515 Shares 7969 views

Jak badać w poprzek i wzdłuż?

Skąd ten niezwykły zwrot? Jak można dowiedzieć się czegoś „w poprzek i wzdłuż”? Na pierwszy rzut oka zdanie brzmi dość dziwnie, ale nadal jest możliwe, aby wyjaśnić jego znaczenie.

Co chcą powiedzieć

Najczęściej wyrażenie używane, gdy ktoś mówi, że ma wszystkie zawiłości i szczegóły dowiedział się jakiś teren. Znamiennym przykładem wykorzystania spotkania frazy w A. S. Puszkina: „Partia jest mi – odpowiedział drogę – dzięki Bogu, krążąc w górę iw dół.” Oznacza to, że zna całą okolicę, wszystkie jej wyjazd ze swoim szezlongu i doskonale koncentruje się tutaj.

Jeśli staramy się lepiej zrozumieć, co to znaczy „góra i dół”, to najlepiej analizować każde słowo oddzielnie. Więc słowo „razem” oznacza „długości, na dłuższym boku.” Z kolei „przekrój” oznacza „szerokość” lub „krótki bok”. Oczywiście, trudno jest sobie wyobrazić, że osoba, która bada teren, chodzić tam iz powrotem po liniach prostych, to skąd wyrażenia?

Jeśli złożyć wyrażenie w formie obrazu, można zobaczyć, jak w dawnych tkaczy wplótł wstęg, torując wzdłużne i poprzeczne wątki. Splatanie tych przędz były bardzo silne, szli blisko siebie. Stąd, być może, a ja urodziłem zdanie? Jak ściśle leżą przędzy w tkaninie, tak szczegółowo i zwiedzić okolicę.

wobec ludzi

Czasami ludzie mówią, że znają swoje „w poprzek i wzdłuż”. Niewątpliwie, nie są przeznaczone do badania struktury anatomicznej ciała ludzkiego, choć lekarze mogą również powiedzieć. W codziennym życiu, najprawdopodobniej, to wyrażenie jest używane jako symbol tego, że osoba, wiemy bardzo dobrze i od dawna z nim zapoznać. Tutaj możemy wyciągnąć analogię z powiedzeniem „jeść dziobać soli” z kimś. To jest być z kimś przez długi czas i zapoznać się z nią.

Więc można powiedzieć o sobie bliskich przyjaciół, krewnych i kolegów, którzy pracowali razem przez wiele lat. Co do zasady, w ciągu długich lat wspólnego życia lub osób pracujących wpaść w różnych sytuacjach, które pomogą im nauczyć się zawiłości charakteru krewnego lub kolegi, jego osobistych cech i ustanowić silną opinię na temat tej osoby. Wtedy możemy powiedzieć, że „wiem, Iwan Iwanowicz Iwanow w poprzek i wzdłuż”.

Inne przypadki wyrażenia

W słownikach istnieją inne zastosowania wyrażenia. Na przykład, nie jest krótka modlitwa, czytała kobietę widząc męża w daleką podróż, „God Save męża w górę iw dół, a ja bez niej lub nad progiem”.

Gdy kreator daje zadanie dla pracowników, można stwierdzić, że przeczytanie instrukcji wzdłuż i wszerz – to jest bardzo szczegółowy i skrupulatny. To podkreśla znaczenie pracy.

Czasami używany jako wyraz sprzeczności w coś „wygląda wzdłuż iw poprzek życia.” Który mówi jedno, a robi drugie, nie odwrotnie. Lub gdy osoba nie zgadza się z czyjąś opinią.

To samo wyrażenie jest używane, gdy coś jest mocno zniekształcony, albo trzeba znaleźć w pokoju rzeczy, kiedy coś szczegółowe badania lub kawałek papieru z inskrypcją gęsty w różnych kierunkach. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy papier nie ma, a nagranie do zrobienia.

konkluduje

Jak odróżnić „razem” i „po drugiej stronie”? Jeśli chodzi o, na przykład, złożony arkusz papieru najpierw długości i szerokości albo przez zaginanie kawałka tkaniny, boki rozróżnienie odpowiednio na te parametry. W tym przypadku zwrot nie dotyczy pojęć mechanicznych, więc oddzielnych słowy, nie będzie. Wystarczy, aby zrozumieć, co to znaczy „dobrze wiedzieć, w celu zbadania, aby zrozumieć” miejsce człowieka, zjawiska lub obiektu. Lub kompleksowe studium tematu lub problemu.

W dawnych słowników ta fraza jest pisane nieco inaczej „a wzdłuż i wszerz”. Jednakże wartość pozostaje taka sama.

I zawsze ludzie chętni do zapewnienia, że jest dobrze, aby wiedzieć wszystko – w każdym szczególe.