343 Shares 9109 views

Ciekawe fakty dotyczące Petersburga. Historia Petersburga

Nie każdy miasto z 300-letnią historią może pochwalić się taką różnorodnością architektury i kultury jak Peter. I jego bogactwo zawdzięcza jednej osobie, której zdrowy rozsądek jest często kwestionowany z powodu absurdu tego pomysłu. Muzea, teatry i biblioteki, pałace i ogrody, romans, sztuka i wyjątkowość – to wszystko jest centrum regionu leningradzkiego, które corocznie przyciąga turystów z różnych krajów. Dzisiaj porozmawiamy o wspaniałym mieście z bogatą historią. Nauczysz się wielu interesujących faktów dotyczących Piotra.

Obszar mitów

Miasto Sankt Petersburgu jest zakryte w wielu ciekawych i niezwykłych legendach. Jeden z nich opowiada o swoim fundamencie. Według oficjalnej wersji, wielki cesarz Piotr Pierwszy zrozumiał, że kraj potrzebuje portu. Pomogłoby to nawiązać kontakt z Europą. Dlatego trzeba było stworzyć punkt, który stałby się centrum flotylli, a jednocześnie stanowił ochronę na północno-zachodnich ziemiach kraju. Na wybrzeżu Zatoki Fińskiej wybrano miejsce odpowiadające powyższym kryteriom.

16 maja 1703 r., W święto Trójcy Świętej, cesarz przybył do Wyspy Hare. To imię, które otrzymał, ponieważ podczas zerwania jednego z harów ukrywał się przed wodą i podskoczył do buta, oszczędzając sobie.

Rozejrzał się po terytoriach, które monarcha wygrał od Szwedów, nagle zatrzymał się i powiedział, że w Sankt Petersburgu będzie wielkie i chwalebne miasto. Potem wziął łopatę i zaczął kopać row. Później położył pierwszy kamień dla przyszłej fortecy. W tamtym czasie teren był nieprzeniknionymi bagnami i odległymi nieużytkami. Podczas, gdy władca chodził, towarzyszył mu wszędzie orzeł – symbol sukcesu, siły i dobrobytu.

Odrzucenie opowieści ludowych

W rzeczywistości praktycznie wszystkie legendy są fikcjami. Dotyczy to także opisanego powyżej mitu. Naukowcy całkowicie krytykowali tę historię. Niemniej jednak historia Petersburga jest nierozłączna z tych opowieści i przez długi czas ludzie postrzegali je jako prawdziwe.

Pierwsza fikcja – obecność Piotra na Wyspie Hare w maju 1703 roku. W tym czasie cesarz obserwował budowę statków w polu Lodeinoe, które oddalone jest o 200 kilometrów od przyszłej stolicy. Co więcej, cesarz-ojciec rzadko odwiedzał te regiony. I nie cara zajmuje się kopaniem dziur, położyć pierwsze kamienie i biegać po prowincji.

Nie było pięknego orła, bo w tej okolicy nie znaleziono. Jednak lasy tu i tam były naprawdę dzikie. Na przykład na wyspie Yelagin, gdzie dziś znajduje się park. S. M. Kirov żył niedźwiedzie niedźwiedzie.

Nawiasem mówiąc, te zwierzęta nie bardzo dobrze traktowały sąsiedztwo ludzi i stale atakowały budowniczych, co doprowadziło do dość dużych strat ludzkich. W końcu zdecydowano się wyeliminować niedźwiedzie.

Dżungla z osadami

Na tym ciekawym fakcie o Petersburgu nie kończy się tam. Opowieści o nieprzejezdnych, pustynnych bagnach są także fikcją. W gruncie rzeczy ziemie te osiedlił się przez prymitywnych ludzi, którzy byli krewnymi ludów fińsko-ugryjskich. W VIII-IX w. Osiedlili się Słowianie. W latach czterdziestych terytoria te zostały zdobyte przez Szwedów podczas wojny i należały do nich do 1721 roku. W momencie rozpoczęcia budowy było około czterdziestu żywych osad z kościołami, twierdzami, domami. Według standardów średniowiecza były to dość duże osady. Ale moc starych budynków została rozebrana, a na ich miejscu zbudowano nowe obiekty.

Odrzuceni przez historyków i wersję, którą król kierował swoją polityką w interesie ludu. Jej głównym celem było stworzenie nowego, europejskiego kraju, który wkrótce stanie się Rosją. Petersburg został zbudowany od podstaw ze względu na fakt, że monarcha nie lubił wtedy życia społeczeństwa. Nowa stolica miała stać się nie tylko politycznym, ale i kulturowym centrum państwa.

