605 Shares 6824 views

Olivier Levasseur – Francuski pirat. Legenda o skarbie i szyfrogramu Levasseur

O korsarzy, piratów, korsarzy freebooters, i innych „Hełm Aleksandra Macedońskiego” nie jest zapisana jedna powieść przygodowa, a film jest wykonany. Owiana aurą romantyzmu, charyzmatyczne piraci często stają się wzorem do naśladowania, wielu z nich rzekomo dołączył piratów nie na jego sercu, ale ze względu na okoliczności.

Jednak nie wszystko wygląda tak atrakcyjne w prawdziwym życiu. Annałach historii, od niepamiętnych czasów, są wypełnione krwawych stron morderstw, wymuszenia i rozboje, piratów chinivshihsya. Amaro Pargo Olivier Levasseur, Henry Morgan i wiele innych zyskał wątpliwą sławę, przynosząc terror marynarzy i nadmorskich.

starożytny wędkarski

rozbój morski pojawił u zarania cywilizacji, wraz z rozwojem handlu. statki handlowe, obciążony z drogich towarów, ale słabo uzbrojony, stał się łatwym łupem dla piratów. Pierwsza pisemna wzmianka piratów sięga egipskich faraonów.

W dawnych czasach piraci swobodnie surfować po morzu Adriatyckim, Egejskiego i Morza Śródziemnego. Greckie miasta-państwa były okresowo walczyć z ich dominacji, ale wymierne efekty nie przyniósł go. Piraci nadal grabić statków handlowych, a pasażerowie i załoga, aby sprzedawać w niewolę.

Później Imperium Rzymskiego była w stanie skutecznie przeciwstawić się napad na morze. Pompejusz w I wpne, zebrał 500 statków i armia 120 tysięcy osób na trzy miesiące wyczyszczone śródziemnomorskich piratów. Dopiero wraz z upadkiem Rzymu w V wieku BC w tym morzu rabunku regionu znowu ożyły.

Epoka odkryć geograficznych

Pod koniec średniowiecza, Europejczycy poczynili ogromne postępy w przemyśle stoczniowym i nawigacji. Hiszpańskie i portugalskie karawele nauczył się budować – przestronne, szybkość i lekkie statki zdolne do żeglowania pod wiatr.

Rozwój kartografii, wraz z wykorzystaniem kompasu, teraz sprawia, że możliwe, aby pływać na otwartym morzu i kulistość hipotezy Ziemi dał nadzieję osiągnąć bogaty wschód, idąc na zachód. Wszystko to przygotowane wielkich odkryć geograficznych.

Przez dwieście lat, od drugiej połowy XV wieku. a kończąc na połowie XVII w., nawigator europejskich zbadać nieznane przed oceanów, mórz, kontynentów i wysp. Z jednej strony, odkrycia geograficzne były o krok do przodu, ale z drugiej strony, dali impuls do podbojów kolonialnych i bezprecedensowym wzrostem morzu rabunku.

Jest to era produkowane warunki dla powstania piratów, których nazwiska nie zostały jeszcze zapomniane. Zwłaszcza, jeśli są one związane z poszukiwaniem skradzionych skarbów. Na przykład, kryptogram Levasseur – przywódca bandytów, dzierżył pierwszy na Karaibach, a następnie w Oceanie Indyjskim, pozostaje nierozwiązana do dziś.

zalegalizowane piractwo

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, że europejskie monarchie się do pewnego stopnia spowodowane bezprecedensową aktywność piratów, z którymi później walczył agresywnie. Niemniej jednak jest.

Holandia, Portugalia, Wielka Brytania, Hiszpania i Francja w XVI-XVII wieku. One konkurować o nowych kolonii i prymat w handlu światowym. Stawką w tej walce były bardzo wysokie, więc zaangażowane w jej zaniedbane skrupułów państwowych, jeżeli chodzi o wybór środków.

Tak więc nie było kaperstwo – zalegalizowany piractwo. Pierwsze patenty na statkach handlowych grabieży moc wroga przyznane podmiotom prywatnym tylko na okres działań wojennych. Jednak zawarte w smaku kaparami nie spieszy się do pozostawienia stosunkowo łatwy sposób uzyskać i po ich zakończeniu.

