654 Shares 2019 views

Jak pozbyć się samolubstwa: rada psychologa

Jak pozbyć się samolubstwa i miłości do siebie to najbardziej sprzeczne stwierdzenie naszych czasów. Niemniej egości są bardzo nieszczęśliwymi ludźmi. Dlaczego można wyciągnąć taki wniosek?

Terminologia

Studiując najbardziej popularne słowniki naszych czasów, możemy stwierdzić, co jest samolubstwem. To nie jest jakość, ale raczej życiowa wiara, która postrzega siebie jako chęć czerpania korzyści ze wszystkich środków. Samolubna osoba koncentruje się wyłącznie na jego odczuciach, potrzebach i doświadczeniach. Wewnętrzne ja takich ludzi jest nienasycone i stale wymaga więcej. O egoistę nie można powiedzieć, że jest skromny lub zadowolony z życia. Ciągle chce mieć to, co inni mają.

Czy egoizm jest zawsze zły?

Niektórzy twierdzą, że egoistami są ludzie, którzy naprawdę się kochają. Ale czy tak naprawdę? Niestety. Bycie egoistą ciągle napotyka na myśl, że coś Ci brakuje, jesteś pozbawiony, inni są lepsi i bardziej potrzebni. Pragnienie pokoju i komfortu, które ciągle realizuje samolubstwo, nie przynosi mu tego, czego chce. W rzeczywistości egoistka nie lubi ani innych, ani siebie samego. Często takie osoby są samotne i głęboko nieszczęśliwe. W trendach współczesnego świata istotne jest, aby pozbyć się samolubstwa.

Należy jednak zauważyć, że udział tej cechy charakteru jest nieodłączny w każdym żywym stworzeniu. Jest to jeden z obowiązkowych aspektów psychologicznie zdrowego człowieka. Ważne jest, aby zrównoważyć tę jakość z innymi i zachowywać się odpowiednio. Ale jak to zrobić, porozmawiamy w końcu. Teraz musisz zrozumieć, dlaczego pozbycie się samolubstwa jest tak trudne.

Walka, którą niewiele

W rzeczywistości, aby zapytać, jak pozbyć się dumy i samolubstwa, jest połowa walki. Osoba musi uznać, że pilnie potrzebuje rozpocząć pracę nad sobą. Jednak walka z tą twarzą zaczyna się od rozszerzenia świadomości. To trudne, bo musisz nauczyć się myśleć przede wszystkim o potrzebach innych. Co więcej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że problemy ludzkie nie są najważniejsze, a kwestie poważniejsze wymagają uwagi. Ponadto, egoist będzie musiał zaakceptować fakt, że nie wszystkie jego działania przyniosą korzyści. Ten ostatni, być może, jest najtrudniejszy.

Manifestacja egoizmu

Według obliczeń psychologów, egoizm we współczesnym świecie nie jest wadą, ale tendencją mody. To słowo odnosi się do niezliczonych restauracji, klubów nocnych i różnych sklepów. Na przykład na Ukrainie jest nawet specjalny program lojalnościowy dla stałych gości restauracji fast food, zwanych "egoistami". Jaka jest jej przesłanka? Jest dla Twojego ego. Przy okazji, jest to slogan tego programu.

Największą jakość świadczy o relacjach rodzinnych, ponieważ w domu ludzie stają się tym, kim są. Egoistami w rodzinie są prawdziwi królowie, do których wszyscy muszą. Często, w czasach tyranii pojawia się w rodzinie.

Jeśli ktoś podejmie podejrzenia, że jest zbyt skupiony na sobie, warto rozważyć, jak często jest gotowy zrezygnować z własnych pragnień na rzecz innych, ile i często mówi o sobie io tym, czy on wie, jak się dzielić tym ostatnim. Nawiasem mówiąc, egoizm często jest porównywany z chciwością.

Porada specjalistów

Jeśli mówimy o tym, jak pozbyć się egoizmu, rada psychologa będzie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Eksperci zalecają to zrobić w czterech etapach.

