85 Shares 4407 views

Arabska kobieta: styl życia, odzież, wygląd

Sposób życia Arabów zawsze wzbudzał duże zainteresowanie wśród Europejczyków, jako że wszystko jest niezwykłe i dziwaczne. Reprezentacje tego wśród tubylców Zachodu często zawierają uprzedzenia i przypuszczenia. Jedna kobieta arabska widzi bajkową księżniczkę pływającą w luksusie, drugą – słabą wolę niewolnika, zamknięty dom i przymusowo ubraną w zasłonę. Jednak oba romantyczne pomysły niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Kobieta w islamie

W krajach arabskich sposób życia kobiety w dużej mierze określa islam. Przed Bogiem jest równe człowiekowi. Kobieta, podobnie jak silniejszy seks, musi przestrzegać Ramadanu, sprawować codzienną modlitwę, czynić darowiznę. Jednak jej rola społeczna jest wyjątkowa.

Celem kobiet w krajach arabskich jest małżeństwo, macierzyństwo i wychowanie dzieci. Jest powierzona misji strażnika pokoju i religijności w domu. Kobieta w islamie jest sprawiedliwym współmałżonkiem z szacunkiem i szacunkiem związana z mężem, który jest zobowiązany do pełnej odpowiedzialności za nią i dostarczyć materialnie. Kobieta musi być posłuszna mu, być uległa i skromna. Do roli pani i żony matka przygotowuje ją od dzieciństwa.

Życie kobiety arabskiej nie ogranicza się tylko do spraw domowych i domowych. Ma prawo studiować i pracować, jeśli nie przeszkadza w szczęściu rodzinnym.

Jaka jest Arabka ubrana?

Kobieta w krajach arabskich jest skromna i czysta. Opuszczając dom, może zostawić tylko twarz i dłonie. W tym przypadku odzież nie powinna być przezroczysta, ściśle dopasowana do piersi, bioder, pasa lub zapachu, jak perfumy.

Arabska odzież dla kobiet ma określony wygląd. Głównymi elementami garderoby, zaprojektowanymi z myślą o ochronie dziewczyny przed oczami patrzenia są:

  • Zasłona – szlafrok z długimi fałszywymi rękawami i siatką przykrywającą oczy (chachvan);
  • Chadra – lekka zasłona ukrywająca całą sylwetkę kobiety z głową misyjną;
  • Abaya – długa suknia z rękawami;
  • Hijab – headpiece, pozostawiając otwartą twarz;
  • Nikab – nakrycie głowy o wąskim kroju dla oczu.

Warto zauważyć, że hidżab nazywa się również odzież, która przykrywa ciało od głowy do stopy, tradycyjnie noszoną na ulicy przez kobiety arabskie. Zdjęcie tego ubrania przedstawiono poniżej.

Ubranie w krajach arabskich

Z tego, w jakim kraju mieszka kobieta, a od panujących tam ceł, jej wygląd zależy. Najbardziej surowy ubiór w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W tych krajach dziewczęta i kobiety poruszają się po ulicach w czarnych abajżach. Ta szafa jest zazwyczaj ozdobiona koralikami, hafty lub dżetów. Kończąc gniew, możesz łatwo określić poziom dobrobytu w swojej rodzinie. Często w tych krajach dziewczęta nie noszą hidżabów, ale niqab. Czasami w burkach są kobiety arabskie, chociaż szafa staje się mniej popularna z biegiem lat.

W Iranie istnieją bardziej liberalne zwyczaje. Młode dziewczyny wolą dżinsy, płaszcze przeciwdeszczowe i chusteczki. Szczególnie religijne panie, mimo wszystko, noszą zasłonę.

W państwach liberalnych, takich jak Tunezja, Kuwejt czy Jordania, wiele kobiet nie jest w ogóle objęte. Wyglądają jak typowe Europejczycy. Jednak zjawisko to można znaleźć tylko w dużych miastach. W prowincji kobiety noszą tradycyjne hidżab, aby ukryć swoje piękno przed wzrokiem.

