192 Shares 8884 views

Zabytki Rzymu

Rzym – stolica nie tylko Włoch, ale także światowych zabytków. W tym europejskim mieście koncentruje się niewiele zabytków i ciekawych miejsc. Historyczne centrum tego miasta nie jest bardzo duże i zajmuje terytorium z dworca Termini do Tybru. Najbardziej popularnymi zabytkami włoskiej stolicy są Koloseum, Forum Romanum, piękna Fontanna di Trevi, Panteon, Bazylika Watykańska św. Piotra, Schody Hiszpańskie popularne wśród miłośników i innych. Spójrzmy na wyżej wspomniane główne atrakcje Rzymu.


O Koloseum

Koloseum jest symbolem sławy i jest uważane za najbardziej popularny i słynny pomnik we Włoszech. Jego budowa rozpoczęła Vespasian Flavius, Koloseum zostało ukończone przez jego syna o imieniu Tytus. Początkowo to miejsce nazywano Amfiteatrem Flavia. Otwarcie Koloseum było obchodzone przez sto dni.

Odwiedzający w amfiteatrze oglądali krwawe pokazy z udziałem gladiatorów i dzikich zwierząt, a zdjęcia bitew morskich zostały tutaj pokazane. W swojej oryginalnej formie Koloseum trwało do VII wieku, kiedy papież (Paweł III) wyraził zgodę na jego bratanku, aby używać kamieni Koloseum do budowy jego pałacu.

O forum rzymskim

Zabytki Rzymu z reguły są związane z czasem, w którym miasto zdominowało handel, politykę i religię. Kiedyś głównym centrum handlowym było Forum rzymskie. Atrakcją jest wspaniała grupa budynków, w tym Vespasian hrm, ruiny kościoła Accord, kościół św. Józefa, opór rzymskokatolicki, ruiny Domu Vestalok, świątynia Antony i Faustyny. Wszystkie te budynki znajdują się na Via Sacra i kończą się łukiem Tytusa, który w tamtym czasie został zbudowany z myślą o zwycięstwie cesarza nad powstaniem w Jerozolimie.

O fontannie na tacce

Fontanna di Trevi to najsłynniejsza fontanna w mieście. Został zbudowany kilka lat, od 1732 do 1751, i znajduje się w pałacu księcia Poli. Fontanna jest wozem z Neptunem. Wśród skalistych półek i wody rydwan przyciąga nowożeńców i zabawnych koni morskich. Te wspaniałe rzeźby wykonują architekt Bacci. Jeśli wierzysz w legendę i wrzuć jedną monetę do fontanny, wkrótce wrócisz do Rzymu, jeśli rzucisz się zakochałem w tym mieście. Jak poznać, być może na próżno, prawie wszystkie zabytki w Rzymie mają swoje legendy i historie!

O Panteonie

Panteon jest najbardziej znanym zabytkiem starożytnego Rzymu. Został zbudowany przez Marka Agryppę w 27 pne. Wskazuje to na odpowiedni napis na portyku. Panteon oznacza "poświęcony bogom". W 2. wieku AD budynek został przebudowany przez Adriana. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa Pantheon został zamieniony w kościół. Obecnie w budynku znajdują się szczątki Rafaela i innych znanych Włochów.

O hiszpańskich krokach

Lista "zabytków Rzymu" kontynuuje słynne hiszpańskie kroki we Włoszech. Został zbudowany, aby połączyć dwie ulice Via Felice i Via del Babuino w latach 1721-1725. Dostał to imię z pobliskiej ambasady Hiszpanii. Schody zostały zaprojektowane przez włoskiego architekta Francesco de Sanctiks. Dziś jest to ulubione miejsce kochania par.

O Watykanie

Okazuje się, że zabytki Rzymu są poza granicami miasta! Są to najmniejsze państwo – Watykan. Jego historycznym centrum jest Katedra św. Piotra, która została wybudowana w miejscu bazyliki cesarza Konstantyna. Słynna kopuła katedry na całym świecie została wybudowana przez Michała Anioła. Katedra została zbudowana prawie pół wieku. Przede wszystkim to miejsce słynie z posągu "Piety". Jego unikalną wartością jest powód, dla którego pomnik pod szkłem. Pomiędzy posadzką dawnej Bazyliki a podłogą katedry pochowani są papieża. Innym znanym miejscem w Watykanie jest Kaplica Sykstyńska.

Powyżej wymieniono najbardziej popularne atrakcje Rzymu, ale nie wszystkie. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie tego wspaniałego miasta, czekają na Ciebie dziesiątki innych znanych miejsc, między innymi Katakumby św. Kallistusa, Usta Prawdy, termy Caracalli i wiele innych.