557 Shares 5324 views

Miazgi: klasyfikacja, rodzaje, przychodnia. Klasyfikacja metod leczenia miazgi

Dziwne, ale prawdziwe – choroba jako miazgi, ma ponad 20 metod klasyfikacji. Dentyści używają się w trakcie swojej pracy w różnych sposobów rodzaju oceny choroby, ale zauważył, że żaden z nich nie może w 100% dokładnie opisać wszystkie cechy tej podstępnej choroby. Dentyści mówią, że potrzebują bardziej wygodny i zwięzłą klasyfikację miazgi, która pozwoliłaby scharakteryzować choroby ze wszystkich właściwych pozycjach.

Dlaczego muszę klasyfikować ambonę?

Obecność takiej ogromnej systematyzacji choroby zębów związanej z różnych podejść do próby opisania obrazu choroby. Różne rodzaje klasyfikacji pulpitises oferują rozważyć je z różnych perspektyw: przyczynach i rozwoju, progresji klinicznej, okoliczności leżące u podstaw procesów w kanale korzeniowym i innych.

Opisując ze wszystkich kątów ambona klasyfikacje zostały jeszcze opracowane. Dlatego dentyści muszą uwzględniać istniejący obraz kliniczny u indywidualnego pacjenta w ramach istniejących metod oceny. Kilka systemy klasyfikacji zostały opracowane kilkadziesiąt lat temu, jednak i są obecnie wykorzystywane w praktyce diagnozowania i leczenia miazgi.

Pierwsze próby usystematyzowania tej choroby zębów zostały wykonane w latach 20. ubiegłego wieku i zostały nazwane najbardziej dokładny opis miazgi. klasyfikacje te były dość skomplikowane i kłopotliwe. Dlatego eksperci przeprowadzili ciągłe prace nad poprawą technik opis choroby. W odstępach 5-10 lat zaproponowano nową klasyfikację, która opiera się na wcześniejszych schematach, ale miał jakieś nowe podejście do opisu ambon obrazu.

Klasyfikacja WHO

Koniec 20 wieku, a mianowicie w 1997 roku, stomatologia cechował wprowadzenia Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, 10 Revision, który znany jest pod skrótem ICD-10. Został on zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia, aw 1999 stał się powszechnie stosowane w praktyce stomatologicznej w diagnostyce i leczeniu miazgi. Ten system to nazwa kodów i ich deszyfrowania opisać obraz kliniczny choroby. Klasyfikacja pulpitises ICD zawiera następujące elementy:

 • Choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych typu oferowanych oznaczamy przez K04 kodu.
 • Bezpośrednio ambona szyfrowane K04.0.
 • W początkowej fazie choroby, charakteryzującej się przekrwienie, oznaczoną K04.00.
 • Ostre zapalenie miazgi oferowane szyfrowania K04.01.
 • Jeśli ropień zostanie znaleziony, to kod przymocowanej K04.02.
 • Postać przewlekła miazgi jest wyznaczony K04.03, a jeśli zdiagnozowano wrzód, proponuje się, aby zaszyfrować diagnozy K04.04.
 • Jeśli pacjent znajduje się na miąższ polipy w postaci przewlekłej jej oznaczony K04.05.
 • W przypadku choroby układu nerwowego i naczyniowej tkance zęba innym określonym charakterze, znaczków K04.08.
 • Jeśli przyczyna miazgi nie jest jasne, to mówi kodu K04.09.
 • Martwicze lub zgorzel zjawiskiem zawiesiny podano w kodzie K04.1.
 • Jeżeli lekarz obserwowano procesy degeneracyjne, takie jak kamienie, dentikli pulpy lub zwapnienia, oznacza ona swój kod K04.2.
 • W razie nieprawidłowego tworzenia twardej tkanki w K04.3 pulpy opisów. A jeśli jest nieregularny (wtórny) zębiny, jest wskazywany przez K4.3X kodu. Należy zauważyć, że w tej sytuacji są wyłączone zwapnienie i kamieni w miąższu.
 • W wierzchołkowej przyzębia ostrego rodzaju, które są przyczyną zmiany w tkankach nerwowo-naczyniowe ząb umieszcza zaszyfrowany K04.4.
 • Jeśli lekarz stwierdzi, że w porę choroba miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, które nie pasują do powyższych punktów, to sprawia, że uwaga K04.9.

