635 Shares 6721 views

Fizyka. Reaktywne ruch w przyrodzie w dziedzinie

Napęd odrzutowy natura i technologia – bardzo częstym zjawiskiem. W przyrodzie występuje, gdy jedna część korpusu oddzielone określoną prędkością z innej strony. W tej siły reakcyjnej pojawia się bez oddziaływania na organizm z jednostkami zewnętrznymi.


Aby zrozumieć, o co chodzi, to najlepiej odnieść się do przykładów. Przykłady reaktywnego ruchu w przyrodzie i technologii są liczne. Po pierwsze, będziemy rozmawiać o tym, jak jest ona wykorzystywana przez zwierzęta, a następnie, jak to jest stosowane w technice.

Medusa, ważka larwy, plankton i mięczaki

Wielu, kąpiel w morzu, spotkał meduzy. W Morzu It Black, w każdym razie na tyle. Jednak nie wszyscy myśleli, że poruszają meduzy tylko przy użyciu napędu odrzutowego. Ta sama metoda regresu i larw ważek, a także niektórzy przedstawiciele planktonu morskiego. Efektywność bezkręgowców morskich, które używają często jest znacznie wyższa niż w przypadku wynalazków technicznych.

Wiele mięczaków przenieść nasze stopy procentowej. Jako przykład, mątwy, kalmary, ośmiornice. W szczególności, małża, muszelki w stanie poruszać się do przodu, za pomocą strumienia wody, który jest odprowadzany z umywalką gdy jej skrzydła znacznie kurczyć.

I tylko kilka przykładów z życia świata zwierzęcego, które mogą doprowadzić do ujawnienia tematu: „napęd odrzutowy w życiu codziennym, przyrodzie i technice”

Jak przenieść się mątwy

Bardzo interesujący w tym kontekście i mątwy. Podobnie jak wiele innych głowonogów, porusza się w wodzie, stosując następujący mechanizm. Poprzez specjalny lejek umieszczony przed ciała, jak również poprzez boczne szczeliny twy pobiera wodę do jego jamy skrzeli. Potem rzuca ją energicznie przez lejek. lejek rury twy kieruje do tyłu lub na boki. Ruch w tym przypadku może być prowadzona w różnych kierunkach.

Sposób wykorzystujący SALPA

Ciekawy i metoda, która wykorzystuje Salpa. Tzw morza zwierzę, które ma przezroczyste ciało. Salpa pobiera wodę podczas jazdy za pomocą przedniego otworu. Woda jest szerokie wgłębienie, a w niej są umieszczone ukośnie skrzela. Otwór jest zamknięty, gdy Salpa robi dużą szklankę wody. Jej poprzeczne i wzdłużne umowa mięśnie kurczą całe ciało zwierzęcia. Przez tylny otwór wody jest wypychany na zewnątrz. Zwierzę porusza się do przodu, dzięki uzyskanej strumienia reakcyjnego.

Kalmary – „żywych torped”

Największe zainteresowanie jest, być może, silnik odrzutowy, który znajduje się na kałamarnicy. To zwierzę jest uważane za najważniejszy przedstawiciel gatunków bezkręgowców na dużych głębokościach oceanu. Reaktywne kalmary nawigacyjne osiągnął tę doskonałość. Nawet ciało zwierzęcia przypomina rakietę z ich form zewnętrznych. Raczej kopiuje kalmary rakieta, ponieważ należy do niego niekwestionowany prymat w tej materii. Jeśli trzeba poruszać się powoli, zwierzę wykorzystuje do tego dużej płetwy w kształcie rombu, który jest wygięty od czasu do czasu. Jeśli potrzebuje szybki rzut z pomocą silnika odrzutowego.

Ze wszystkich stron ciało mięczaka otacza płaszcz – tkankę mięśniową. Prawie połowa całkowitej objętości ciała zwierzęcia, aby jej objętość komory. Squid wykorzystuje płaszcza wnękę dla ruchu zasysanie wody w środku. Potem gwałtownie rzuca wpisane strumień wody przez wąską dyszę. W wyniku tego, że porusza się w szarpnięć z powrotem z wielką prędkością. W tym przypadku, Squid dodaje wszystkie swoje macki w ponad 10 radioodtwarzaczem nabycia opływowy kształt. Jako część dyszy posiada specjalny zawór, a mięśnie zwierzęcia można go obrócić. Zmieniając w ten sposób kierunek ruchu.

