476 Shares 8791 views

Plan biznesowy dla wyrobów cukierniczych: biznes od podstaw. Co rozważyć?

Na pewno wszyscy chcieliby założyć własną firmę, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Oczywiście musisz określić kierunek lub zakres działań, ponieważ to całkowicie zależy od przyszłego zysku przedsiębiorstwa. Rozsądne jest podjęcie przedsiębiorczości w sferze produkcji żywności, ponieważ jest to popyt niezależnie od pory roku i nie boi się kryzysu gospodarczego. Na przykład możesz zaplanować biznes dla sklepu cukierniczego, ponieważ niedawno jest to bardzo ważny pomysł dla początkującego przedsiębiorcy.

Gdzie zacząć?

Każda sprawa zaczyna się od starannego planowania, nie spiesz się, ponieważ jeśli działasz przypadkowo, wynik może nie uzasadniać oczekiwań. Oznacza to, że musisz usiąść i przygotować jasny i szczegółowy plan biznesowy dla wyrobów cukierniczych, opisać etapy realizacji projektu, przewidywać możliwe zagrożenia i stworzyć przewodnik krok po kroku dla siebie.

Należy wziąć pod uwagę, że firmy powinny zaczynać się w niewielkim stopniu, stopniowo rozwijać i rozszerzać, więc nie planuj planów globalnych. Na przykład należy natychmiast wybrać format instytucji, może to być kiosk uliczny, gdzie będzie mini produkcja i sprzedaż produktów, lub bardziej rozsądne jest opracowanie biznes planu dla kawiarni-wyrobów cukierniczych, która jednak zależy od dostępnego kapitału startowego.

Analiza rynkowa

Nowe przedsiębiorstwo musi być konkurencyjne i wymagające. Dlatego też pierwszym zadaniem przedsiębiorcy jest ustalenie, ile podobnych instytucji działa w danym mieście lub regionie, ile są na żądanie i odpowiadają potrzebom kupujących. Czy warto otworzyć kolejną cukiernię i jak będzie ona różnić się od konkurentów? Oznacza to, że musisz przeprowadzić własne badania marketingowe.

Jeśli konkurencja istnieje, to nie jest jeszcze usprawiedliwienie do rezygnacji z projektu, ponieważ każdy przedsiębiorca ma mocne i słabe strony, powinny zostać zidentyfikowane i ulepszone. Ponadto istnieje wiele pomysłów związanych z produkcją wyrobów cukierniczych – tu wydarzenie zależy całkowicie od wyobraźni jego organizatora. W końcu można zacząć od mini-piekarni, a wkrótce po przygotowaniu biznesowego planu produkcji słodyczy, jaka jest różnica, jest duża.

Wybierz miejsce

Prawdopodobnie usługi słodyczy będą wykorzystywane przez uczniów, studentów, pracowników biurowych i tak dalej. W związku z tym jest mądrze wybrać miejsce, aby jak najwięcej ludzi przechodziło przez to. Istnieje wiele opcji: centralne ulice, dworce kolejowe, stacje metra, centra handlowe, place.

Konieczne jest zwrócenie uwagi na konkurencję, jeśli produkcja wyrobów cukierniczych już działa w pobliżu, warto zwrócić uwagę na to, ile jest potrzebne, do asortymentu i innych małych rzeczy do zrobienia jeszcze lepiej. A jeśli jest wielu konkurentów, a wszyscy pracują wspólnie na rynku przez długi czas, to z pewnością warto też zastanowić się nad wdrożeniem swojego planu biznesowego dla wyrobów cukierniczych gdzie indziej.

Pokój

Obszar ten zależy od formatu zakładu i skali produkcji, na przykład w przypadku kawiarni, gdzie produkuje się i sprzedaje produkty, wystarczy 156 metrów kwadratowych. M. Jeśli jest to mały sklep z wyrobami cukierniczymi produkowanymi w różnych przedsiębiorstwach, powierzchnia 30 metrów kwadratowych. M wystarczy.

Nie zapominaj, że służba sanitarna i epidemiologiczna stawia surowe wymagania lokalowi. Główne kwestie to dostępność komunikacji: zaopatrzenie w wodę, kanalizację, energię elektryczną i wentylację. Dekoracja pokoju musi być wykonana w taki sposób, aby można było łatwo leczyć roztworami antyseptycznymi, na przykład może to być płytki ceramiczne.

Sprzęt

Wyroby cukiernicze uzależnione są bezpośrednio od ich zakresu i specjalizacji, jeśli na przykład produkty będą w pełni dostarczane z innych branż, wystarczy wyposażyć punkt sprzedaży w regały i lodówki. Jeśli przedsiębiorstwo zakłada pełny cykl produkcyjny, konieczne jest dbanie o zakup sprzętu do piekarni, który kosztuje znacznie więcej.