Ta klasyfikacja pulpitises, który według dentystów, nie jest zbyt wygodne. Jednak jest on nadal stosowany jako oficjalnego programu do sporządzania sprawozdań statystycznych ekspertów dotyczących pracy wykonanej przez pewien okres czasu. Kody i szyfry tej klasyfikacji lekarz zobowiązany jest do wysadzenia na karty i karty pacjenta. Wielu dentystów uznały, że mają one często traktowali ich wpisanie choroby w ramach programu proponowanego przez WHO, choć są one w zupełnie różny sposób wygodny cech patologii stomatologicznej.

Charakterystyka ambona jego urodzin

Klasyfikacja ta uwzględnia miazgi i przyzębia przyczyny choroby. Według tego kryterium, dentyści są 4 typy choroby:

 • Zakażenie.
 • Traumatyczne.
 • Konkrementozny.
 • Medycznych lub chemiczny.

Omówmy każdą papkę że klasyfikacja opisać jego przyczyny.

infekcyjne zapalenie miazgi

Tego rodzaju choroby spowodowane przez aktywność bakterii wytwarzających toksyny i wywołują zapalenie naczyniowe ząb wiązki nerwów. U 9 z 10 mikroorganizmów wchodzą w zagłębienia kanałów zębiny lub wpływać na odsłoniętej powierzchni nerwu. Rzadziej wsteczny miazgi, gdy zarazki wprowadzić ząb przez otwór w górnej części korzenia. Dzieje się tak, gdy choroby zakaźne, takie jak ostre infekcje układu oddechowego, różyczki, zapalenie szpiku, zapalenie zatok i przyzębia. W rzadkich przypadkach infekcja może nosić charakter krwiopochodnej. Najpewniejszą aspekt rozpoznać ambonę – etiologię. Klasyfikacja tej zasady jest często używany przez lekarzy.

urazowe zapalenie miazgi

Należy zauważyć, że uszkodzenie jest przyczyną patologicznych procesów, który może prowadzić do miazgi. W tym przypadku jest sterylność połamane wnęki zębów i zakażenia wirusem pojawia się wraz z dalszym rozwojem zapalenia nerwu wiązki. Czasami nie naruszył integralności zęba oraz jego poprawną lokalizację (zwichnięcia lub podwichnięcia). W tym przypadku, ambona jest poufna i przebiega bez udziału mikroorganizmów.

Urazy mogą nosić codzienny charakter, być uzyskane w wyniku wypadku lub urazu, ale mogą być spowodowane przez niekompetentnego interwencji medycznej. Na przykład, przy obróbce ząb „wieniec” miazgi często występuje wskutek perforowania tkanki. Zjawisko to wymaga natychmiastowej korekty. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać lekarza TOR: ambona – Kwalifikacja – Clinic – leczenie. Dla specjalisty praca seria praktycznie każdej, nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji można skorygować i uniknąć wielu nieprzyjemnych powikłań.

Konkrementozny ambona

Ten rodzaj miazgi występuje, ponieważ niektóre podmioty w kanale korzeniowym – dentikley lub petrifikatov. Rosną one w kanałach i ubytki kompresować naczynia krwionośne. W wyniku mikrotsirkullyatsiya uszkodzony utworzona obrzęk. Konsekwencją jest miazga.

pulpa medyczny lub chemiczne

Klasyfikacja ta ambona zwykle nie opisują, ale w rzeczywistości jest to bardzo powszechne i jest spowodowana błędem lekarskim. Dzieje się tak, gdy stosuje się przy sporządzaniu dentysta próchnicy doustne lub przyzębia kieszeni środek do siły (alkohole lub estry) lub błąd techniczny został dokonany w uszczelnienie.

