784 Shares 6375 views

Gdzie jest Darya rzeki Syr? Syr-daria rzeki: zdjęcia i opis

Przez kwitnące doliny Fergana i wąwozy gór Farkhad, na obrzeżach Hunger stepie i pustyni Kyzylkum przepływa Syr-daria – rzeka jest najdłuższa w Azji Środkowej.

"Pearl River"

Od niepamiętnych czasów ludzie osiedlili się na brzegach Syr-daria, wykorzystując swoje wody do nawadniania. Były nie tylko najbardziej urodzajna ziemia, ale przeszedł również przecina słynny Jedwabny Szlak z karawan z Samarkanda, Buchara i Chiwa.

W źródłach greckich, rzeka nazywa się „Yaksart”, co oznacza „Pearl River”. Tylko jak go nazywano, i tureckie plemiona i ludy Iranu. Nawet w średniowiecznych kronikach chińskich można znaleźć nazwę Syr-daria – „Chzhenchzhuhe”, co w tłumaczeniu oznacza „Pearl River”.

Jednak perłą w rzece nigdy nie było. Starożytna nazwa Syr-darii, najprawdopodobniej odzwierciedla postawę ludzi żyjących w obszarach suchych i przede wszystkim ceniony wodę.

Mimo pozornego spokoju, a nawet wielkości, Syr podstępnym i kapryśnym. I podczas rozlewania, zwłaszcza podczas roztopów w górach, może zalać duże obszary. Dlatego nawet w niedawnej przeszłości mieszkańcy uspokoić ducha „Pearl River” przyniosła jej poświęcić zwierzę.

Na brzegach Syr-darii się wiele zabytków i atrakcji. Na przykład, Khujand, którego wiek wynosi ponad 2500 lat, Sygnak, obecnie znany jako rozliczenia Sunako-Ata, ruiny miasta Otrar, który był głównym ośrodkiem w średniowieczu. Ale Otrar spustoszony i zniszczony jeden z synów Czyngis-chana, a miasto nie jest już odrodzić.

Ogólne informacje na temat geografii i hydrologii

Syr-daria urodzony we wschodniej części doliny Fergańskiej zbiegu dwóch rzek – działa od lodowców w górach Tien-Shan z Naryn i Kara-darii. Jej droga prowadzi przez terytorium trzech państw: Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Długość rzeki wynosi 2212 km. Syr-daria – rzeka, choć szerokie, ale nie głęboko, więc jest żeglowna tylko w rejonie Kyzył-Orda i Kazachstanu.

Od stanu rzeki ma wielki wpływ systemu nawadniania, ponieważ woda z jej długie wykorzystywane do nawadniania suchych regionach. Obecnie nie są 700 kanały, wyprowadzanie Syr wody w dziedzinie i przemysłowych.

W jej środkowym biegu rzeka tworzy liczne kanały, więc jest to nisko położone zalewowych, czasami bagniste i porośnięte trzciną, trzcina cukrowa i Tuhaj lasów.

Gdzie rzeka wpada do Syr-daria, jest obecnie dość trudno odpowiedzieć, bo od Morza Aralskiego, które wcześniej zakończył się w jej stronę, prawie nie istnieje. Ze względu na suszenie, został podzielony na dwa małe stawy i rzeki wody jest używany tak aktywnie dla potrzeb gospodarczych, że strumień objętości przy ujściu jest bardzo niewielkie. Ale oficjalnie uważa się, że rzeka wpada do Morza Aralskiego Północnej.

Obszar, w którym Syr-daria rzeki, wiele różnych klimatów i krajobrazów.

Doliny Fergany

Wchłania rzek i strumieni wypływających z lodowców w Tien-Shan, Syr-darii rozpoczyna swoją podróż po malowniczej Dolinie Fergańskiej.

Od III tysiąclecia pne na terenie doliny istniały ośrodki krajach wysoko rozwiniętych, a nadal istnieją jedne z najstarszych miast w Azji Środkowej – Andiżanie i Marg'ilon.

Kotliny Fergańskiej jest bardzo korzystna i łagodny klimat, jest znany od wieków jej płodności. Obecnie rosną bawełnę, ryż, owoce, warzywa, melony, a 30% ludności Uzbekistanu przebywa właśnie w ziemi Fergańskiej.

