126 Shares 1903 views

Zboża: wartość i korzyści

Zboża z starożytności stanowiły znaczną część ludzkiej diety. Wykaz głównych zbóż należą żyto, pszenicę, owies, jęczmień, gryka, sorgo, proso, ryż i kukurydzę. Zbóż roślin należący do klasy jednoliściennych. Wynikają one – słoma, liście mają równoległe veining, włókniste korzenie, owoce – wołek. Wszystkie gatunki są podzielone na zimę (są wysiewane w późnym latem lub wczesną jesienią) i sprężyny (sprężyna nasionami).

zboża

Zboża (zdjęcia w tekście) – bez przesady, najważniejsza grupa roślin uprawnych. Ziarno to nie tylko żywność dla ludzi i zwierząt, ale także służy jako surowiec dla wielu gałęzi przemysłu.

W swojej części ziarna zbóż zawierają:

 • węglowodany;
 • białka;
 • enzymy;
 • PP, witaminy z grupy B (B1, B2, B6), prowitaminy A.

pszenica

Kiedy wyrażenie „zboże” chodzi o pszenicę umysłu. Jest uprawiana na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). Pod jej upraw zatrudnia prawie 140 milionów hektarów żyznej ziemi.

Nowoczesna hodowla stanowi okazję do kultywowania ponad 4000 odmian. W stepów można znaleźć 20 gatunków dzikiej uprawy pszenicy. Kultura jest domem dla Azji Południowo-Zachodniej: Palestyny, Mezopotamii, Jordanii, Syrii.

Pszenica jest obecny w diecie prawie połowa mieszkańców świata. Ziarno jest używany do mąki, zboża i makarony. Lista wszystkich produktów, które mogą być wykonane z makulatury ziarna pszenicy, to jest po prostu niemożliwe. Ich różnorodność jest imponująca.

Istnieją trzy główne rodzaje:

 • einkorn;
 • dvuzernyanka (emmer);
 • orkisz.

Są przodkami wszystkich współczesnych znany podgatunek. Od emmer pszenicy twardej występuje. Są one lepiej przystosowane do suchego klimatu. Są one uprawiane w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie. Solidna jęczmień jest używany do produkcji makaronu. Off-grade pszenica jest podawana do zwierząt. Siew odnosi się do dużej rodziny orkisz. Jest to podstawowy materiał do hodowli nowych odmian.

proso

Proso chociaż jest klasyfikowany jako „zbóż”, ale nie jest używany do pieczenia chleba. Ziarno chodzi o jęczmień, i mąki do wypieku ciast i chleba. Kolebką tego zboża są Chiny i Mongolia. Skify uprawiane proso nadal IV-V wieku. Wykopaliska na Bliskim Dniepru potwierdzić ten fakt. W starożytnych Chinach, proso został uwzględniony na liście pięciu roślin, które są uważane za święte.

Przesianą wysokiej zawartości białka (dalej tylko w pszenicy). Proso ziarno jest niewielki i mocny wśród zbóż. Zewnętrzna skorupa z przetwarzania ziaren krzemu są usuwane (nie jest trawiony w żołądku człowieka). Następnie zad całkowicie gotowano miękkie i dobrze trawione.

Jest to cenna jako upraw pastewnych. Proso są szeroko stosowane w hodowli zwierząt, zwłaszcza w hodowli drobiu.

Istnieje około 500 gatunków tego zboża. Proso przynosi wielką suszę, gleby i powietrza. Bezpretensjonalny i mrozoodporna wymaga jedynie dobrze napowietrzone gleby – z jej korzenie wykorzystujących powietrze do oddychania. Wydajność wynosi 18 kwintali na hektar. Pod uprawy zajęte 12 milionów hektarów.

Proso jest podzielony na następujące rodzaje zbóż:

 • siew;
 • proso syberyjski;
 • sorgo.

sorgo

sorgo zbóż, pochodzi z Afryki. Jego dziki przodek zaginął w ubiegłym wieku, nic nie wiadomo na pewno o nim. W krajach tropikalnych, sorgo – ważnym upraw zbóż. tolerancja na suszę (czasami nazywa się wielbłąd w świecie roślin) i wysoka wydajność umieścić go z konkurencji do uprawy w suchych rejonach Ziemi.

Cechą charakterystyczną jest to, że w kulturze zbioru zboża łodygi i liście pozostają soczyste zielenie. Pozwala to na użycie w sorgo do żywienia zwierząt w postaci kiszonkę lub zielonej masy.

Co ciekawe, odmiany sorgo hybrydowe zapewniają 40% upraw jest większy niż pary rodzicielskiej. Ta właściwość jest szeroko stosowany do produkcji rekordowe plony ziarna. Od jest przygotowana kasza, zarówno z tradycyjnych ziaren. Mąka używana do wypieku chleba, naleśników i innych potraw pieczonych.

żyto

W porównaniu z chleba żytniego pszenicy jest uważany za bardziej młodzieńczy kultura. Ona nie została znaleziona w domach naszych przodków z epoki kamienia. nie było, aw grobach.

Początkowo działał żyta pola pszenicy kulturowych jako chwast. W trudnych warunkach północnej i górzystym pszenicy przyniosły słabe zbiory i umierających. Żyto, wręcz przeciwnie, dobrze tolerowane trudnych warunkach. Z czasem przekształciła się w płatki kulturowego.