Tajemnica nazwy

Oprócz dobrze znanych legend, które mówią o założeniu miasta, ludzie mają nieprawidłowy stereotyp o nazwisku miasta. Wielu ludzi wierzy, że jest bezpośrednim odniesieniem do nazwy jego założyciela – Piotra Wielkiego. W rzeczywistości cesarz nie ma nic wspólnego z tym faktem. Miasto jest nazwane na cześć świętego Piotra. Przed założeniem miasta carski marzył o wygłaszaniu hołdu dla męczennika, którego imię nosił i nazwał prowincję na jego cześć.

Historia Petersburga mówi również, że Twierdza Piotra i Pawła, która została ustanowiona przez cesarza, służyła jako tzw. Brama do kraju. I to jest ten niebiański patron, który jest odpowiedzialny za wejście do raju.

Warto zauważyć, że cmentarz pod carem był nie tylko obiektem wojskowym, ale także miastem z mieszkaniami, aptekami, sklepami.

Pierwsze kroki do marzenia władcy

Ponad realizacją planu cesarskiego, pracowali pracownicy światowej sławy inżynierów i architektów, zaproszeni z zagranicy. Ale prace budowlane były wykonywane przez niewolników, którzy byli "zapraszani" z całego kraju.

Podczas gdy car rozwijał miasto marzeń, Rosja cierpiała. Sankt Petersburg został zaplanowany zgodnie z europejskim wzorem, a jego budowa wymagała dużej liczby kamieni. Dlatego w czasie pracy nad Neva władca zabronił budowania domów z tego materiału gdziekolwiek indziej. Ponadto każdy pracownik był zobowiązany zabrać ze sobą nie tylko narzędzia, ale także surowce. Od wszystkich, którzy przybyli z pustymi rękami, zebrali podatek. Projekt przyciąga nie tylko niewolników, ale także żołnierzy (w wolnym czasie z wojny), więźniów, a nawet więźniów.

Prawda i kłamstwo

Ciekawe fakty dotyczące Petersburga mogą opowiedzieć historię. Tak więc, wiele źródeł wskazuje, że warunki pracy były straszne, niewiele płacono, a okrutny reżim dominował. Rzeczywiście suweren w swoich pięściach trzymał swoich poddanych. Na budowę chłopów przybiegł zmuszony. Rodziny tych, którzy uciekli, zostali zabrani do więzienia i nie zwolnieni, dopóki nie wrócili robotnicy.

Ale im wynagrodzenie zostało wypłacone i wyniosło 1 rubla (przeciętne wynagrodzenie tamtego czasu), pracowali tylko trzy (dwa kolejne miesiące), po których mogli wrócić do domu. Są informacje o wypadkach: według różnych danych liczba ta wynosi od 1 do 5%, to jest, biorąc pod uwagę wiek, jest dość niska.

Moda wbudowana

Schemat Sankt Petersburga w odniesieniu do lokalizacji budynków w tym czasie był ściśle związany z tradycjami morskimi. Wszystkie obiekty są zbudowane prawie na wybrzeżu. Ciągłe powodzie i ścisły klimat nie przyciągały ludzi. Ale od 1712 r. Miasto jest ogłoszone kapitałem. Dzień wcześniej weszli urzędnicy, senat i ambasada. Tutaj również rozstrzygał się sąd królewski.

Chcąc żyć w dzikim mieście, nie wystarczyło. W większym stopniu ludność przybyła pod kaprysem monarchy. W 1725 r. W stolicy północy żyło około 25-30 tysięcy osób, podczas gdy w Moskwie osiem razy więcej. Następnie domy w Petersburgu zamieszkiwały chłopi i robotnicy, którzy byli zaangażowani w budowę nowych obiektów.

Ale po śmierci Piotra, w 1725 roku, rozwój przestał. Kapitał ponownie przeniósł się do Moskwy. Miasto nad Neva było puste. Miejscowi nie było, ponieważ ludność została zbudowana przez chłopów, którzy wrócili do domu. Rezydencja i inteligencja przeszli na emeryturę. Potwierdza to fakt, że pierwszy stacjonarny cmentarz powstał dopiero w 1738 r.