Jej liczebność Fergana zobowiązany Syr-daria. Wiele małych strumyczki z pędzi do tętnicy ciepłej wody, nakarmione dolina lodowatej wody. Ponadto, istnieje rozwinięty system nawadniania, które zaczęły pojawiać się w odległej przeszłości. wody Syr sztucznych kanałów do stada i pola melonów, sadów i winnic.

góry Farkhad

Wyjście z Kotliny Fergańskiej rzeki blokowych Farkhad górach, albo raczej rock, ponieważ tablicy nie jest bardzo duża. Syr-daria – rzeka jest spokojna, a nawet leniwy – tutaj zamienia się w szalejący potok. Nabijania sobie drogę w skałach, ona natyka się na grzbiecie Mogol-Tau, to ostro skręca na północny-zachód i tworzy progi Bigovatskie.

Na wyjściu z Syr-daria Farkhad wąwozu w czasach sowieckich został zbudowany wodnej. Jego zbiornik odgrywa ważną rolę w nawadniania gruntów Głód stepowy.

Co zwykły przecinają rzeki Syr

Wyszedłszy z gór Farkhad Syr-daria kontynuuje swoją drogę przez równiny Turan, który zajmuje dużą część Azji Środkowej. Jest to bardzo szorstki i suchy ląd o klimacie kontynentalnym ostro. Temperatura tutaj wynosi od + 40 ° C w lato zima -40˚S.

Na terenie równiny Turan są takie duże i dobrze znany pustyni, jak Kara Kum i Kyzył Kum. I tylko Syr-daria łagodzi suchy klimat tego obszaru.

To prawda, że pustynia pozostać na uboczu, rzeka płynie tylko wzdłuż krawędzi Kyzył-Kum. Ale to jeszcze bardziej ponury tnie miejsce, również znajdujący się na terytorium równinie Turan – Hungry step.

Na suszony i solony wiatry gliniastej glebie stepu nie rosną obok niczego, nawet flora pustyni wydaje się bardziej zróżnicowane. To nie jest nudny krajobraz ożywia nawet najgłębsze rzeki Syr-daria – zdjęcie pokazuje to dobrze.

Ponad sto lat ludzie próbowali pić wodę z Syr-daria Hungry step, ale próby te zakończyły się niepowodzeniem. Pod koniec XIX wieku przez cesarskiego dekretu z kilku tysięcy osób powyżej 10 lat wybudowanych kanał Kaufmansky. Ale zastrzeżone woda stała się przyczyną eutrofizacji stepu.

Rzeki, które żywią się Syr-daria

Powierzchnia dorzecza wynosi więcej niż 200 000 kilometrów kwadratowych. Objętość wody w górę jej obecnego głównie zależy od wielu rzek i strumieni, które żywią stopu lodem. Główne dopływy rzeki Syr-darii w znajdują się w środkowym biegu. Ten Keles, Chirchik i Angren. Największym i najbardziej zamożnych nich Chirchik.

W Syr-daria i wielu mniejszych dopływów, jak Kasansay, Chaadaksay, Shahimardan, Cox, Bugun, Isfayramsay i innych. Mógł jej dopływu – Aris – rzeka zaczyna w dolnym biegu, na granicy pustyni Kyzył Kum.

problemy środowiskowe

Syr-daria – rzeka, która daje życie. Ona dosłownie popiera istnienie i samopoczucie rozległym regionie. A ludzie bezwstydnie użyła hojność, nie biorąc pod uwagę, że jest uzupełniana Syr-daria jest prawie wyłącznie ze względu na deszcze i topniejących lodowców.

Dzięki aktywnemu zużycia zasobów wodnych i Syr-darii i Amu-darii w ciągu ostatnich kilku dekad znacząco zmniejszyły swoje zapasy. W ten sposób, ilość wody, która powoduje, że Syr Darya do morza Aral zmniejszyła się 10-krotnie. Jest to główną przyczyną suchej śródlądowego morza.

I rzeczywiście rzeka stała się dość płytkie w środkowym biegu staje się sieć rękawów kanałów i bagien.