496 Shares 2764 views

Psychologia marzeń. Symbole i analizy marzeń

Ludzie spędzają trzecią część swego życia we śnie. Większość z nich ma marzenia, niektóre nawet przez kilka dni. W miarę jak zaszedł śpiący nauka od dawna wyjaśnia, ale naukowcy nie lubią mówić o psychologii marzeń, nawiązując do faktu, że nie jest to ich diecezja. Śledczy snów i psychologowie jeszcze nie osiągnęli wspólnej opinii na temat przyczyn pojawienia się obrazów snu i ich interpretacji. Co więcej, w kulturach różnych krajów przesądy i znaki związane z marzeniami są zupełnie inne, co sprawia, że jeszcze trudniej jest zrozumieć początki marzeń i psychologię przekazywanych im obrazów.

Co to jest sen?

Pojęcia snu wśród ludzi różnych umysłów, przekonań i stylu życia różnią się znacznie:

• Nauka wyjaśnia sen jako obniżoną reakcję na wpływy zewnętrzne, gdy ciało i świadomość "wyłączy" się i odpoczynek, są przywracane, a mózg przechodzi przez cztery różne etapy podczas snu, a podczas fazy BDG (szybki ruch oczu) osoba widzi obrazy, które są konsekwencją Dzień miniony, doświadczenia i wszelkiego rodzaju wrażenia.

• Z punktu widzenia ezoteryzmu podczas snu człowiek opuszcza swoją fizyczną powłokę i może podróżować z pomocą ciała astralnego, a marzenia to zdarzenia, które mu się przydarzyły podczas tych podróży.

• Starożytni Egipcjanie wierzyli, że w śnie Bóg przekazuje swoją wolę ludziom (stworzyli pierwszego tłumacza marzenia), które następnie tłumaczył ksiądz-tłumaczy pozostałym.

Marzenia o psychologii

Zdaniem psychologów sen to reakcja umysłu na wydarzenia życiowe, wewnętrzne doświadczenia, stresy i ukryte pragnienia. We śnie, podświadomość poprzez obrazy snu wskazuje na problem i jest możliwe sposoby jego wyeliminowania. Nic dziwnego, że wszystkie potężne techniki pracy z podświadomą (hipnoza, medytacja) są bliskie w stanie spania. Tylko w tym ostatnim przypadku stan umysłu jest całkowicie kontrolowany, a we śnie – wręcz przeciwnie – całkowicie wolny.

Niektórzy naukowcy przypisują efekt "deja vu" także do marzeń: raz widziane we śnie, ale zapomniane wydarzenie lub miejsce w danym czasie odbywa się w życiu osoby i wydaje się powtarzalne.

Autor "Psychologii marzenia"

Interpretacja marzeń została szeroko rozpowszechniona przez Sigmund Freud, biorąc pod uwagę marzenia wytłumionego pragnienia i przygnębiony libido, manifestujący się w postaci obrazów. Koncepcja ta została szczegółowo opisana przez austriackiego psychoterapeuty w jego książce The Psychology of Dreams, starannie opisując różne przypadki korzystania z psychoanalizy snu, jakie mogą być powiązania między obrazami a rzeczywistym życiem osoby, jego przeszłości i ukrytej. Teoria wyjaśniania istoty marzeń Sigmunda Freuda dzieli wszystkie rodzaje marzenia na dwa typy:

– atrakcyjność seksualna (miłość, instynkt samoopieki i reprodukcji);

– przyciąganie do śmierci (dążenie do harmonii w życiu, poprawny sposób życia, cykliczność).

Jednocześnie autor podkreśla, że główny obraz snu niekoniecznie jest ważny, zdarza się, że niewielki, nieznaczący szczegół ma znacznie większy wpływ na nieświadomość niż kluczowy moment. Specyfika metody Freuda polega na tym, że rozumienie obrazów, powiązanie z innym przedmiotem lub sytuacją i wyciągnięcie wniosków może tylko sam pacjent, począwszy od głębokich emocji i emocji, a psycholog tylko kieruje nim.

Również jego teoria opiera się na fakcie, że pierwsze powiązanie z analizowanym obrazem jest często najbardziej dokładne, więc pierwszą rzeczą, która przychodziło mi do głowy podczas przebudzenia, jest często najdokładniejsza interpretacja.

Archetypy Junga

Carl Gustav Jung (uczeń Freuda) jest jego głównym przeciwnikiem w nauce badania natury snu. Jego pozycja w interpretowaniu psychologii marzeń jest szersza, nie kategorycznie związana z seksem i jego przejawami. Jung wierzył, że obrazy snu – to coś naprawdę ważnego i doświadczonego w procesie życia, a mieszanie marzeń o schizofrenii z marzeniami osoby z kompleksem Edypa jest głupie.

W swojej teorii interpretowania marzeń Carl Gustav przylgnął do łączenia obrazów z archetypami (psychologicznym wizerunkiem zbiorowego nieświadomości), użył siedmiu głównych stale. Animus i Anima (samiec i samica), Self (integralna osobowość), Sage (symbol absolutnej wiedzy) i Shadow (chaos, wady i demerty). Interakcje takich obrazów i ich wpływu na ludzką świadomość można wyraźnie dostrzec podczas wszystkich badań Junga i dają zrozumienie istoty ludzkiej z szerszej strony.