Imponujące prędkości kalmary

Muszę powiedzieć, że silnik kałamarnica jest bardzo ekonomiczny. Speed, który jest w stanie się rozwijać, może osiągnąć 60-70 km / h. Niektórzy badacze sugerują nawet, że może to być nawet do 150 km / h. Jak widać, squid nie jest na próżno o nazwie „żywa torpeda”. To może być obracana w pożądanym kierunku zginania, w górę, w lewo lub w prawo macki złożone belki.

Gdyż kontroluje ruch kalmarów

Ponieważ w porównaniu z wielkością zwierzęcia jest bardzo duże koła, do kałamarnicy można łatwo uniknąć kolizji z przeszkodą, nawet porusza się z maksymalną prędkością, musimy jedynie niewielki ruch kierownicą. Jeśli skręcić ostro, zwierzę natychmiast biec w przeciwnym kierunku. Kalmar wygina tylnym końcu leja, w wyniku czego może przesuwać się główkę. Gdyby vygnet to dobrze, będzie wrzucony do lewej naporu strumienia. Jednak, gdy trzeba iść szybko, lejek ma zawsze rację między macki. Zwierzę, w tym przypadku ogon rusza naprzód jak rak run-runner, gdyby miał sprawność konia.

W przypadku, gdy nie są potrzebne kałamarnic Rush twy pływać unduliruya którym żebra. Od przodu do tyłu prowadzony przez miniaturową fali nim. Kalmary i mątwy schodzenia z wdziękiem. Oni tylko sporadycznie wcisnąć się bieżącej wody, które jest wyrzucane spod szat. Pojedyncze guzki że mięczak otrzymuje erupcji strumieniami wody, w takich momentach wyraźnie widoczne.

latające kalmary

Niektóre głowonogi są w stanie przyspieszyć do 55 km / h. Nikt nie wydaje się, aby pomiary bezpośrednie, ale liczba ta może wywołać my oparte na odległość i prędkość latania kałamarnicy. Okazuje się, że istnieją również takie. Kalmar stenotevtis jest najlepszym pilotem wszystkich skorupiaków. Angielski żeglarze nazywają to latający (flying squid squid). To zwierzę, którego zdjęcie jest przedstawiony powyżej, jest niewielkich rozmiarów, z czego około śledzia. On szybko prowadzi ryby, które często wychodzi z wody prowadzone przez strzałkę nad jej powierzchnią. Taki trik to wykorzystuje i kiedy jest zagrożone przez drapieżniki – tuńczyk i makrela. Opracowanie maksymalnego ramienia reakcyjny w wodzie, kalmary rozpoczyna się w powietrzu, a następnie muchy ponad 50 metrów nad fal. W tym przypadku, apogeum jego lotu jest tak wysoka, że często latające kalmary trafić na pokład statków. Wysokość 4-5 metrów za nimi – nie płytowych. Czasami latające Kalmary wznieść się jeszcze wyżej.

Dr Rice, skorupiaki badacz z Wielkiej Brytanii, w swoim artykule naukowym opisał przedstawiciela tych zwierząt, długość ciała wynosi zaledwie 16 cm. Jednak był w stanie latać sprawiedliwego odległość w powietrzu przed lądowaniem na moście jachtu. Wysokość mostu było prawie 7 metrów!

Istnieją przypadki, gdy statek spada tylko dużo latania kałamarnicy. Trebius Niger, starożytny pisarz powiedział kiedyś smutną historię statku, który wydaje się nie mógł znieść ciężar tych zwierząt morskich i zatonął. Co ciekawe, kalmary są w stanie zdjąć nawet bez podkręcania.

latający ośmiornicy

posiadają również zdolność do latania ośmiornicę. Jean Verani, francuski przyrodnik, obserwował, jak jeden z nich taktowany w swoim zbiorniku, a następnie nagle wyskoczyła z wody. Zwierzęcy opisany łuk w powietrzu w temperaturze około 5 metrów, a następnie spadła do akwarium. Octopus, zbierając niezbędne do prędkości skoku, nie przenoszone tylko przez nacisk odrzutowego. On również wiosłował ze swymi mackami. Octopus workowate, więc unoszą się gorzej niż kalmary, ale w krytycznych momentach, a zwierzęta te są w stanie dać szanse dla najlepszego sprintera. California pracownicy akwarium chciał sfotografować ośmiornicy, która atakuje kraba. Jednakże, ośmiornice, udając się na swoją ofiarę, opracowany taką prędkością, że zdjęcia, nawet w specjalny system okazał się rozmyte. Oznacza to, że rolka trwało kilka sekund!

