439 Shares 7223 views

Samochód sportowy Bugatti EB110: opis, paczka

Bugatti EB110 to prawdziwie legendarny samochód. Jest potężny, nie zwyczajny, a już dość "dorosły". Pojawił się pod koniec lat 80-tych. Ten samochód był zupełnie inny niż inne samochody marki.

Trochę historii

W 1990 r. W Paryżu wprowadzono zupełnie nowy model "Bugatti" do świata. Nazwisko, które mu zostało dano, zostało uhonorowane datą przełomową. Mianowicie 110-lecie urodzin największego człowieka – Ettore Bugatti, założyciela firmy.

Ogólny układ tego urządzenia został opracowany przez Paolo Stanzani, który był wtedy dyrektorem technicznym firmy. Projekt był obsługiwany przez Marcello Gandiniego. Jednak główny finansista projektu był niezadowolony z faktu, że wygląd samochodu jest bardzo podobny do modelu "Lamborghini". Ale Gandini nie zgodził się poprawić projekt. Został więc usunięty z tej pracy i powołany na miejsce Gianpaolo Bendiniego.

Część techniczna

Należy zauważyć, że dla Bugatti EB110 został opracowany zupełnie nowy silnik. Jego twórczość była obsługiwana przez Nicolę Materazzi. Był to silnik 12-cylindrowy w kształcie litery V, którego objętość ograniczono do 3,5 litra. Ciekawe, że ta sama objętość została przydzielona agregatom samochodów uczestniczących w Formule-1. Dzięki czterem turbinom ten silnik wytwarzał moc 560 "koni". A maksymalny zasięg samochodu osiągnął 336 kilometrów na godzinę.

Blok silnika był wykonany z aluminium. Ogólnie rzecz biorąc, projektanci zdołali osiągnąć niski współczynnik kompresji. Hamulce do Bugatti EB110 zostały zaprojektowane przez firmę Bosch. A motoryzacja postanowiła poprawić swój wygląd później. Specjaliści troski wyposażyli hamulce ABS (z wentylacją).

Testowanie

Wszystkie jednostki i podzespoły Bugatti EB110 były ściśle testowane pod kątem niezawodności i jakości. Silniki, na przykład, zdały testy na stanowisku dynamometru. Jednocześnie obroty wyniosły 95 procent maksymalnej. I tak – za 300 (!) Godziny. Po 50 tys. Kilometrów testowania podwozia aluminiowego straciła sztywność. Zmalała o 20 procent. Kiedy odkryto, dział budowy rakiet, zwany Aerospatiale, zaczął opracowywać monocorę z włókna węglowego. Każdy wie, jak jest lekki i trwały. Jest dużo bardziej niezawodny niż aluminium, ale waży mniej.

Monocoque jest zaprojektowany do przenoszenia napędu na wszystkie koła i skrzyni biegów, która znajduje się przed silnikiem i jest połączona kardanem o różnicy przednich kół. Ciekawe, że transmisja została opracowana wspólnie ze specjalistami z Porsche.

W testach użyto dwunastu prototypów, a odpowiedzialność za testy została postawiona na ramionach Jean-Philippe'a Vitekoka i Loris Bicocci. Nadal istnieje interesujący fakt – Michelin jest specjalnie zaprojektowany do opon Bugatti EB110, które wytrzymują ponad 300 km / h, a opony zimowe.

Budowa i inne cechy

Co ciekawe, ten samochód sportowy posiada korpus z aluminiowych paneli na ramy przestrzennej z włókna węglowego. Typ bramy "gilotyna" stał się prawdziwą wizytówką tego modelu. Silnik został uznany za umieszczony na wyświetlaczu przez szklaną powierzchnię okapu. W tylnej części widać duże skrzydło, które jest wyciągane, gdy samochód porusza się z dużą prędkością. Choć można ją aktywować, naciskając odpowiedni przycisk w kabinie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na siedzenie kierowcy. Wygląda to jak kokpit na samolocie. Fotel jest tak komfortowy, że wydaje się, że otacza kierowcę, dzięki czemu możliwy jest łatwy dostęp do wszystkich elementów sterujących.

Warto zauważyć, że wyłącznie dla tego modelu Elf Aquitaine opracował specjalne mechaniczne smarowanie, które zwiększyło właściwości smarne i unikalną zdolność do całkowitego rozkładu. Rozwój zaawansowanego systemu multimedialnego był obsługiwany przez specjalistów Nakamichi. Kolejne zobowiązanie zostało wprowadzone do każdego samochodu w celu uzyskania pełnego wsparcia technicznego przez trzy lata. To nie była gwarancja. Kolejna maszyna została dostarczona systematycznie uaktualniając wszystkie systemy i podzespoły, a także wymianę materiałów eksploatacyjnych.

