576 Shares 7117 views

Typy krzywe temperatury dla różnych chorób

Od temperatury ciała ludzkiego jest zdrowa stała z niewielkimi wahaniami dziesiątych stopnia jego wzrost w większej skali zawsze oznacza obecność stanu zapalnego w organizmie, w tym infekcyjnego charakteru. Poziom temperatury w dynamice ciała ludzkiego jest nazywany krzywą temperatury, która jest często traktowana jak gorączka (czas wzrostu temperatury).


Graficzny budowę krzywej temperatury pacjenta odgrywa ważną rolę w rozpoznawaniu i formowania występów i konieczność obiektywnej oceny choroby. Temperaturę ciała mierzono co najmniej dwa razy na dzień, rano i wieczorem, a na wysokości zakażenia – kilka razy dziennie.

Jakie są rodzaje krzywych temperatury?

Różnią się one w zależności od stopnia wzrostu. Następujące typy krzywych temperatury stan podgorączkowy – wartości nie przekraczającej 38 ° C, średnią lub umiarkowany – 39 ° C, pireticheskie – do 41 ° C, sverhpireticheskie – więcej niż 41 ° C (bardzo rzadko).

Typy krzywe temperaturowe w klasyfikację chorób zakaźnych gorączki ustala się w zależności od stopnia dziennych wahań temperatury. Wyliczanie Takie gorączkę (typy krzywych stałej temperatury), środki przeczyszczające, przerywany, odwadniającego, powrotu i falisty odwrócony.

Charakterystyka utrzymująca się gorączka

Obserwowanej w chorobach zakaźnych, takich jak dur brzuszny i tyfus, pneumokokowe zapalenie płuc. Graficznie trwałe gorączka wyświetlany rodzaju trapezowych krzywych temperatury, którego cechą charakterystyczną jest fluktuacje temperatury ciała nie większa niż 1 °, podczas gdy temperatura ciała pozostaje przez długi czas na wysokim poziomie – w rejonie 39 ° C. Jako odwrotu choroby może zmniejszyć krzywą temperaturową ostrym tempie i stopniowo.

Charakterystyka przelew gorączki

Przeczyszczające Krzywe obserwowane temperatury typy chorób ropnych, nieżytowym zapaleniem płuc, dur brzuszny, a także gruźlica. Temperatura ciała jest również utrzymywana na wysokim poziomie, jednak w przeciwieństwie do ciągłego gorączkę, w tym wypadku wahania amplitudy rano i wieczorem temperatura osiągnie 2 stopni, co spada do 38 ° C, nie powraca do wartości prawidłowych.

gorączka Intermetiruyuschaya

Intermetiruyuschaya lub środek przeczyszczający, gorączka często wyraża typ malarii krzywej temperatury. Towarzyszy gwałtowny wzrost temperatury ciała (gorączka), które są zastępowane bezgorączkowe okresów, to znaczy wydajności normalnej temperaturze. Interwały pomiędzy gorączkowych ataków może trwać od jednego do trzech dni, pacjent odczuwa się chłód po wzroście temperatury, a gdy obserwuje się wyraźne zmniejszenie pocenia.

Zwalniający gorączka może jednoznacznie wskazać obecność malarii u pacjenta, który to typ gorączki rzeczywiście związanego z wielu chorób infekcyjnych, takich jak nawracające dur plamisty, ogniskowych infekcji ropnych, gorączka zgryzu szczura (infekcje przenoszone na ludzi przez ukąszenie szczurów), choroby wątroby i inne.

opróżniania gorączka

Wyczerpująca typu towarzyszy gorączka skalę pomiędzy wartościami temperatury rano i wieczorem, amplituda drgań dochodzi do 3-5 ° C Okres gorączka może trwać przez kilka dni, a następnie w temperaturze normalizacji ze względu na osłabienie choroby. Spuszczanie gorączka – pewny znak posocznicę, infekcje, występuje również w gruźlicy.

dur powrotny

Charakterystyka tego typu gorączką leży w jego tytule. Oznacza to, że okres gorączki (podwyższona temperatura ciała) na okres kilku dni, ponownie po okresie dopredelennogo aporeksii. Tak więc, u pacjenta przez kilka dni, nie jest jasne, gorączka, z niewielkimi wahaniami amplitudy temperatur porannych i popołudniowych, potem kilka dni przychodzi zastój, temperatura ciała wróciła do normy, ale potem znowu obraz powtarza się 4-5 razy. Krzywa temperatury jest typowe w przypadku chorób zakaźnych powodowanych przez bakterie, krętki, na przykład tego rodzaju choroby – nawracające gorączki.

falisty gorączka

Falista krzywa jest zmiana temperatury nawracającej gorączki, jak również zmianę z gorączką okresy remisji. Jednakże przebieg charakteryzuje się gładkimi przejściami, wykazując stopniowy wzrost temperatury przez kilka dni, a następnie przez kilka dni ona również stopniowo spada. Ten towarzyszy gorączka brucelozy.

odwrotna gorączka

Odwrócony lub przewrotny, gorączka różni się od innych rodzajów krzywych temperaturowych, że apogeum temperatura nie pojawia się w godzinach wieczornych, i odwrotnie, w godzinach porannych. Taka charakterystyka przepływu przedłużonym gorączki posocznicy i rozwiniętych form gruźlicy, jak również chorób wirusowych.

nieprawidłowe gorączka

Nieprawidłowy gorączka nie jest jasne koncepcyjne manifestacje. Obejmuje on jednocześnie wszystkimi głównymi rodzajami krzywych temperatury. Amplituda oscylacji wartości temperatury mogą się zmieniać w różnych okresów. Jednakże, atypowe Kształt krzywej temperatury występuje najczęściej towarzyszy nie tylko chorób zakaźnych, ale różne stadia choroby reumatyczne, grypa, czerwonka, zapalenie płuc, itd.

Bez względu na to, jakie typy krzywych temperaturowych w gorączce wystąpiły w gorączce pacjenta przechodzi przez trzy główne etapy:

  1. Etap podniesienie temperatury. Pod wpływem pirogenów (w przypadku chorób zakaźnych, – czynnikiem zewnętrznym, a mianowicie różne patogenne bakterie i wirusy) przemieszcza się tak zwany „zadana” w neuronach. Zatem, organizm jest zakłócony tryb ogrzewania, i ma temperaturę w momencie rozważany poniżej pożądanego, przy czym organizm jest aktywnie podnosi jego temperaturę.
  2. Maksymalna temperatura (pełnia). Temperatura ciała nadal wzrasta do poziomu, który przesunął się do „punktu set”, w tym momencie osiągnięcia szczytowej temperatury, równowagę między wytwarzaniem ciepła oraz sprawności.
  3. Remisja występuje, gdy działanie pirogenów osłabiony wzrosła w tym czasie temperaturę ciała odbierane przez organizm jako nadmierne. Zaczyna się proces intensywnej wymiany ciepła i powrotu punktów mocowania na poprzedni poziom.