708 Shares 7116 views

Novikov Anatolij Grigorevich Kompozytor: biografia i działa przede wszystkim kreatywność

Kompozytor Novikov Anatolij Grigorevich – genialny przedstawiciel nowej muzyki, tworzą rewolucję 1917. Jego talent, twórcza energia koncentruje się na rozwoju nowych tematów muzycznych – radzieckiego piosenka uhonorowania pracy i wyczynów walki narodu radzieckiego. Ten przypadek, Anatolij Nowikow poświęcił całe swoje życie. Efektem jego pracy było ponad 600 piosenek, które są popularne dziś.

Początek kompozytora

Anatolij Grigorevich Novikov, którego biografia ma swój początek w XIX wieku, a raczej 18 (30) w październiku 1896 roku, urodził się w Ryazanschine dzielnica miasta – Skopin.

Jego rodzice, Grzegorz Osipowicz i neon Nikołajewna, byli analfabetami. Jego ojciec pracował w kuźni, który znajdował się na obrzeżach miasta, więc to jedyna książka, którą widział w swoim domu przyszły kompozytor był „jak konie buty.”

Ale Anatolij pozbawiony muzyki dzieciństwo nie było: wieczorami rodzina Novikov uwielbiała śpiewać pieśni ludowe i święta w mieście były parady wojskowe i wszelkiego rodzaju uroczystości z udziałem Zaraiskiy Pułk Piechoty. Ale parada wojskowa odbywa się bez muzyki i żołnierzy piosenek? Tak narodził miłość przyszłego kompozytora do muzyki, pieśni ludowych i patriotycznych motywów wojskowa.

Miłość do muzyki wymaga wyjścia i Novikov kup najpierw zarobionych bałałajka ceny, bardzo szybko opanowali grę przez ucho. Potem przyszedł głód śpiewu chóralnego i Anatolij postanowił studiować muzykę. W 1912 roku rozpoczął naukę w Seminarium Pedagogicznego Riazań, który kończy się w 1916 roku i od razu wszedł Konserwatorium Moskiewskiego Ludowy.

Już w tym czasie młody człowiek wykazywał wielkie zdolności do muzyki: „Hymn Rosji wyzwolonej” w ciągu 20 lat napisał swoją pierwszą pracę, zwany Ale rok później trudna sytuacja finansowa zmusza Novikov oranżerię ze ściany iz powrotem do Skopin.

Novikov na miejsce urodzenia

Powrót w Skopin, Novikov Anatolij Grigorevich zaczęli organizować szkołę muzyczną. Tu wykorzystuje doświadczenia z kolegami w Moskwie. Jego odwołanie do Wydziału miasta Edukacji, prosząc o pomoc w tworzeniu szkoły muzycznej ludowa została udzielona: szkoła przeznaczono jeden z pokoi-mail, dwa fortepiany przeniesione (narzędzia znaleziono w domach okolicznych ziemian, farmy zostały zniszczone), a szkoła Petersburg przyczyniły się swoją wiedzą tworzenie kadry pedagogicznej szkoły.

Pomimo trudnego okresu post-rewolucyjnym, badania w Dziecięcej Szkole Muzycznej (Music School) są bezpłatne, co było oczywiście wielkie znaczenie: sztuka została udostępniona dla prostych, ale utalentowanych dzieci. Szkoła Muzyczna określiła kulturę centrum Skopina lokalne intelektualiści entuzjastycznie powitał inicjatywę Novikov i zdecydowanie poparł go.

W tym okresie, Anatolij jasno sprawę, że muzyka była dla niego sensem życia, ale jednocześnie czuł deficyt wiedzy i potrzebę wyższego wykształcenia muzycznego.

Po raz kolejny Moskwa

Były nauczyciel Novikov, kompozytor Paskhalov, zachęca młodzież do studiowania w Państwowym Konserwatorium w stolicy. W 1921 roku, młody kompozytor wyjechał do Moskwy, gdzie z powodzeniem przetestowane w oranżerii.

Nauczyciele konserwatorium Novikov stać wspaniałych muzyków: M. Iwanow-Boretsky, S. Vasilenko, R. Glier, G. Catoire. Jednak badania nie zostały wyparte aspiracji edukacyjnych kompozytora w bardziej odległej przyszłości: w 1924 roku, równolegle ze studiów w konserwatorium Novikov czele klubu Glee Club kursy celowej artylerii, a potem został zaproszony do podobnej pracy, ale klub Frunze Academy.

W krótkim czasie Novikov Anatolij staje się znany znawca śpiewu ludowego repertuaru chóralnego śpiewu, instrumentacji. CD Red Army zaprasza go prowadzić chór i orkiestrę.