Dalsza produkcja

Ten samochód stał się bardzo popularny. Samochód sportowy o wysokich łukowatych drzwiach, luksusowy salon wykończony skórą z drewna orzechowego, nie mógł pokonać serc ludzi ceniących bogate modele. Wnętrze zwrócono uwagę nie tylko na konstrukcję, ale również na imponujące wymiary tablicy przyrządów z zegarem, klimatyzacją, nagrywarką CD i specjalną funkcją programowania elektrycznego powierzchni odniesienia.

W 1991 roku światło poszło Bugatti EB110 GT. Maszyna ta różniła się nieco od podstawowej modyfikacji. Wewnątrz były widoczne zmiany. Więcej developerów poprawiło jednostkę napędową. Silnik miał taką samą objętość (3,5 litra), ale jego moc wzrosła do 559 litrów. Z. I maksymalna prędkość stała się wyższa. Samochód w pakiecie GT może przyspieszyć do 344 km na godzinę! Ta niesamowita cecha sprawiła, że model najszybszy samochód na świecie, wyprodukowany seryjnie.

Wersja "Supersport"

W 1992 roku światło wyłoniło model "Bugatti" w jeszcze innym unikatowym kompletnym zestawie. Samochód stał się znany jako Bugatti EB110 SS. Ostatnie dwie litery, jak można już domyślić, oznaczały "Supersport". Pod maską tego niezwykłego samochodu był silnik o mocy 610 KM, dzięki któremu samochód mógł przyspieszyć do maksimum 351 km / h! Model ten był częstym uczestnikiem różnych dyscyplin sportowych. I sukces, oczywiście, udało jej się osiągnąć znaczne. Ciekawe, że w 1994 roku Michael Schumacher nabył taki model. Nie planował. Po prostu jeździec wylądował na tym modelu podczas testu zorganizowanego przez niemiecki magazyn i bardzo go lubił, że zdecydował się na zakup.

Wersja SS była najlepsza z najlepszych. Niestety, ten samochód sportowy nie miał obiecującej przyszłości. W sumie EB 110 był w stanie wyprodukować 150 sztuk. W połowie lat dziewięćdziesiątych projekt był skazany, ponieważ zapotrzebowanie na samochody spadło co miesiąc. A w 1995 roku, jak wiadomo, firma "Bugatti" ogłosiła, że są one w stanie bankructwa.

Koszt

I oczywiście nie możemy powiedzieć ile kosztuje Bugatti EB 110. Cena tego samochodu nie może być mała – i to jest łatwe do zrozumienia, biorąc pod uwagę charakterystykę. Na przykład nie tak dawno temu na aukcji w mieście o nazwie Scottsdale (USA, Arizona) samochód ten został sprzedany za 775 tysięcy dolarów. I to, zgodnie z aktualnym kursem wymiany, wynosi około 50 250 000 rubli! To prawda, samochód był w idealnym stanie. Mimo bardzo solidnego "wieku" – aż 22 lata, przebieg modelu wynosił jedynie 8.235 km. Samochód o silniku o mocy 550 KM został utrzymany w doskonałych warunkach, więc cena została również poproszona.

Zwiń firmy

Jak można by zrozumieć, specyfikacje samochodów Bugatti EB 110 są dość imponujące. I to było znane tylko przez fanów samochodów z lat dziewięćdziesiątych. Sukces był fenomenalny. W 1995 r. Stał się znany światu, że Romano Arthioli zdecydowało się na uzupełnienie linii modelu luksusowym sedanem – zwolennikiem EB 110. Ten samochód stałby się znany jako EB 112. Arthioli także kupił Lotus, który był znany ze swoich inżynierów. Jednak rozwój nowości i przejęcie firmy przeciągnął troskę w bagno długów. W rezultacie projekt okazał się przygodą. To właśnie spowodowało oczarowanie bankructwem troski. Następnie firma Dauer Racing GmbH zakupiła wszystkie prawa do produkcji i dokumentowania (razem z półfabrykatą EB 110). W 2000 roku, jak wiadomo, koncern Volkswagen przejął firmę, która kontynuowała produkcję samochodów Bugatti. Przy okazji, dobrze znany model "Veyron" (Veyron) zabrał wiele od legendarnego EB 110.