Wniosek ten wyjaśnia, że Freud stosował niskie instynkty, podczas gdy Jung polegał na duchowości.

Jak interpretować obrazy z snu?

Aby zrozumieć sygnały podświadomości, musisz wykonać następujące czynności:

– Nagrywanie snu natychmiast po przebudzeniu, tak że małe szczegóły nie są zapomniane. Opisz jak najdokładniej i bardziej szczegółowo.

– Powtarzające się spontaniczne skojarzenia z obrazami natychmiast nakazują, bez analizy. Czasami aktywna praca mózgu i próby logicznego wnioskowania likwidują ważne głębokie obrazy. Z biegiem czasu poprawi się zdolność do wyjaśnienia snu i będzie można łatwo zarządzać wydarzeniami życia i stanów wewnętrznych.

– Jeśli nie ma skojarzeń, użyj autorytatywnego tłumacza marzeń.

Aby pogłębić analizę marzeń, psychologowie zalecają prowadzenie dziennika, w którym zapisywane są sny, ich interpretacje i czy marzenia są prorocze, a następnie okres czasu, przez który sen się spełnił.

Sesje prorockie są posłańcami losu?

Powszechnie uważa się, że prorocze marzenie przewiduje przyszłość, daje wskazówkę nadchodzących wydarzeń, a w rzeczywistości staje się prawdą w najbliższej przyszłości. Zazwyczaj takie sny marzy się o osobach z podwyższoną wrażliwością i specjalnym nastroju psychologicznym (w przeddzień ważnego egzaminu, ślubu), chociaż to nie dzieje się bez powodu. Znaki dawnych czasów, prorocze sny mogą często marzyć w Dniu Imienin, w Wielki Tydzień (między świętami Bożego Narodzenia i Epiphany) iw nocy od czwartku do piątku (najbardziej marne marzenia marzy się tego dnia, ale trudniej sobie zapamiętać).

Czym jest książka marzeń?

Interpretator snów to interpreter obrazów, które człowiek widzi we śnie. Najbardziej popularne to książka marzeń o Gustavusie Miller, Sigmund Freud i książce o Węsi, także młodzi ludzie często korzystają z usług tłumaczenia ustnego, nie tracąc subtelności interpretacji. Wśród miłośników ezoteryzmu potrzebny jest "Interpretacja snów i snów" Nostradamusa, a także Dream Book of Meneghetti.

Dla wygody wyszukiwania, często w interpreterze, symbole marzeń są zapisywane w kolejności alfabetycznej. Aby zrozumieć psychologię snu i to, co chce przekazać umysłowi, pamiętaj obrazy z marzeń, musisz znaleźć w tłumaczu i przeczytać wyjaśnienia obrazów i wszystkich, aby spróbować stworzyć obraz ogólny. To będzie interpretacja.

Jeśli to samo marzy się kilka razy

Zdarza się, że ludzie przez dłuższy okres czasu marzą to samo marzenie: z tymi samymi obrazami, sytuacjami i działaniami. Czasami wykres zmienia się nieznacznie, ale częściej jest to 100%.

Z punktu widzenia psychologii, powtarzające się sny są próbami nieprzytomnego wskazania tych samych błędów w życiu lub zwyczajach, że dana osoba nie zmienia się w sobie. Będzie to powtarzane, dopóki nie zdecyduje się na analizę sygnałów, zwraca się do eksperta o interpretację marzeń i marzeń i przedstawia równe wnioski.

Czasami we śnie człowiek widzi tragedie z przeszłości, w których był mimowolnym uczestnikiem lub widzem: wypadki samochodowe, sceny przemocy, wojny lub przypadki samobójstwa. Od silnego emocjonalnego wstrząsu, co widać, jest wpisane w podświadomość i przez marzenia sennie się przypomina, zmuszając świadka naocznego do znów cierpienia. W takich przypadkach zaleca się zasięganie pomocy psychoterapeuty.

Przesądy związane z marzeniami

W każdej kulturze świata, w niemal każdym narodzie, są przesądy związane z tym, co widzieli we śnie.

– Słowianie wierzyli, że przed świtem nie możesz opowiedzieć strasznego snu, inaczej będzie się to prawda. Trzeba spojrzeć na okno, powtarzać trzy razy: "Gdziekolwiek w nocy, tam i marzę" (niektórzy doradzali te same słowa, aby powiedzieć, bieżąca woda, zastępując "noc" słowem "woda").

– Gdyby marzenie było święto (dzień kościoła), to miało nastąpić nie później niż na następny obiad, dlatego uważano go za bardzo dobry znak.

– Jeśli dziecko roześmiałoby się we śnie, zabroniono go budzić – uważano, że anioł z nim bawił.

– W marzeniu o kroku lub rozmyciu się w odchodach uznano ogromny sukces za pieniądze i szczęście.

Na zmarłych, którzy przychodzą we śnie, istnieje cały system interpretacji. Gdyby zmarły był właśnie widzianą we śnie – zapowiadał złą pogodę, a jeśli wezwał się do siebie, zapowiadał bliską śmierć tego, który za nim podążył. W takich przypadkach starcy polecili chodzić do kościoła i położyć świecę na resztę. Uważano, że generalnie lepiej nie odpowiadać we śnie "wezwaniem", nawet jeśli marzyciel żyje – niestety do porażek i chorób.