786 Shares 2166 views

Sztuką Japonii w okresie Edo.

Japońska sztuka okresu Edo, jest dobrze znane i bardzo popularne na całym świecie. Ten okres w historii kraju jest uważany za czas względnego spokoju. Japonia zjednoczeni w scentralizowanym państwie feudalnym szogunatu Tokugawa w niekwestionowany miał kontrolę nad rządem Mikado (od 1603 roku) do zobowiązań do utrzymania pokoju, stabilności gospodarczej i politycznej.

szogunatu zasada trwała do 1867 roku, po czym został zmuszony do kapitulacji ze względu na niezdolność do radzenia sobie z presją ze strony państw zachodnich, aby otworzyć Japonię do handlu zagranicznego. W okresie samoizolacji, która trwała 250 lat, kraj ten ożywił i udoskonalił starożytną japońską tradycję. W przypadku braku wojny, a zatem stosowanie jego zdolności bojowe daimyo (feudalny wojskowy) i samuraj koncentruje swoje zainteresowania w sztuce. W rzeczywistości był to jeden z warunków politycznych – nacisk na rozwój kultury, która stała się synonimem mocy, aby odwrócić uwagę ludzi od problemów związanych z wojną.

Daimyo konkurowały ze sobą w malarstwie i kaligrafii, poezji i dramatu, ikebany i ceremonii parzenia herbaty. sztuki japońskiej w każdej formie została udoskonalona i, być może, trudno nazwać innego społeczeństwa w historii świata, gdzie stał się tak ważną częścią życia codziennego. Handel z chińskich i holenderskich kupców, ograniczone jedynie przez port Nagasaki, stymuluje rozwój unikalnej japońskiej ceramiki. Początkowo wszystkie naczynia importowane z Chin i Korei. W rzeczywistości, to był japoński zwyczaj. Nawet gdy otworzył pierwszy warsztat dla produkcji ceramiki w 1616 roku, pracował wyłącznie koreańskich rzemieślników.

Pod koniec XVII wieku japońskiej sztuki opracowanego na trzy różne sposoby. Wśród arystokratów i intelektualistów z Kioto została reaktywowana kulturę okresu Heian, uwieczniony w malarstwa i rzemiosła szkół stosowanych Rimpi, klasycznego dramatu muzycznego But (Nogaku).

W XVIII wieku w artystycznych i intelektualnych kręgach Kyoto i Edo (Tokio) został został odnaleziony kultura chińskich pisarzy Ming Empire, wprowadzony przez chińskich mnichów w Manpuku-ji buddyjskiej świątyni, znajduje się na południe od Kioto. Rezultatem jest nowy styl ha-nan ( "Southern malarstwa") lub budzin-ha ( "obrazy literackie").

W okresie Edo, zwłaszcza po pożarze w 1657 roku, urodził się zupełnie nową sztukę Japonii, tzw kultury obywateli, co znajduje odzwierciedlenie w literaturze, tzw dramat mieszczański dla Kabuki teatralnej i Joruri (tradycyjny teatr lalek) i grawerowania ukiyo-e.

Jednak jednym z największych osiągnięć kulturowych epoki Edo nadal nie były dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego. Przedmioty sztuki stworzone przez japońskich rzemieślników m.in. ceramikę i wyroby lakier, tekstylia, maski wykonane z drewna dla teatru Noh, wentylatory dla ról kobiecych wykonawców, kukiełki, netsuke, samurajskie miecze i zbroje, siodeł skórzanych i strzemion, ozdobione złotem i lakierem, utikake (luxury uroczyste kimono dla żon wysokiej klasy samurajów, haftowane z symbolami).

Współczesna sztuka Japonii przedstawił szeroką gamę artystów i rzemieślników, ale trzeba powiedzieć, że wiele z nich nadal działają w tradycyjnym stylu z okresu Edo.