688 Shares 8468 views

Przygotowanie samsy do domu. Samsa w Uzbek. Sama laminowana

Samsa to tradycyjne potrawy narodów Azji Wschodniej i Azji Centralnej, Śródziemnomorska i Afryka. W wyglądzie wygląda jak okrągły, trójkątny lub kwadratowy kołek z farszem wewnątrz. Istnieje kilka wariantów gotowania. W Azji Centralnej, szczególnie w Uzbekistanie, samsa jest przygotowywany wyłącznie w tandyrie. Ale ponieważ w domu jest bardzo trudno to zrobić, hostessy przystosowały się do przygotowywania tego pysznego naczynia w piecu elektrycznym lub gazowym. O tym, w jakiej kolejności jest przygotowanie samsy, począwszy od wyrabiać ciasto szybkie ciasto do wypieku ciasta, powiemy w naszym artykule. Oto kilka receptur tego potrawy z różnymi rodzajami napełniania.

Puff ciasto dla samsa: cechy gotowania

Samsa przygotowywana jest wyłącznie z ciasta przaśnego na wodzie, prawie tak samo jak dla pelmeni. Istnieje kilka przepisów na zmieszanie go z dodatkiem jajka, a bez niego. Tradycyjne sama w stylu uzbeckim przygotowywane jest z szybkiego ciasta francuskiego. Takie ciasta zachowują laminowanie nawet po wypieku, co jest wyraźnie widoczne nawet na zdjęciu.

Natychmiastowe ciasto francuskie dla sams jest wykonane w następującej kolejności:

  1. Ciasto miesza się bardziej stromo niż na kluski. Aby to zrobić, musisz połączyć szklankę wody z solą w misce (1/2 łyżeczki). Dodać mąkę stopniowo, ręcznie ugniatając ciasto o żądanej konsystencji. Gotowe ciasto, aby wysłać 30 minut do lodówki.
  2. Chłodzone ciasto jest walcowane kołkiem tocznym w cienką warstwę. W miarę potrzeby potrwa to trunek mąki na stół. Im cieńsze ciasto się zgnie, tym bardziej wyrasta samsa.
  3. Cienką warstwę ciasta smaruje się szczoteczką do gotowania z warzywami lub stopionym masłem lub margaryną. Następnie arkusz należy zwinąć w szczelną rurkę. Następnie może być cięte na kilka części i wysyłane do lodówki przez kilka godzin (co najmniej dwie).
  4. Po upływie określonego czasu każda rura powinna być wyjęta z lodówki i pocięta na kawałki o grubości 2-3 cm, a następnie wycinane kawałki w górę, dociśnięte dłonią, a następnie cienkie zwinięte, zwracając większą uwagę na krawędzie niż na środku. Laminowanie będzie widoczne natychmiast po walcowaniu.

Opcje dodatków do sams

Najbardziej zróżnicowana jest farsz do samsy. Najczęściej to azjatyckie półmisek przygotowywane jest z mięsa baraninowego z cebulą i tuczonym tłuszczem. Tymczasem przygotowanie samsy do napełniania mięsa nie jest ograniczone. Nie mniej smakuje się z drobiu, podrobów, dyni, ziemniaków, solonego sera, itp. Do stołu, samsa podawany jest z octem i sosem pomidorowym z czosnkiem i ziołami.

Tradycyjny przepis na robienie sams z mięsem w tandoorze

Ta sama jest przygotowywana wyłącznie w tandyrie. Możesz rozpocząć ogień w tandoorze, jak tylko ugniatasz ciasto idzie do lodówki. Najlepsze ciepło pochodzi z winorośli i drzew owocowych. Podczas spalania drewna opałowego można sprostać napełnieniu.

Tradycyjne sama w stylu uzbeckim przygotowywane jest z świeżego, nie mrożonego jagnięcia (500 g). W tym celu mięso jest cięte wraz z cebulą (2 szt.), A grubo tuczu (50 g). Potem umyj ręce, dodając sól i pieprz do smaku. Jeśli wypełnienie jest suche, dodaj trochę wody (2 łyżki stołowe). Kiedy drewno opałowe w tandoorze jest całkowicie wypalone, a tylko ciepło pozostaje, zaczynają tworzyć produkt.

Rurkę ciasta francuskiego pokroić na kawałki, z których każda jest zwijana w okrągłe ciasto. Na tym ciastku rozprowadza się łyżeczka napełniania, a krawędzie są schowane. Teraz każdy uformowany produkt jest zwilżony wodą z tej strony i jest przyklejony do ścianek tandooru. Po tym wszystkim ciasta są gotowe, pokrywa tandoor jest zamknięta. Piec samsa kilka minut przed powstaniem rumienistej skorupy. Zamień tandoor w domu może piec, podgrzany do 250 stopni.

Przepis na samsę w domu z gotowego ciasta francuskiego

W celu szybkiego przygotowania samsy do domu często stosuje się gotowe ciasto bez żółtek. Przy okazji, ciasta w tym przypadku również są bardzo smaczne.

