187 Shares 7901 views

Waluta Czarnogóra, jego wartość i historia

Czarnogórski waluty. Trochę historii

Do tej pory, jako waluty narodowej w Republice Czarnogóry (01.01.2002) jednostronnie używa euro. Waluta ta została zaakceptowana oznaczona symbolem „€”, ma kod banku EUR i standardy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 4217. Jest to oficjalna jednostka monetarna w walucie krajowej z 17 państw członkowskich UE, w których Czarnogóra jeszcze nie zaangażowanych. euro jest używane w tym pięknym ośrodku w kraju jednostronnie, nieformalnie, bez konkretnych umów. Zarządzanie i administrowanie posiadania waluty , Europejski Bank Centralny. Zatem walutą w Czarnogórze nie jest sposobem na dzielenie wartości utworzone przez państwo do przeprowadzenia niezależnej działalności finansowej. Przywiezione do kraju spoza euro, w dowolnej ilości bez wypowiedzenia, a władze publiczne nie mają dźwigni bankowego na walutę, w pełni zależną od UE.

Euro jako waluty światowej

Dzisiaj euro jest jedną z najsilniejszych walut na świecie. Skupia wielu narodów Europy, dzięki czemu można łatwo wymieniać wartości między nimi. Ponadto, euro jest jedyną alternatywą dla dolara amerykańskiego, jak stabilność oraz zdolność do zaspokojenia potrzeb globalnej gospodarki. Podobnie jak do dolara amerykańskiego, który jest używany w wielu krajach Ameryki Łacińskiej dotyczących praw narodowych banknotów w obiegu jest euro jako oficjalnej waluty nie jest członkami Unii w wielu krajach na całym świecie. Przykładem takiej polityki fiskalnej jest jednostka monetarna Salwadoru i Czarnogóra walucie. Najnowsze wskaźniki cen na dwóch światowych walut sprawiają $ 100 A 75,50 €.

ocena

Każdy składa się z centów sto euro. Te ostatnie mają formę monet, czasami określany jako eurocentach. Z jednej strony paneuropejskie centów europejskich zdobyty obrazu, który przedstawia wartości nominalnej i kontynentu, a drugi jest Narodowy obrazu. Emitowane centów wyrażone 0,01 zł 0,02 €, 0,05 zł 0,10 zł 0,20 zł 0,50 €, 1 i 2 € €. Banknoty euro mają wspólny projekt, niezależnie od tego, gdzie zostały one wyprodukowane. Noty wystawiane są w Unii Europejskiej, o nominale 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 € a 500 € (dwa ostatnie są produkowane nominał we wszystkich krajach).

Współczesna historia

Przez cały XX czarnogórski waluta istniała przez krótki okres. Wynika to oczywiście z różnych wojen i sojuszy, które wpływają na ten piękny kraj nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Na początku XX wieku (od 1909 do 1919 roku) na swoim terytorium produkowane Perper Czarnogórski, który miał status prawnego środka płatniczego państwa.
Jednak pierwsza wojna światowa wprowadzeniu zmian, zgodnie z którą Czarnogóra ma waluty od 1919 do 1920 roku. miał nazwę korony Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Ale od 1920 roku, to piękny kraj nad brzegiem Morza Adriatyckiego, jako część Jugosławii, zaczął wykorzystywać swoją własną walutę jak dinara do 2000 (z kilkoma przerwami do włoskiego lira i Reichsmark okupacji podczas II wojny światowej). Od 2000 do 2002 roku. Czarnogórcy płatnicze marki niemieckiej. A od 2002 roku pieniądze z Unii Europejskiej – Czarnogóra jest nieformalnym waluty. 2012, z kolei częściowo zalegalizowana euro w państwie, biorąc kraj jako kandydata na członków Unii Europejskiej.