Piękne kobiety arabskie: stereotypy o wyglądzie

Mieszkańcy Zachodu mają wiele stereotypów na temat tego, jak Arabowie wyglądają. Ich zdaniem są one bezwzględnie kręcone, czaroczerwone, pełne i mają czekoladową skórę. Wygląd tych kobiet nie jest jednak w pełni zgodny z wyżej opisanym wzorem, ponieważ w żyłach płynie zarówno krew afrykańska, europejska, jak i azjatycka.

Duże, migdałowe oczy Arabów mogą być zarówno jasne jak i niebieskie. Są głównie brązowe lub zielonkawe. Włosy są ciemno brązowe, czekoladowe, czarne, a nie tylko kręcone, ale również proste i faliste. Arabowie rzadko preferują krótkie fryzury. W końcu długie, luksusowe włosy są bardziej kobiece.

Kolor skóry orientalnych pięknych różni się od mleka białego do czekolady. Twarz Arabów jest zazwyczaj owalna, ale w Egipcie i Sudanie może mieć wydłużony kształt. Są dobrze zbudowane, a jeśli są skłonni do pełni, to trochę.

Piękno nie jest dla wszystkich

Jak Arabskie kobiety wyglądają bez zasłony lub innych ulicznych ubrań, tylko krewni, mąż, dzieci czy dziewczyny wiedzą. Za czarnym, przestronnym strój często najczęściej spotykane europejskie ubrania są ukryte: dżinsy, spodenki, mini spódnice lub sukienki. Arabowie lubią ubierać się modnie i stylowo. Podobnie jak kobiety zachodnie, lubią ubierać się z najnowszymi ubraniami, ale tylko z bliskimi.

W domu Arab nie odbiega od Europy. Jednakże, jeśli jej mąż jest odwiedzany przez gości męskich, musi być objęta. Wygląda jak kobieta arabska, nawet jej najbliżsi przyjaciele nie powinni jej widzieć, a ona nie czuje się wadliwa, w przeciwieństwie do spekulacji i uprzedzeń tubylców Zachodu. Przeciwnie, kobieta jest wygodna i komfortowa, ponieważ nauczyła się być skromna od dzieciństwa. Abajowie, hidżabowie, niqabowie, ukrywający modne ubrania, nie są więzami, ale tymi odzieżami, które są dumnie noszone przez kobiety arabskie. Zdjęcie wschodniego piękna w jednym z nich przedstawiono poniżej.

Arabskie kobiety: edukacja i kariera

Zakupy i prace domowe dla Arabów nie są znaczeniem istnienia. Są zaangażowani w samorozwój, studia i pracę.

W krajach postępowych, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, kobiety mają wykształcenie. Po szkole wielu wchodzi na uniwersytety specjalnie dla nich przygotowane, a następnie dostać pracę. I kobiety są zaangażowane w rodzaj działalności, którą lubią smakować. Pracują w edukacji, policji, zajmują znaczące pozycje w departamentach rządowych, a niektóre mają własną firmę.

Innym krajem, w którym Arabowie mogą się spełnić, jest Algieria. Tam wiele kobiet znajduje się w orzecznictwie, nauce, a także w dziedzinie zdrowia. W Algierii kobiety pracujące w charakterze sędziów i prawników są liczniejsze niż mężczyźni.

Problemy samorealizacji

Jednak nie każdy kraj arabski może zapewnić takie atrakcyjne warunki szkolenia i rozwoju zawodowego.

W Sudanie jakość edukacji pozostawia wiele do życzenia. W szkołach dziewczyny uczą się jedynie podstaw pisania, czytania i arytmetyki. Jedynie jedna dziesiątka populacji kobiet otrzymuje wykształcenie średnie.

Rząd nie zgadza się na samorealizację Arabów w sferze pracy. Głównym sposobem zarabiania w Sudanie jest rolnictwo. Pracownicy są bardzo uciśnieni, nie pozwalając im korzystać z nowoczesnej technologii i płacą skromne wynagrodzenia.