  1. Przestań ograniczać swoją świadomość . Granice, które egoista wkłada w niego, nie pozwalają mu żyć w pełni, ponieważ ledwo wykraczają poza własny nos. W rzeczywistości fani nie mają pojęcia, co inni mogą doświadczyć. Więc jak poszerza się własną świadomość? Naucz się słuchać innych i usłyszeć ich trudności. Pomyśl o tym, co można zrobić ludziom bliskim.
  2. Komunikuj się bez zaimka "ja". Najlepszym sposobem na pozbycie się samolubstwa jest nauczyć się mówić mniej o swojej osobie. Ważne jest, aby przestać narzucić swoją opinię na temat ludzi i być autentycznie zainteresowanym tym, co dzieje się w życiu ludzi.
  3. Kochaj kogoś poza sobą . Psychologowie polecają od zwierzątka. Główną trudnością tego kroku jest to, że nie możesz uciec od zwierzęcia. O nim zawsze trzeba dbać – karmić, oczyścić i bawić się z nim.
  4. Znajdź satysfakcję z tego, co masz . Jeśli mówimy o samo-miłości, wtedy największym problemem jest nauczyć się zadowolić wszystkim, co masz.

W poszukiwaniu sposobów pozbycia się samolubstwa można znaleźć różne porady, ale warto pamiętać, że sama praca będzie długotrwała i czasochłonna. Skąd pochodzi egoizm?

Początek

Zanim pozbędziesz się samolubstwa w związku, musisz znaleźć przyczynę jego wystąpienia, aby nie pozwolić na nawrót. Jak stwierdzono wcześniej, ego jest częścią podświadomości, co pomaga zachować zdrowy umysł. Poprawia percepcję świata zewnętrznego poprzez ocenę, planowanie i porównanie z przeszłymi doświadczeniami. W rzeczywistości ego doskonale tworzy człowieka wewnętrznego. Ważne jest, aby nie dać mu pełnej mocy. Dlaczego?

Czasami ego wpływa tak, że człowiek zaczyna pragnąć tego, czego naprawdę nie potrzebuje, a sytuacja wymaga radykalnej sytuacji. Można to zilustrować prostym przykładem z telefonem. Teraz sklepy z artykułami metalowymi są pełne różnych gadżetów, a za małe pieniądze można kupić najczęściej używany telefon push-button do połączeń i sms. Świetna opcja, prawda? Ale tu jest smartfon marki dotykowej znajomego. Wystarczy, że faktycznie wykonasz telefony i wiesz, że inne funkcje nie będą używane, ale wewnętrzne ego jest oburzające – kupić taki jak przyjaciel lub nawet lepiej niż model powyżej. Tutaj jest różnica między tym, co jest potrzebne, a tym, co ego na to wskazuje.

Wiedząc, jak pozbyć się samolubstwa, możesz z łatwością uspokoić swoje życie. A przykład z telefonem służy jako dowód.

Brak egoizmu jest możliwy?

Niestety, są tacy, którzy źle rozumieją zasadę pracy nad własną miłością, a zamiast uczą się równie kochać samych siebie i innych, zaczynają żyć na rzecz innych. Oczywiście ważne jest, aby pomyśleć o korzyściach dla ludzi, którzy otaczają was, ale nie należy zapominać o własnej opinii i ja. Pamiętaj, że jest to zrównoważone podejście do wszystkiego, co pozwala pozostać umysłowo zrównoważoną osobą.

Wnioski

Oczywiście, wszystko opisane powyżej to ogromna praca i ciągła samokontrola. Ale w rzeczywistości spacyfikowanie własnego ja nie jest takie trudne – wystarczy spojrzeć na świat szerszy. Każda osoba, nawet najbliższa, może być ciekawa, jeśli się jej nauczyć. Nie jest też tak trudne do zdobycia zdolność do wysuwania interesów innych osób. Najważniejsze jest mieć nieodparte pragnienie, aby nauczyć się tego. Pamiętaj, jak reagują ludzie, gdy widzą, że dzielą się nimi i myślą. Jeśli wybierzesz tylko jeden dzień i całkowicie go oddasz swojemu rodzimemu człowiekowi, możesz zobaczyć, jak się kwitnie i stajesz się lżejszy i bardziej radosny w swojej duszy.

Jak pozbyć się samolubstwa, każdy członek rodziny powinien myśleć. Słowa "Nie powiedziałem, że to jest łatwe ze mną", "jesteś mi winien", "wiem lepiej, nie wspinaj się", "mogę bez pomocy" nie powinien rozbrzmiewać między kochającymi ludźmi (a inni nie powinni być w rodzinie) Wszystko w tym duchu. Wszelkie oznaki egoizmu tylko pogarszają stosunki bliskich ludzi i wpływają na resztę rodziny. Pamiętaj, że miłość do siebie musi istnieć w każdej osobie, ale w równej proporcji z skromnością, ofiarą i miłością. W przeciwnym razie szczęście nie będzie gościem w domu dumnych ludzi.