Dla samsa zgodnie z tym przepisem, arkusz ciasta jest również cienki zwinięty i zwinięty w rurkę. Następnie pokroić na kawałki, z których każdy jest zwijany w ciasto. W środku płaskiego ciasta rozprowadza się wypełnienie i tworzy się produkt o pożądanym kształcie. Czas pieczenia zależy od rodzaju napełnienia. Samsa z barankiem jest gotowana przez około 15 minut w 210 stopni, a następnie innym razem w 180 stopni. Samsa z innymi rodzajami napełniania jest pieczona szybciej.

Samsa z kurczakiem

Nie mniej smaczne jest samsa z drobiem, zwłaszcza z kurczakiem. Do przygotowywania naparu zaleca się stosowanie więcej tłuszczu części tuszy, na przykład uda, podczas gdy skóra jest usuwana z nich, a tłuszcz pozostaje. Ale z filetem napełnianie okazuje się zbyt suche, praktycznie bez soku.

Zanim przygotujesz samsa z kurczakiem, musisz zdecydować się na test. Możesz to ugniatać przez powyższy przepis, kupić gotowe ciasto francuskie lub skorzystać z trzeciej opcji. W tym przypadku fałszywe ciasto francuskie miesza się z mąki (250 g), zimnego masła, wody z lodem (100 gramów) i soli. Przed formowaniem produktów ciasto powinno leżeć w lodówce tylko pół godziny. W tym czasie przygotuj napełnienie z mięsa krojonego (700 g), cebuli (2 szt.) I soli.

Schłodzone ciasta podzielone są na dwie części, po czym każdy z nich jest cięty na 7 sztuk. Każdy z nich wysuwa kołek walcowniczy, środek rozciąga się, a krawędzie klejone są w postaci trójkąta. Uformowane produkty są rozmieszczone na blasze do pieczenia z szwem, smarowane żółtkiem, posypane sezamem i wysyłane do pieca przez pół godziny w temperaturze 200 stopni.

Przepis na samsę z dyni

Ciasto do wyrobu samby z dyni może być używane dowolnie świeże, w tym dmuchanie. Napełnia się w następujący sposób: dynię pocieramy na dużą tarkę i smażemy w oleju roślinnym z cebulą, cukrem, solą i pieprzem. Warzywa na patelni są przetworzone na pół gotowane, a ilość przypraw dostosowana jest do smaku.

Sama z warstwą dyni pieczona jest tylko 20 minut przed czerwoną skórką. Do smaku równie dobrze pasują zarówno napoje herbaciane jak i kwaśne.

Przygotowanie smacznego samsa z serem

Bardzo smaczne samsa jest wykonane z najlepszych ciasta filo z sosem słone ser. Możesz użyć suluguni, mozzarelli, brynzy lub innego sera. Jeśli smakuje zbyt świeże, wystarczy, aby zakończyć trochę.

Przygotowanie samsa rozpoczyna się od cięcia ciasta w paski o szerokości 7 cm i długości 25-30 cm. Ponieważ jest bardzo cienki, do wytworzenia jednego produktu użyto dwóch pasków ciasta. Wypełnienie w postaci tartych suluguni zmieszanych z surowym jajkiem jest rozmieszczone na krawędzi paska w postaci trójkąta. Następnie owinąć krawędź serem w taki sposób, aby powstał ten kształt. Zawiń się w ten sposób, dopóki nie otrzymasz trójkątnego kształtu laminatu. Gotowe produkty są rozmieszczone na tacy do pieczenia, smarowane żółtkiem, posypane sezamem i wysyłane do pieca przez 30 minut w temperaturze 190 stopni.

Samsa z ziemniakami

Ostatnią wersją przygotowania samsy jest ziemniaki. W celu przygotowania napełnienia ziemniaki gotowane są do momentu gotowości i ugniatania w puree ziemniaczanym. Jednocześnie cebule smażono w masło i dodawano do ziemniaków. Do smaku, dodać sól i pieprz.

Przepis na samsę w domu Z ziemniakami wymaga używania dowolnego testu przaśnego. Ale najlepiej przygotować to danie z ciasta francuskiego.

Tajemnice gotowania pyszne sama

Z szybkim ciasteczkiem, nie jest trudno gotować samsa. W tym celu wystarczy stosować się do wzoru preparatu, biorąc pod uwagę następujące zalecenia:

  1. Napełnianie powinno być soczyste, niezależnie od tego, czy jest przygotowywane z mięsa, sera czy warzyw. Dlatego w trakcie mieszania zaleca się dodanie trochę wody lub masła.
  2. Ważne jest, aby krawędzie ciasta były dobrze sklejone. W przeciwnym razie wypływa cały sok z produktu.
  3. Nie piec samsa w temperaturze poniżej 200 stopni, w przeciwnym razie okaże się zbyt sucha.

Przygotowanie samsy zajmuje za mało czasu, w wyniku czego otrzymasz bardzo smaczne, prawie świąteczne potrawy. Spróbuj ugotować go różnymi rodzajami dodatków i wybrać najlepszą opcję dla siebie.