Nawet w pierwszym wieku uczony Pliniusz w Rzymie dał jej taką charakterystyczny ciężki, ciemny chleb, mąka złej jakości, nadające się tylko do zaspokojenia głodu. Niemniej jednak, produkty odżywcze z mąki żytniej jest wysoka.

Obecnie kultura jest uprawiana głównie na półkuli północnej. Uprawiany do 8 gatunków w Azji, Europie i Afryce. Istnieje wiosenne i zimowe odmiany tej rośliny. Wydajności do 2 ton na hektar. Ponadto jest zboże, co daje doskonałą wydajność żyta używane jako naturalny środek zaczyn. Korzenie roślin są także rozgałęzione i penetrować głęboko w glebę, silnie rośnie poluzować wierzchniej warstwy gleby.

kultura skromny może rosnąć na słabych glebach. Zwłaszcza żyta jest jego zdolność do dobrze rosną na dużych wysokościach. W Alpach, żyto występuje nawet na wysokości 2000 metrów.

Z tego mąka zbożowa może być pieczone, nie tylko chleb, ale również pyszne ciasta, co najważniejsze, że mąka było dobrej jakości. Stosunkowo tani w produkcji, a kultura jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

kukurydza

Kukurydza lub kukurydzy, – roczną zbóż. Kolebką tej niesamowitej rośliny, Ameryce Południowej i Środkowej. Na europejskiej kultury kontynentu przybył pod koniec XV wieku.

Kukurydza wyróżnia się przed wszystkimi znanymi zbóż jego gigantycznym wzrostem. Grade „ząb koń” mogą dorastać do 5 metrów. Największe plony są w ojczyźnie kukurydzy. Miękki ciepły klimat i obfite opady deszczu jest najlepiej nadaje się do jej uprawy.

Nowoczesna hodowla oferuje odmian zbóż i pasz. Do tej pory istnieje dziewięć grup botanicznych:

 • dent;
 • rozerwanie;
 • krzemu;
 • poluzubovidnaya (najczęściej);
 • skrobię;
 • cukier;
 • Skrobię, cukier;
 • filmy (praktycznie nie uprawiana);
 • woski (małe powierzchnie uprawy).

ryż

Przypuszczalnie kolebką ryżu są Indie. Nie jest uprawiana od tysięcy lat. W Europie znany jest do 8 wieku pne w Azji Środkowej z 2-3 th stulecia pne, a w Stanach Zjednoczonych od 15-16 Th. Naukowcy mają skłonność wierzyć, że to był pierwszy upraw ryżu, wycofane człowiekiem.

To zboże ma 20 gatunków, istnieje więcej niż jeden tysięcy jego odmian. Ale cała ta odmiana jest podzielony w postaci ziarna na trzy rodzaje:

 • długie ziarna;
 • kruglozernisty;
 • Medium drobnoziarnisty.

Każdego roku, hodowcy hodować nowe rodzaje roślin. Zapotrzebowanie na wysoko wydajnych odmian tolerancyjnych i jest bardzo wysokie. Wynika to z faktu, że więcej niż połowa ludności na świecie wierzy ryż artykułów spożywczych w diecie. Nic dziwnego, że nazywa się białe złoto i drugi chleb (chociaż chleb pieczony ze to nie jest).

Ryż uprawiany w krajach o klimacie tropikalnym. To wymaga specjalnej technologii. Najważniejsze dla kultury – obfite podlewanie i ciepła. Woda odgrywa kluczową rolę – w rzeczywistości bardzo uprawa odbywa się na polach zalanych.

jęczmień

Wraz z pszenicy, jęczmienia – zbóż z najstarszych na świecie. Wzmianka o nim znajduje się w różnych kulturach narodów Europy Środkowej i Zachodniej, Azji, w Egipcie.

Jak pszenica, jest reprezentowana na wszystkich kontynentach. Roślina jest uprawiana w obszarach tropikalnych i północnych regionach. Jęczmień nazywa się najbardziej „północnym” zboże. Można zauważyć, do szerokości 70 (Norwegia). Rośnie w górach:

 • na wysokości 1900 m w Alp;
 • na wysokości 2700 m w Kaukazie
 • na wysokości 3050 m w Hindukusz;
 • na wysokości 4700 m w Tybecie.

Jęczmień wymagających gleb. Kwaśne i piaszczyste tereny nie nadają się do jej uprawy. Zbyt wilgotne lub bagienne obszary pokrywają ryzyka zamrażania kultury. Ogólnie rzecz biorąc, jakość ziarna zależy od przetwarzania humusu. Obecnie istnieje około 30 gatunków roślin. Istnieją odmiany zimą i wiosną.

owies

Uważa się, że pierwszy raz owies zaczął uprawiać w Europie. Dziko rosnące kultura jest bardzo wrażliwy na zimno, więc naukowcy uważają, że nie może być bezpośrednim przodkiem współczesnego owsa. Istnieje teoria, według której wszystkie zboża zostały wprowadzone na Atlantydzie – zatopiony kontynent.

Obecnie istnieje około 25 rodzajów owsa. Jest to bardzo przydatna żywność dla zdrowia ludzkiego. Mała zawartość tłuszczu w ziarnie przyczynia się do odprowadzania metabolizmie cholesterolu. Zapewnia to ochronę serca i układu krążenia, zapobiegając miażdżycy.

W rolnictwie, ziarno stosuje się w czystej postaci do podawania różnych gatunków zwierzęcych, lub jako składnik mieszanek paszowych.