W uzupełnieniu do tego dzieła, Anatolij tworzy w częściach Moskwa garnizonowych wojskowych zespołów i chórów, posiada seminaria dla wojsk prowadzić śpiew. Kompozytor Novikov Anatolij otrzymał nieoficjalną status „zapevaly-Army”, aw 1934 roku został członkiem Komisji Obrony Związku Kompozytorów, które później doprowadziły kilka lat.

Funkcje sztuki

Tematem wojskowy jest stale obecny w twórczości kompozytora, i to jest bardzo zróżnicowana. W swoich piosenek, kompozytor Novikov niekoniecznie odzwierciedlają codzienne życie obrońców ojczyzny, ich święta. Jego prace są przepojone patriotyzmem, koleżeństwa, mówić o bohaterach, tradycji wojskowych.

Novikov ożywia intonacji pieśni naszych przodków. Wraca do życia prawie zapomniał starych żołnierzy, kozackie pieśni, które kontynuuje temat patriotyzmu narodu rosyjskiego, siła jego ducha. W większości jego prac jest wyraźnie widoczny rosyjska muzyka ludowa: „Och, ty Kalinushka”, „Sizyi gołąb”, „w dół przez matkę na Wołgi” i innych.

Jedną z charakterystycznych cech twórczości Nowikow jest jasno wyrażona chóralnej kierunek jego piosenek. Nawet utwory, które zostały pierwotnie pomyślany jako solo, później stał chór. Można powiedzieć, że skład Novikov były uniwersalne do realizacji.

Jego utwory, takie jak „Moja Ojczyzna”, „Droga”, „March of the brygadach komunistycznych”, „Wasia-Vasilek” i wsp., Mogą być wykonywane zarówno solo w chórze, na estradzie i pociągu.

Nowikow i filmy

Novikov Anatolij Grigorevich, biografia, filmografia, który jest silnie związany z pojawieniem radzieckiego reżimu, historii kraju, był kompozytorem, którego prace po prostu nie mógł ominąć kina radzieckiego. Trudno jest wymienić folie czasu, który nie brzmiał utwór Nowikowa. Rzadko film o wojnie zrobić bez piosenki „O drogach.” Brzmiało to wszystko, co jest odczuwalne, doświadczony rosyjskich żołnierzy.

Nie możemy powiedzieć „Darkie” utwór, który został napisany w 1940 roku, ale niektóre jej fragmenty spowodował zamieszanie wśród urzędników, a kompozycja została zapomniana.

Pomógł ożywić jej reżysera Leonid Bykov, kto słyszał motyw dziecka od żołnierzy i postanowił mieć pewność, aby nakręcić film o pilotów, co z pewnością ma brzmieć „Darkie”. Byki to marzenie zrealizowane w filmie „Tylko starcy iść do walki.”

Od premiery filmu w kraju, „Darkie” zasłużenie powrotem w repertuarze wielu artystów i grup muzycznych.

Działania społeczne kompozytor

W 1957 roku kompozytor Novikov Anatolij Grigorevich został wybrany szef Związku Kompozytorów Komitetu Organizacyjnego (SC) RFSRR i sekretarz rady „Unii.

Od 1960 roku, Novikov pełni funkcję Sekretarza Rady Nadzorczej IC republiki. W tej pozycji, kompozytor potrwa do 1968 roku.

Od 1962 do 1965 roku, Novikov jest doradcą Ministra Kultury ZSRR. Jednocześnie stał przewodniczący All-Rosja Choral Society.

Nagrody i tytuły

Novikov Anatolij, którego prace były tak popularne i patriotyczny, że jego praca nie może być postrzegane ze stanu słusznie zauważył:

  • Stalin nagroda II stopnia;
  • Order Czerwonego Sztandaru Pracy;
  • Kolejność Lenina (dwa razy);
  • Order Rewolucji Październikowej;
  • Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej;

Przyznano tytuł Honored Artysta RFSRR, Artysta Ludowej RFSRR i ZSRR.

wniosek

Kompozytor Novikov Anatolij Grigorevich napisał wiele pięknych piosenek. Co ciekawe, z których każdy zawiera jeden lub inny rozdział historii naszego kraju, służy jako muzycznego pomnikiem chwały wojskowej i pracy zwycięstw narodu rosyjskiego.

Anatolij zmarł 24 września 1984. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie.

Nowikow-songwriter będzie zawsze w ludzkiej pamięci jako człowiek, który znał duszę narodu, ich aspiracji. W pamięci wielkiego kompozytora, film dokumentalny, wydała znaczek. W Skopin w domu kompozytora zainstalowano tablicę, ulica miasta nosi jego imię.

Niestety, w szkole muzycznej obecny dzieci założonego w Skopin Nowikow, nie ma przeszłości wsparcie ze strony administracji lokalnej i Ekes się żałosną egzystencję.