Jednak ośmiornica zwykle pływać wolniej. Naukowe Saynl Joseph który studiował migracja ośmiornice, okazało się, że ośmiornice, którego wielkość wynosi 0,5 metrów, pływaki ze średnią prędkością około 15 km / h. Każdy strumień wody, który rzuca kielich, wziął go do przodu (a dokładniej, z powrotem, gdy unosi się do tyłu) gdzieś na 2-2,5 m.

„Szalony ogórek”

Prowadzić natura i technologia Jet można także przeglądać za pomocą jego ilustracje, przykłady ze świata roślin. Jeden z najbardziej znanych – Dojrzałe owoce tzw szalonych ogórka. One odbijają się od łodygi przy najlżejszym dotyku. Następnie uzyskany w wyniku tej dziury z wielką siłą wyrzucony specjalny płyn klejącą, która zawiera nasiona. Sam ogórek wylatuje w przeciwnym kierunku, dla odległości do 12 m.

Prawo zachowania pędu

Pamiętaj, aby powiedzieć o tym, biorąc pod uwagę napęd odrzutowy w przyrodzie i technologii. Znajomość prawa zachowania pędu pozwala nam na zmianę, w szczególności nasza własna prędkość ruchu, jeśli jesteśmy w otwartej przestrzeni. Na przykład, siedzą w łódce i trzeba mieć kilka kamieni. Jeśli rzucać je w określonym kierunku, ruch łodzi będzie w przeciwnym kierunku. Przestrzeń działa również to prawo. Jednak nie są wykorzystywane do tego celu silników rakietowych.

Jakie inne przykłady można wymienić reaktywny ruch w przyrodzie i technice? Bardzo dobre zachowanie pędu jest zilustrowana na przykładzie pistoletu.

Jak wiesz, to strzał w nim zawsze towarzyszy zamian. Zakładamy, ciężar pocisku będzie równa masie pistoletu. W tym przypadku, to oni rozproszeni na boki z tą samą prędkością. Odrzut jest ponieważ tworzy siły reakcji, ponieważ nie jest odlewana wagowych. Dzięki tej mocy jest zapewnione przez ruch w próżni, jak iw powietrzu. Im większa prędkość i masa płynnych gazów, siły odrzutu, że czuje się już naszą ramię. Zgodnie z tym, siła reakcji jest większa, tym silniejsza reakcja pistoletu.

Sen o lataniu w kosmos

Prowadzić natura i technologia Jet był przez wiele lat źródłem inspiracji dla naukowców. Wiele wieków ludzkość marzyła o lataniu w kosmos. Zastosowanie napędu odrzutowego w przyrodzie i technologii, konieczne jest, aby wierzyć, nie wyczerpuje się.

Wszystko zaczęło się od snu. pisarze science fiction kilka wieków temu zaproponowano nam różne sposoby, jak osiągnąć ten upragniony cel. W 17 wieku, Sirano De Berzherak, francuski pisarz, stworzył opowieść o locie na Księżyc. Jego postać dostaje do satelity Ziemi, używając wagon kolejowy. Powyżej tej struktury, zawsze rzucił silny magnes. Karetki, pociąga to, wzrosła ponad ziemią wyżej. W końcu dotarł na Księżyc. Inną znaną postacią, barona Munchausena, wspiął się do księżyca na łodydze fasoli.

Oczywiście, w tym czasie jeszcze nie wiem zbyt wiele o tym, jak korzystać z Jet Propulsion w przyrodzie i technologii jest w stanie ułatwić życie. Ale lot fantazji, oczywiście, otwiera nowe horyzonty.

Na drodze do wybitne odkrycia

W Chinach pod koniec 1 tysiąclecia. e. Mamy wynalazł napęd odrzutowy, w wyniku operacji uruchomienia. Te ostatnie proste rury bambusa, które nadziewane prochu. Te pociski zostały uruchomione dla zabawy. Silnik odrzutowy został wykorzystany w jednym z pierwszych projektów samochodowych. Idea ta należała do Newtona.

O tym, jak napęd odrzutowy w przyrodzie i technologii powstają, myśli i NI Kibalchich. Ten rosyjski rewolucjonista, autor pierwszej wersji samolotu odrzutowego, który jest przeznaczony do pływania na niego człowiek. Rewolucyjna, niestety, został wykonany 3 kwietnia 1881. Kibalchicha oskarżony, który brał udział w zamachu na Aleksandra II. Już w więzieniu w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci, nadal odkrywać ciekawe zjawisko, że jako napęd odrzutowy w przyrodzie i technologii występujących w separacji obiektu. W wyniku tych ustaleń, rozwinął swój projekt. Kibalchich pisał, że idea ta jest obsługiwana go w jego położeniu. On jest w stanie sprostać jego śmierć spokojnie, wiedząc, że takie ważne odkrycie nie umarł wraz z nim.

