia na działanie czynników chemicznych, przy silnym wietrze, pełnym słońcu, zimno i ciepło.

choroby oczu

Istnieje wiele chorób oczu. Oto niektóre z nich:

 • Prezbiopii – starczy forma dalekowzroczności, w której sprężystość soczewki jest stracone, i Zinn więzadeł, które trzymają go osłabić. Wyraźnie widać człowiek może wyrazić sprzeciw tylko w oddali. Ta nieprawidłowość pojawia się wraz z wiekiem.
 • Astygmatyzm – stan, w którym promienie świetlne są załamane w różny sposób w różnych kierunkach.
 • Krótkowzroczność (krótkowzroczność) – belki krzyżują się przed siatkówką.
 • Dalekowzroczność (nadwzroczność) – belki przecinają się za siatkówką.
 • Protanopia lub ślepota – w tym chorób u ludzi jest prawie nie okazja, aby zobaczyć wszystkie odcienie czerwieni.
 • Deuteranopia – nie postrzegane zielony i wszystkie jego odcienie. Anomalia jest wrodzona.
 • Acyanopsia – gdy to naruszenie w ludzkiego oka załamania nie jest możliwe, aby zobaczyć wszystkie odcienie niebieskiego.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy organów wzroku niezbędne do skontaktowania się ze specjalistą – okulisty. Lekarz przeprowadzi wszelkie niezbędne testy i na podstawie uzyskanych wyników do zdiagnozowania. Następnie można rozpocząć leczenie. Zasadą jest, że większość chorób związanych z naruszeniem gałki ocznej, podatnym na korektę. Jedynymi wyjątkami są wady wrodzone.

Nauka nie stoi w miejscu, więc teraz rogówce oka ludzkiego funkcji można przywrócić chirurgicznie. Operacja jest szybka i bezbolesna, ale to dlatego, że można pozbyć się wymuszonej konieczności przechodzenia z okularami.