843 Shares 3310 views

Dlaczego klawiatura nie działa

Bez myszy i klawiatury komputer nie może być w pełni użyty. Ekrany dotykowe monitorów, których masowy wygląd są przygotowywane przez nowe systemy operacyjne firmy Microsoft, są wciąż kosztowne. Dlatego obecnie głównym interfejsem interakcji użytkownika z komputerem są te dwa urządzenia. Twórcy oprogramowania próbują przewidzieć różne sytuacje, w tym możliwość pracy w swoich produktach tylko przy użyciu jednej myszy lub jednej klawiatury. Rozwiązania te działają, ale nie ma wątpliwości co do użyteczności.

Jeśli klawiatura i mysz nie działają, to jest to katastrofa. Panika jest wzmacniana przez negatywne myśli: "oszczędziliśmy na zakupie", "naprawa będzie dość grosza" itd. Przede wszystkim musisz wziąć się w rękę i dokładnie ocenić sytuację: wystarczy, że komputer się włącza, co oznacza koszty finansowe, jeśli są potrzebne , Będzie mało znacząca. W rzeczywistości powody, dla których klawiatura nie działa, są świetne.

Być może niektórzy nowicjusze będą zaskoczeni tym, że klawiatura komputerowa to nie tylko plastikowa podstawa wyposażona w przyciski sprężynowe (klawiatura), ale także pełnoprawne urządzenie z własnym mikrokontrolerem. Po odkręceniu go można zobaczyć wewnątrz układu scalonego i kilka elementów elektronicznych – jest to sterownik lub, jeśli chcesz, wyspecjalizowany mikroprocesor. Rejestruje naciśnięcia klawiszy przycisków i wysyła informacje o nich przez port do magistrali systemowej komputera, a następnie do aplikacji.

Oto więc możliwe powody, dla których klawiatura nie działa: awaria mikrokontrolera klawiatury, złamanie przewodu lub wtyczki, przerwanie portu komputera, awaria programu. Niezależnie od tego, użytkownik może wyeliminować problem z drukiem. We wszystkich innych przypadkach wymagane będzie więcej rozwiązań kardynalnych. Zasada działania myszy komputerowej jest podobna: posiada własny mikrokontroler.

Łamanie klawiatury może mieć dwa typy: klawiatura nie działa przy rozruchu iw aplikacjach systemu operacyjnego. System operacyjny używa sterowników (specjalistycznych programów) do sterowania klawiaturą, więc jeśli jeden z nich nie powiedzie się, nie będzie w stanie prawidłowo przetworzyć sygnałów z mikrokontrolera klawiatury. Najprostszym rozwiązaniem jest ponowna instalacja. Dla użytkowników systemu Windows należy postępować zgodnie z instrukcją "Komputer – Właściwości – Menedżer urządzeń – klawiatura" i usuń sterownik. Następnie system wymaga ponownego uruchomienia komputera. Czasami instalacja sterownika od producenta, jak na przykład Logitech może pomóc.

Jeszcze bardziej powszechne błędy, w których użytkownik nawet nie zgaduje, dlaczego klawiatura nie działa. Najprostszym sposobem określenia jego skuteczności jest obserwowanie stanu diody LED CapsLock, NumLock i ScrollLock. Bezpośrednio po włączeniu komputera zapalają się na chwilę i wychodzą – powinno się tak, w tym momencie mikrokontroler przechodzi test i sygnalizuje zdrowie podstawowych obwodów logicznych.

Niektóre starsze komputery są wstępnie skonfigurowane do pracy z klawiaturami PS / 2, a obsługa urządzeń USB jest domyślnie wyłączona. W takim przypadku należy podłączyć klawiaturę PS / 2 do komputera i skonfigurować wszystko w odpowiedni sposób. Jeśli nic się nie zmieni i nadal nie jest jasne, dlaczego klawiatura nie działa, należy podłączyć ją do komputera za pomocą innego portu (złącza).

Odłącz wszystkie urządzenia podłączone do tych samych portów, ponieważ czasami klawiatura nie ma wystarczającej mocy. W przypadku klawiatur USB w systemie BIOS musi zostać wyłączony parametr "EHCI Hand-off", nowe systemy operacyjne nie są potrzebne, a może to zakłócić normalne działanie. Jeśli nic nie pomogło, pozostaje połączyć testowaną klawiaturę. Zarobił – to przyczyna niepowodzenia w samej klawiaturze. Nie – występuje problem z złączem portu lub kontrolerem.