Miasto cesarzy

Zniszczono domy w Petersburgu. Dodano problemy z dwoma pożarami i rocznymi powodziami. Należy zauważyć, że dziś nie ma pereł architektonicznych, które miasto jest dumne. Peter podkreślił stronę militarną. Budynki były dobrze ufortyfikowane i gotowe do ataku na wroga.

Sprawa wielkiego reformatora kontynuowała królowa Anna Ioannovna. Decyzją z 1737 r. Utworzono komitet, którego celem jest przywrócenie planu rozwoju miasta. Rozpoczyna się kilkanaście instytucji edukacyjnych. Później doprowadzą to do tego, że miasto stanie się centrum kultury.

Ciekawe fakty dotyczące Petersburga są związane z wyżej wspomnianą Twierdzą Piotra i Pawła. Ten, który dziś podziwiają turyści, nie jest dziełem pierwszego cesarza, ale jego córki Elizaveta Petrovna. To ona zrobiła ten cud architektoniczny z tego obiektu wojskowego.

Dużo wysiłek zrobił Catherine II. W rzeczywistości to ona zbudowała stolicę północną. Dzięki niej pojawiła się jedna z najbardziej znanych rzeźb – Brązowy Jeździec. Ta nazwa została nadana rysie przez poeta AS Pushkin. W rzeczywistości rzeźba jest odlana z brązu.

Korektor historii

Miasto, które Piotr pozostawił, było biedne i proste. Jedyną rzeczą, którą Catherine II wzięła z pierwszego projektu jest schemat Petersburga. Mężczyzna budował drewniane i gliniane chatki wyraźnie wzdłuż linii, która była dziwna i niezrozumiała dla ludzi tamtych czasów.

Statystyki pokazują, że w okresie monarstwa zbudowano tylko jeden kamienny dom rocznie. Ale cesarzowa uczyniła miasto prowincjonalne dziełem sztuki. To ona stworzyła dziesiątki artefaktów przypuszczalnie należących do Piotra Wielkiego. Podczas jej panowania wybudowano najlepsze pałace i zasadzono najpiękniejsze ogrody w Petersburgu. Fontanny i nasypy rosły.

Wiele legend zostało uruchomionych przez Puszkina. Poprzez swoje prace tłum dowiedział się o mieście.

Rozwój nie powstrzymał nawet podczas zmian w reżimach rządzących. Przed wybuchem I wojny światowej w wiosce było więcej niż dwa miliony osób. Mieszkańcy północnej stolicy musieli przetrwać trzy rewolucje.

Odwaga i siła nie zmieniły ich podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Blokada Leningradu dowiodła, że Petrogradery są prawdziwymi patriotami ich ziemi.

Krajowy posiadacz rekordu

Dziś miasto może zaoferować wiele rozrywki, nawet dla najbardziej zepsutego turysty. Przechwytywaj nie tylko pałace, domy i ogrody w Petersburgu. Goście przybywają do atmosfery, która jest bogata w te miejsca. Druga Wenecja (nazwa tej metropolii) jest jednym z najbardziej romantycznych miast na świecie.

Jest fakt, że były Leningrad jest posiadaczem rekordów przez liczbę mostów na metr. W rzeczywistości nawet 10% terytorium zajmuje woda, informacje te są oszustwem. Mistrzostwa należy do niemieckiego Hamburga, wynosi 2300. W Petersburgu według różnych systemów liczących jest ich ponad 1000.

Zgodnie ze statystykami centrum jest odwiedzane przez 2 miliony turystów rocznie. Każdy z nich uważa to za zaszczyt chodzić i zobaczyć Petersburga w nocy. Szczególnie popularna jest pora dnia pomiędzy końcem maja a połową lipca. To wtedy wieczór łączy się z rana i miasto pogrąża się w białej blasku.

Fantastyczna atmosfera

Centrum inteligencji i kultury jest piękne nie tylko w ciepłym sezonie. Szczególnie piękny jest zimą Sankt Petersburg. Rosjanie zawsze byli szczególnie sympatyczni w tym sezonie. Mroźne mrozy i śnieg powodują, że ludzie są postrzegani jako dar przyrody. Wcześniej, gdy pogoda silnie szarpnęła, ludzie na służbie zapłonęli ogniem na ulicach, aby przechodnie mogły się rozgrzać. Dziś miasto cieszy gości ciepłymi kawiarniami i restauracjami, gdzie można zamówić tradycyjny deser w mieście – kluski.

Ciekawe fakty dotyczące Petersburga mogą być wydawane bez końca. To jest terytorium teatrów, muzeów, sztuki i wyjątkowo miła atmosfera.