651 Shares 1923 views

Chłodnice: zasada działania, urządzenie i zastosowanie

Chłodnice są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Są one przeznaczone do odprowadzania ciepła z przedmiotu chłodniejsze niż w otoczeniu. Wartość ta jest minus 150 stopni, a najwyższe – +10.


Urządzenia stosowane do chłodzenia żywności i płynów (na przykład, szafki na szok termiczny, chłodniczych agregatów maszynowych). Jest sprzęt do chłodzenia tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle chemicznym i innych dziedzinach.

Zasada działania urządzeń różni złożoność. systemy chłodnicze i maszyny w swojej pracy wykorzystujące zasadę działania pompy ciepła, która przenosi energię cieplną z radiatorem do wygranych. W większości przypadków, środowisko działa jako teplootdatchika.

Kiedy jest mowa o urządzeniach do usuwania ciepła, środowisko jest odbiornikiem i wykonuje funkcję chłodzenia. W tym obniżania temperatury spowodowana tym, że korpus w stanie schłodzonym jest pobierana a energia jest przenoszona do jednostki odbiorczej. Stąd, bardziej prawdą, że agregaty są zaprojektowane do przekazywania energii mechanicznej i cieplnej, a nie w systemie chłodzenia.

Sposób przekazywania energii staje się możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego chłodziwa, które są w stanie wrzenia pod ujemnym temperaturze otoczenia.

Urządzenia chłodnicze składa się z ośmiu elementów podstawowych, które wystają z głównego skraplacza, parownika i kompresor. Pierwszą tworzy ssania czynnika pary przy niskim ciśnieniu i temperaturze. Następnie przez wydajności sprężania pary jest wzrost danych, po którym czynnik chłodniczy dostaje się do sprężarki. Najważniejsze cechy sprężarki są objętość czynnika roboczego i stopień kompresji. Skraplacz ochładza ogrzanej pary, przy czym energia jest przekazywana do otaczającego medium (wody lub powietrza).

Płyn roboczy (ciecz lub inny element) przepuszcza się przez wyparkę i pary czynnika chłodniczego. Ponadto, urządzenie zawiera wentylator, regulator przepływu i cofania zawór elektromagnetyczny.

Wśród używane do schłodzenia najciekawsze urządzenia są kompletne maszyny chłodniczej. To urządzenie, które jest odbierane w sposób szczególny, biorąc pod uwagę cel jego stosowania.

Na przykład, urządzenie jest stosowane do szybkiego zamrażania produktów, co pozwala na utrzymanie jakości wyrobów; środki do cieczy chłodzących, przeznaczonych do działania chemicznego, itd. Takie urządzenia są instalowane w położeniu z komory chłodniczej, i może być także wyposażony w różne części, które rozciągają się funkcjonalność urządzenia.

Popyt również korzystać z takich agregatów chłodniczych jak generatory płatków lodu. Są one używane w mięsie, rybach, piekarni i przemysłu kiełbasy. Aparaty i szafy chłodnicze (uderzenia) mogą przechowywać kluski, ryba, mięso, warzywa, owoce oraz owoce.