Klasyfikacja przez Płatonowa

Pomimo faktu, że tego rodzaju oceny choroby została zaproponowana przez prof Płatonowa już w 1968 roku, to jest do dziś używane przez stomatologów w praktyce. Ta klasyfikacja miazgi i przyzębia ma swoje wady, ale dobre w jego prostoty i wygody. Profesora jego techniki połączone trzy podejścia: Ocena patologicznych procesów w masie, charakteru choroby, jak również lokalizację dyskomfortu. Jest to prosty, ale ocena choroba układu pojemny było do gustu wielu ekspertów, który wyjaśnia swoją aktualność. W tym systematyzacji omówił główne aspekty tego zjawiska, jak ambona – etiologii, patogenezy. Klasyfikacja chorób PŁATONOW jest następujący:

 • Ostra rodzaj miazgi: kształt płatowy (ostry ból, który jest przezroczysty lokalizacja pacjenta) i typ rozproszenia (nieokreślony lokalizacja, rozciągający się wzdłuż trójdzielnego nerwu twarzy).
 • Miazgi przewlekłe przerosłych znaków (obrzęk miazgę napełniania próchnicę), zgorzel (martwicę tkanki nerwowej i wiązki naczyniowe) i zwłóknieniowe (regeneracja tkanki zębowej).
 • Miazgi zaostrzenia przewlekłej postaci.

Ta klasyfikacja i ambony Clinic znacznie uprościć pracę dentystów, zwłaszcza w klinikach budżetowych. Zazwyczaj, w takich przypadkach, lekarz nie ma czasu na badanie przyczyn choroby jamy ustnej. W celu ustalenia rodzaju choroby, jest wystarczająca, aby poprosić pacjenta na kilka pytań.

Klasyfikacja Gofungu

Metoda ta jest dość popularny wśród dentystów, ponieważ opisuje najważniejsze aspekty tej patologii jako ambony – klasyfikacja, obraz kliniczny, leczenie. To daje wyobrażenie o stadiach choroby pozwala na różnych parametrów klinicznych oraz zmian morfologicznych w miazdze podczas procesu zapalnego. Zgodnie z tym systemem, postacie choroby są następujące:

 • Ostra forma miazgi częściowe (odwracalne, mogą być leczone przez zatrzymanie nerw biologicznej), całkowitą (rozproszona, pokrywając całą pulpy i poddaje się obróbce wytępienia) całkowita ropnej (szerokie i nieodwracalne uszkodzenia miazgi traktowane wytępienia niezbędna do zapobiegania wystąpieniu ozębnej).
 • Postać przewlekła miazgi: proste, przerosłe (te dwa rodzaje doskonale leczone możliwość zapisania korzenia), zgorzel (destruktywne gatunki traktowane kilku wizyt u lekarza wykorzenienie).

Klasyfikacja MMSI

Sposób morfologia naczyniową pakiet jest bezpośrednią kontynuację techniki Gofunga. Klasyfikacja ambona MMSI pozycja obejmuje zaostrzenie przewlekłych postaci miazgi i uwzględnia funkcję stanu zapalnego w zębie, zanim leczone. Zgodnie z tym morfologii, choroba dzieli się na:

 • Ostre formy miazgi: centralny lub rozproszony ropne, surowiczy.
 • Przewlekłe postacie: zgorzel miazgi, zwłóknienia lub przerostową.
 • Zaostrzenia przewlekłej postaci miazgi: włóknistych lub zgorzel.

Zaostrzenie zgorzelinowego typu miazgi może spowodować komplikacje przyzębia, ponieważ aktywnie rozwija beztlenową mikroflorę. Jeśli częściowe usunięcie nerwu nie rozwiązuje problemu zapalenia kompletny macicy lub wielokrotne kanały mumifikacji zwykle rozwiązuje ten problem.

Klasyfikacja przez Vinogradova

Klasyfikacja ambon u dzieci produkowanych przez profesora systemu Vinogradova który oferuje wyraźnie odrębnych chorób zębów mlecznych ze stałą. Lekarz wyjaśnia, że zapalenie gruczołu i trzonowych nastąpić w różny sposób. Profesor zaleca specyfika układ blaty z tymczasowymi zębami i metoda leczenia domaga się odrzucenia kompletnego kanału transmisyjnego. Może to prowadzić do uszkodzenia dziecka stały zarodku zęba.