Jest jeszcze jedna możliwość – to biznesplan dla cukierni, gdzie produkty będą produkowane i dostarczane do różnych punktów sprzedaży detalicznej, nie ma potrzeby szukać pokoju w centrum miasta i może znajdować się na obrzeżach, co będzie znacznie tańsze.

Koszt urządzenia zależy w dużym stopniu od producenta. Najdroższe z nich są produkowane w Europie, są najbardziej wysokiej jakości i trwałe. Tani sprzęt można kupić od chińskich mistrzów, ale nie można powiedzieć o jego jakości. Najlepszą opcją są urządzenia rosyjskiej produkcji, średnie w cenie i jakości.

Pytania dotyczące rejestracji

Dla jednego współzałożyciela małego sklepu cukierniczego lub produkcji, wystarczy zarejestrować się jako indywidualny przedsiębiorca. Jeśli firma ma kilku współzałożycieli, lub w przyszłości planowane jest rozszerzenie i otwarcie oddziałów, wówczas należy niezwłocznie zarejestrować firmę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ponieważ przedsiębiorstwo będzie związane z gastronomią publiczną, konieczne jest posiadanie pozwolenia na pracę ze służby sanitarnej i epidemiologicznej. Ale w czasie inspekcji pracowników SES, pomieszczenia powinny być w pełni wyposażone i gotowe do pracy. Ponadto musisz uzyskać zgodę od straży pożarnej.

Asortyment

Dokonując biznes planu na wyroby cukiernicze, należy zadbać o asortyment z wyprzedzeniem, ponieważ nie ma ograniczeń co do jego odmiany. Może to obejmować: pączki, ciasta, ciasta, hamburgery, przekąski, słodycze i wiele więcej. Na wstępnym etapie można specjalizować się w czymś konkretnym, na przykład zrobić pączki na miejscu z różnymi wypełniaczami. Z czasem zakres może zostać rozszerzony w zależności od zapotrzebowania klienta.

Oprócz wyrobów cukierniczych można zaoferować klientom napoje, takie jak kawa, herbata, soki, lemoniady. Zapraszamy również sprzedaż lodów, przekąsek, żetonów, gum do żucia. Generalnie nie ograniczaj się wyłącznie do wyrobów cukierniczych, szerszego i bardziej zróżnicowanego asortymentu, tym większa grupa docelowa może być przyciągnięta.

Plan finansowy

Głównym pytaniem każdego biznesmena: "Ile pieniędzy musisz zainwestować i ile możesz zarobić?" Tutaj trzeba uważnie obliczyć wszystko do najmniejszych szczegółów, tworząc biznes plan dla cukierni, piekarni lub kawiarni.

Główne wydatki:

  1. Problemy organizacyjne i rejestracja.
  2. Wynajem lub zakup pomieszczeń, naprawa.
  3. Zakup sprzętu i mebli.
  4. Zatrudnianie, szkolenie i wynagradzanie personelu.
  5. Reklama.
  6. Zakup surowców.
  7. Inne wydatki.

Wysokość kapitału początkowego zaczyna się od 30 tysięcy rubli – jest to minimum, ponieważ wymagane inwestycje mogą osiągnąć kilka milionów. Jeśli na początkowym etapie nie ma wystarczających środków osobistych, to nie ma potrzeby, aby wszystko spieszyć, aby zaoszczędzić, lepiej jest znaleźć dodatkowe źródło finansowania. Istnieje kilka opcji: wyszukiwanie inwestorów lub pożyczki bankowe. W pierwszym przypadku przedsiębiorca będzie potrzebował jasnego planu biznesowego dla wyrobów cukierniczych z kosztami i dochodami, co potwierdza rentowność przedsiębiorstwa. W drugiej – nienagannej historii kredytowej i majątku na kaucji, ponieważ młodzi przedsiębiorcy otrzymują niechętnie pożyczki.

Rentowność przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od zapotrzebowania na produkty. Warto zauważyć, że nawet małe wyroby cukiernicze zlokalizowane w dobrej lokalizacji mogą przynieść kilkaset tysięcy rubli miesięcznie, jeśli są odpowiednio zorganizowane.

Musisz także wziąć pod uwagę, że ryzyko nie jest wcale w ogóle zarabiane, a nie odzyskiwanie wydatków zawsze jest. Dlatego też rezerwy powinny mieć strategiczny plan działania w przypadku wystąpienia problemów i muszą zostać natychmiast wyeliminowane.

Powyższe jest tylko przykładem biznesplanu na wyroby cukiernicze, w praktyce nie będzie trzeba ponownie poddawać jej korekcie. Musimy jasno określić cel i szukać sposobów osiągnięcia tego celu. Nie ma znaczenia, jaka będzie dokumentacja i jak zostanie ona skompilowana, bo przede wszystkim plan jest potrzebny, aby przedsiębiorca sam koordynował działania i przeznaczył czas.