Według niektórych raportów, wspomniany Olivier Levasseur rozpoczął swoją karierę jako kaper, plądrując hiszpańskich statków na Oceanie Atlantyckim w imieniu rządu Francji. Jednak wkrótce, podobnie jak wielu jego towarzyszy w handlu, wolą „praca” na siebie.

Piractwo na Karaibach

rozbój morski odgrywa ważną rolę w kolonizacji obu Ameryk , a proces akumulacji pierwotnej kapitału w Europie Zachodniej. Zdecydowana większość piratów i korsarzy były holenderski, francuski, hiszpański, angielski i portugalski.

W połowie XVII wieku. To rozpoczął się okres zwany przez historyków złoty wiek morzu rabunku. Potrwa około 80 lat, a główną areną działań piratów na Karaibach stały, gdzie pływał statek przewożący złoto, srebro, tytoń, indygo, cukier i inne produkty.

Pod koniec tego samego wieku, kiedy rząd kolonialny ostatecznie podzielona stref wpływów, zaczęli wspólnie przez likwidację morze napad na Karaibach. Z tego powodu wielu z piratami, a wśród nich Olivier Levasseur, przeniósł się do innych części świata, aby płynnie kontynuować nielegalnych połowów.

Człowiek bez przeszłości

Wiarygodne informacje na temat pochodzenia Levasseur nie przetrwać. Niektórzy badacze uważają, że należał do tej samej rodziny jako że Pol Levassor – innego francuskiego pirata z Calais. Jednak dokumentacja tej hipotezy nie jest.

Istnieje również spekulacje, że Olivier urodził się z Tortuga – wyspy na Karaibach, gdzie w latach 40-tych XVII wieku starosta był Fransua Levassor. Jeśli tak, to należał do szlacheckiej rodziny z Conyer (departament Maine).

To samo odnosi się do roku urodzenia Olive Levassora. Dokładna data nie jest znana. Najprawdopodobniej urodził się między 1680 a 1690 r. Jedynym źródłem odnoszące się do czasu Olivier Levasseur polowali na Morzu Karaibskim, a następnie na Oceanie Indyjskim, jest „Historia najsłynniejszych piratów”, Charles Johnson, opublikowane w 1720 roku

przymusowa migracja

Podczas wojny o sukcesję hiszpańską (1701/14 gg.), Rząd Ludwika XIV hojnie rozproszonych patenty korsarzy splądrowane statki na Oceanie Atlantyckim. Jednak po zakończeniu Francji dołączył do koalicji mocarstw europejskich powołanych do zwalczania piractwa w tym regionie.

Wiadomym jest, że w 1716 Levasseur, przydomek La Buse dowodził załogą 70 piratów. Rejs na Karaibach, z powodzeniem okradziony holenderskich, brytyjskich i hiszpańskich statków na ich drodze do Europy czy Ameryki.

W tym samym czasie na Bahamach spotkał liderów pirat, gdzie większość głosowali na to, aby przenieść się do bezpieczniejszych miejsc, jak kampania przeciwko morzu rabunku nabrała rozpędu. Wśród tych, którzy zdecydowali się przenieść, i był piratem Olivier Levasseur.

W wodach Oceanu Indyjskiego

Afryka Zachodnia stała się miejscem, gdzie polował rozbój w 1718-1719 gg. wraz z kapitanami Coquelin i Davis. Rabując co najmniej 15 statki u ujścia rzeki Sierra Leone, rozeszli. W tym czasie Francuzi pirat i jego załoga weszła na Oceanie Indyjskim przez Przylądek Dobrej Nadziei.

W lecie 1720 roku jeden z Komorów statku rozbity Levasseur. Jego zespół podniósł Anglię i Taylor – dwóch kapitanów statków piratów. Wkrótce Anglia został obalony i wylądował na wyspie Mauritius, a na jego miejsce został wybrany Levasseur.

Wraz z Taylor, zdobyli pierwsze dwa arabski statek, a następnie załaduj brytyjską eskadrą, który należał do East India Company. Ekstrakcja była super i to pozbył piratów dochodowych holenderskich kupców w indyjskim mieście Cochin. Stamtąd zawrócił w kierunku Mauritiusa.

wspaniałe trofeum

Uzupełnić przepisy i naprawy statków, z Levasseur Taylor skierował Madagaskarze. Na drodze leżał Reunion, wtedy nazywa Bourbon. Piraci zbliżył się 8 kwietnia 1721 roku i znajduje się na drogach portugalskiego statku, maltretowanych przez burzę.