Realizacja pomysłów w przestrzeni locie

Przejawem napędu strumieniowego w przyrodzie i technologii w dalszym ciągu badał K. E. Tsiolkovsky (zdjęć jest reprezentowany powyżej). Powrót na początku 20 wieku, wielki rosyjski naukowiec zaproponował pomysł wykorzystania rakiet do lotów kosmicznych. Jego artykuł na ten temat ukazał się w 1903 roku. To był reprezentowany przez równania matematycznego, który stał się najważniejszym dla astronautyki. Jest znany dziś jako „wzoru Ciołkowskiego”. Równanie opisuje ruch ciała o masie zmiennej. W swoich późniejszych pracach przedstawił obwód silnika rakietowego, praca na paliwo ciekłe. Ziółkowski, studiując użycie napędu odrzutowego w przyrodzie i technice, opracowała projekt rakietowy wielostopniowy. On także pochodzi pomysł możliwością okołoziemskiej orbicie przestrzeni całych miast. Takie są rewelacje przyszedł naukowca, studiując napęd odrzutowy w przyrodzie i technice. Pocisków jako Tsiolkovsky wykazała – jedynym urządzeniem, które może przezwyciężyć siłę grawitacji. Rocket on zdefiniowany jako mechanizm mający silnik odrzutowy, który znajduje się na to wykorzystuje paliwa i utleniacza. Urządzenie przetwarza energię chemiczną paliwa, które jest energia kinetyczna strumienia gazu. Sam pocisk zaczyna więc poruszać się w przeciwnym kierunku.

Wreszcie naukowcy badali ruch ciał w charakterze reaktywnym i technologii, udał się do praktyki. Wychodził ogromne zadanie wdrożenia wieloletniego marzenia ludzkości. Oraz grupa radzieckich naukowców kierowany przez akademika S. P. Korolevym, obchodzi go. To przeprowadziła pomysł Ciołkowskiego. Pierwszy sztuczny satelita naszej planety została uruchomiona w ZSRR, 4 października 1957, oczywiście, rakiet zastosowania.

Yu. A. Gagarin (na zdjęciu powyżej) był osobą, która miała zaszczyt przeprowadzenia pierwszego lotu w kosmos. Ważne jest, aby impreza odbyła świat 12 kwietnia 1961. Gagarin w satelitarna statku kosmicznego „Wostok” okrążył kulę ziemską. ZSRR był pierwszym krajem, do którego rakieta osiągnęła księżyc krążył wokół niej i sfotografowany bok, niewidoczne z Ziemi. W dodatku, a na Wenus pierwszy odwiedził to był rosyjski. Przynieśli do powierzchni tej planety instrumentów naukowych. Amerykański astronauta Neil Armstrong – pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca. Wylądował na nim 20 lipca 1969. W 1986 roku „Vega-1” i „Vega-2” (statki należące do ZSRR) zbadał się komety Halleya zamkn że zbliża Słońce tylko raz na 76 lat. kosmosu trwa …

Jak widać, jest to bardzo ważne i użyteczne nauka jest fizyka. napęd odrzutowy w przyrodzie i technice – to tylko jeden z ciekawszych zagadnień omawianych w nim. I osiągnięcia tej nauki jest bardzo, bardzo znaczące.

Jak dziś używane ruchu biernej w przyrodzie i technice

W fizyce, szczególnie ważne oktrytiya zostały dokonane w ciągu ostatnich kilku stuleci. Podczas natura pozostały zasadniczo bez zmian, technologia ta rozwija się bardzo szybko. W naszych czasach, zasada napędu odrzutowego jest powszechnie stosowany nie tylko w różnych zwierząt i roślin, ale także w przemyśle lotniczym i lotnictwa. W kosmosie nie ma medium, które organizm może być stosowany do łączenia, aby zmienić wielkość i kierunek jego prędkości. Dlatego tylko rakiety mogą być wykorzystywane do lotu w próżni kosmicznej.

Dziś jest aktywnie wykorzystywana przez napęd odrzutowy w życiu codziennym, przyrodzie i technice. To już nie jest tajemnicą, jak wcześniej. Jednak ludzkość się nie kończy. Przed nowych horyzontów. Mamy nadzieję, że napęd odrzutowy w przyrodzie i technice są krótko opisane w artykule zainspiruje kogoś na nowych odkryciach.