Klasyfikacja ambon u dzieci obejmuje następujące elementy:

 • miazgi zębów mlecznych ostra surowicze (przebiega szybko, kształt płatowy zostaje rozproszony) ropnej (szybko pokrywają całą masy i może stać się przewlekłe).
 • Ostre zapalenie miazgi stałą liczbę znaków zębów: ostre surowiczy całkowitej lub częściowej, ostre ropne Całkowity lub częściowy.
 • Przewlekłe zapalenie miazgi tymczasowe i stałe uzębienie: Prosty, proliferacji lub przerosłych, zgorzel.
 • Zaostrzenie przewlekłych postaci miazgi tymczasowych i stałych zębów, najczęściej występuje na tle przewlekłego prostego miazgi.

Specyfika procesu zapalnego w tymczasowym zęba jest to, że proces ten rozprzestrzenił się mezhkornevyh przestrzeń z dużym prawdopodobieństwem. To dlatego, że zębina w tej strefie ma wysoki stopień przepuszczalności. Zjawisko to jest niebezpieczne, ponieważ może to powodować zakłócenia w tworzeniu zęba trzonowego zarodku, zmień datę jej erupcji, zmniejszając jego opór.

Przewlekłe zapalenie miazgi tymczasowe zębów charakteryzuje się tym, że mogą one wystąpić w postaci surowej pominięciem ostrej fazy. Mogą być bezobjawowe, ale podstępny fakt, że dość szybko rozprzestrzenił się tkanek przyzębia. Dlatego konieczne jest, aby ściśle monitorować stan jamy ustnej dzieci i nie należy zaniedbać leczenia zębów mlecznych.

Charakterystyka leczenia miazgi

Klasyfikacja metod leczenia miazgi jest bezpośrednio związany z diagnozą. To umiejętne określenie stopnia złożoności choroby zależeć będzie od powodzenia terapii.

Jeżeli wezwanie do dentysty została przeprowadzona na początku rozwoju miazgi, lekarz sprawia, że jego droga do leczenia biologicznego. Składa się on w następujący: nerwu zęba nie jest usuwany, należy użyć specjalnych leków wapnia protivogistaminnye. W wyniku takiego leczenia zapalenie przejściach miazgi powstaje zastępczej zębiny. Zastosowane do oczyszczone gniazda uszczelek.

Jeśli czasie leczenia do lekarza nie występuje, wówczas możliwość leczenia biologicznego została pominięta. Na tym etapie, dentysta będzie musiał zrozumieć, co pulpa pacjent. Pojęcie, klasyfikacja i metody diagnostyczne sprawiają, że tak dokładne, jak to możliwe.

Dość często stosowaną metodą częściowego usuwania miazgi. Pod wpływem znieczulenia się wycofanie nerwu na poziomie korony Strefa korzeniowa pozostaje żywy. Następnie określony preparat z wapnia i ząb jest zamknięty. W razie potrzeby, przeprowadza się fizjoterapię, przepisać leczenie przeciwzapalne. Taka metoda jest zalecana dla dzieci, których wierzchołki zębów jeszcze nie powstaje.

To pokazuje, stomatologiczne, w większości przypadków stosuje się całkowite usunięcie nerwu. Można to zrobić w znieczuleniu lub metoda nakładania pasty devitaliziruyuschey zawierającej arsen. Materiał ten jest bardzo toksyczny, a opatrunek powinien zostać usunięty w czasie dokładnie określony przez lekarza. Po tym, leczenie kanałowe, w którym kanały wypełnienia zęba gutaperki.

Po takiej obróbce jest przeprowadzana rentgenowskich do sprawdzenia współczynnika jakości wytwarzanego w kanałach manipulacji. Jeśli są one wypełnione do góry, nałożony uszczelnienie.

W przypadku niemal całkowitego zniszczenia lekarza zęba wykorzystuje szpilkę -copings, która jest wykonana z odbudowy zęba. Każdy ekspert powie, że jest gwarantowana w celu ustalenia klasyfikacji ambony. Leczenie jest logicznym rozszerzeniem dokładna diagnostyka zębów pacjenta.

Odwołanie do dentysty we wczesnych stadiach miazgi jest korzystne dla pacjenta. Leczenie na tym etapie jest prawie bezbolesne i niedrogie. Jeśli prowadzisz choroby, które mogą rozwijać przyzębia, co jest znacznie trudniejsze do leczenia i więcej.