Aby uzyskać informacje na temat wydarzeń, które następnie można znaleźć w archiwach różnych krajów europejskich, ponieważ ofiara porwany przez bandę piratów, jest uważana za jedną z największych w historii piractwa.

Na pokładzie portugalskiego flagowy statek był arcybiskupem i wicekróla Goa, ale przede wszystkim – diament góra, biżuteria, drogie tkaniny, meble, srebra i złota kruszców, Naczynia, ceremonialne przedmioty, pieniądze, itd. Historycy szacują, że wartość diamentów tylko. dzisiejszy kurs waha się od 3 do 4 milionów dolarów.

dylemat

Psuje odbyła się w Madagaskarze. Każdy otrzymał 42 diamentów i 4000 funtów. Na początku XVIII wieku – to było niespotykane bogactwo, które pozwoliły żyć wygodnie w Europie.

Niemniej jednak piraci i nie sądzę, aby opuścić zyskowny handel. Wiadomym jest, że w 1722 roku, oni obrabowali arabski statek, na trasie z Chin do produktu, a następnie przeniósł się do Madagaskarze Delagoa Bay (Afryka Wschodnia). Miejscowy garnizon holenderski opór nie tylko piratów, ale również w pełnym dołączył do ich szeregów.

Kilka miesięcy piraci wyjął naprawić statek i zdecydować, co robić dalej: aby powrócić na Karaiby lub pozostać w Oceanie Indyjskim. W końcu, Taylor popłynął do Indii Zachodnich, i Levasseur z załogą liczącą 250 osób udał się do statków handlowych rob u wybrzeży Afryki Wschodniej aż do jego statku, siedząc na brzegu, Bezwypadkowy. Od tamtej pory Levasseur osiadł na Madagaskarze.

Koniec kariery

Reunion w 1642 roku stał się kolonią francuską. Madagaskar jest oddzielone zaledwie 700 km. W 1724 roku gubernator wyspy obiecał Levasseur i jego banda amnestię, jeśli złamią z piractwem i przenieść się do Reunion. Pragnący było trochę. Większość, w tym La Buzás odmówił.

W ciągu najbliższych sześciu lat, kiedy w dalszym ciągu zarabiają jeden w Oceanie Indyjskim, dzięki czemu jego podstawa mała wyspa Sainte Marie. W 1730 roku kapitan francuski statek „Medusa” oszustwa schwytany Levasseur przechwytywane i przyniósł w łańcuchach do Reunion. Tutaj pirat pojawił się przed sąd, który go skazał na powieszenie.

Mówiono, że jeden z członków Rady, którzy panowali na wyspie, szczególnie aktywnie walczyli na wychwytywanie i wykonanie La Buzás jako przeznaczone do zawładnąć jego bogactwa. Jeśli to prawda, to najprawdopodobniej był zaskoczony tym, co się stało potem.

Tajemnica skarbu

Egzekucja odbyła się w lipcu 1730 na głównym placu w Saint-Paul, który był w tym czasie centrum administracyjnym wyspy. Przed rozpoczęciem montażu rusztowania, pirat rzucił w tłum kawałek papieru, mówiąc, że to się skarb dla każdego, kto może rozszyfrować rekord.

Sceptycy uważają, że opowieść o legendzie. Jednak rzeczywiście jest kryptogram. I przez prawie trzy wieki skarb Olive Levassora nadal nawiedzają umysły myśliwych z różnych krajów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę wielkość zdobyczy przechwyconego przez piratów poza Portugalczyków w 1721 Ale to był tylko jeden z epizodów w karierze La Buzás.

Cokolwiek to było, ale skarb Olive Levassora nadal szukać w naszych czasach na wyspach Oceanu Indyjskiego, położonych niedaleko Madagaskaru. Jednak do tej pory nikt nie ma prawa do odszyfrowania kryptogramie przebiegły pirat. Dlatego też w historii skarbów punktu La Buzás ustalonych wcześniej.