115 Shares 1210 views

Co jest leukoplakia jamy ustnej?

Leukoplakia jamy ustnej jest najczęściej uszkodzenie błony śluzowej z hiperkeratozą (rogowacenia zwiększone). W większości przypadków choroba charakteryzuje się występowaniem ognisk uszczelki na języku, w kącikach ust, policzków i błony śluzowej płuc sensie pieczenie lub swędzenie. Wykonując środki terapeutyczne leukoplakia może zniknąć, ale w niektórych przypadkach może przerodzić się w nowotwór złośliwy i podlega wycięciu chirurgicznym. Leukoplakia jamy ustnej może być wykryta w początkowym badaniu przez lekarza dentystę, jednak w celu potwierdzenia tego rozpoznania może tylko biopsji.

Przyczyn leukoplakia

Najczęściej, leukoplakia jamy ustnej występuje u osób, które mają częsty kontakt z drażniących błony śluzowej jamy ustnej, głównie w nałogowych palaczy i osób nadużywających mocnych alkoholi. Leukoplakia może również rozwijać z powodu ciągłego stosowania przypraw, gorących i pikantnych potraw, i niektórych długoterminowych leków terapeutycznych. Czasami przyczyną leukoplakii jest nieprawidłowy dobór protez i uraz mechaniczny doustnych ostrych krawędziach zębów.

Co jest leukoplakia jamy ustnej?

Leukoplakia uszkodzenie znajduje się tablica z szary i biały 2-4 cm średnicy, często nie wzrośnie powyżej skórę i mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Czasami zmiany leukoplakii mieć ostrych naroży, kształt i półokrągła wzrosnąć powyżej skóry, ich powierzchnia jest często owrzodzenie i jednorodny. Zazwyczaj zmiany te są tworzone w ciągu kilku miesięcy, a dopiero po tym możliwe staje się ich diagnozy. Ból i pieczenie w początkowej fazie może być nieobecny, ale w żadnym wypadku nie jest zwiększona wrażliwość na zewnętrzne bodźce.

Dlaczego jest niebezpieczne leukoplakia?

Leukoplakia jamy ustnej jest uważany zaburzeń powolnym przebiegu, zwykle jest to objawy pojawiają się, a następnie ustępują przez wiele lat. Jednak odwrotna rozwój nie nastąpi, wówczas uszkodzone wzrasta powierzchnia, tablica staje się bardziej gęsta, istnieje małe pęknięcia i owrzodzenia. Taki stan jest często traktowane jako przedrakowe jak leukoplakia tendencję przerodzić się w raka. Leukoplakia włochata jest często spotykane u pacjentów z zakażeniem HIV, to wygląda szaro płytek pokrytych kosmków.

leukoplakia jamy ustnej. Leczenie i rokowania na przyszłość

Leczenie leukoplakii jamy ustnej jest wyeliminowanie źródła irytacji – odrzucenie złych nawyków, terminowego leczenia zębów, ostrych krawędzi i rurociągów odpowiednich protez selekcji. W niektórych przypadkach, pokazano część Podlegające kriochirurgia, po czym podaje się chemioterapię. Do podawania doustnego przypisany kompleks witaminy (A, D, E i C), które muszą być przyjmowana raz na rok. Odrębne nanoszenie środków zewnętrznych do leczenia leukoplakia (kremów, maści, nalewek) jest zabronione, ponieważ w tym przypadku możliwe jest, choroby degeneracyjne w guza nowotworowego.

Objawy narodzin w leukoplakii złośliwego nowotworu:

  • erozji;
  • krwawienia;
  • przyrosty brodawkowate;
  • szybki wzrost wielkości płytek;
  • stwardnienie w podstawie.

Ogólnie rzecz biorąc, rokowanie w leczeniu leukoplakii tyle korzystny, szczególnie gdy leczenie choroby rozpoczęły się w odpowiednim czasie. W celu uniknięcia problemów konieczne jest raz w roku, aby odwiedzić dentystę na sprawdzanie, pozbyć się złych nawyków i uważnie słuchać wszystkich sygnałów ciała.