Jednak w jakimkolwiek państwie kobieta mieszka, wyda pieniądze, które otrzymuje wyłącznie na siebie, ponieważ zgodnie z kanonami islamu, materialna opieka nad rodziną jest całkowicie na ramieniu małżonka.

Kiedy Arabowie wyjdą za mąż?

Ślub z Arabką przechodzi średnio w wieku 23-27 lat, często po ukończeniu studiów. Jednak sytuacje życiowe są różne. Na wiele sposobów los kobiety zależy od poglądów, które przylega do rodziny, a zwyczajów w kraju, w którym mieszka.

Tak więc w Arabii Saudyjskiej nie ma jasno określonego minimalnego wieku małżeńskiego. Tam rodzice mogą wyjść za mąż za dziesięcioletnią dziewczynę, ale małżeństwo zostanie uznane za formalne. Oznacza to, że aż do dojrzałości dojdzie do życia w domu ojca, a następnie przeniósł się do męża. W Arabii Saudyjskiej małżeństwo formalne jest rzadko praktykowane.

I w Jemenie ten problem jest dość ostry. Kraj odnotował dość wysoki odsetek wczesnych małżeństw. Często są one zawarte, jeśli są zyskiem z finansowego punktu widzenia rodziców młodej narzeczonej.

Wczesne małżeństwo (do 18 lat) nie jest trendem nowoczesności, aw większości postępowych państw arabskich jest to zjawisko wyjątkowe. Tam, rodzice kierują się pragnieniami ich córki, a nie ich własnych.

Małżeństwo w krajach arabskich

Poszukiwanie przyszłego małżonka spoczywa na barkach ojca rodziny. Jeśli kandydat męża nie lubi kobiety, to Islam daje jej prawo do odmowy małżeństwa. Niezależnie od tego, czy to ona odpowiada, czy nie, dziewczyna podejmuje decyzje podczas kilku spotkań, które muszą odbywać się w obecności krewnych.

Jeśli kobieta i mężczyzna zgodzą się małżonkowie, zawrą umowę małżeńską (nikah). W jednym z jego działów podany jest rozmiar posagu. Jako mahr, jak muzułmanie nazywają, człowiek daje kobietom pieniądze lub biżuterię. Otrzymuje część posagu w momencie małżeństwa, reszta – w przypadku śmierci męża lub rozwodu, który sam wszczął.

Umowa została podpisana nie przez oblubienicę, ale przez jej przedstawicieli. Tak więc, formalne małżeństwo jest przeprowadzane. Po nikyah odbędzie się wesele. Co więcej, następny dzień lub rok może wystąpić uroczyste uroczystości i dopiero wtedy, gdy młodzi ludzie zaczną żyć razem.

Ślubne życie

W małżeństwie, kobieta arabska jest miękka i zgodna. Nie sprzeciwia się mężowi i nie rozmawia z nim, ale aktywnie uczestniczy w dyskusji nad ważnymi kwestiami. Wszystkie odpowiedzialne decyzje podejmowane są przez człowieka, ponieważ jest szefem rodziny, a troską kobiety jest wychowanie dzieci i przytulność w domu.

Tam zawsze ma czystość i porządek, jej mąż czeka na gorący obiad, a ona wygląda dobrze pielęgnowana i schludna. Kobieta stara się podążać za siebie: odwiedza salon piękności i siłownię, kupuje piękne ubrania. Mąż w zamian ma obowiązek podać jej oznaki uwagi, powiedzieć komplementy i dary. Regularnie daje pieniądze żonom za zakupy, ale Arabowie rzadko jadają na jedzenie. Noszenie ciężkich opakowań nie jest zajęciem kobiety. Wszystkie prace nad domem, które dziewczyna jest trudne do wykonania, spoczywa na ramionach małżonka.

Na ulicy, Arab wychodzi bez towarzysza męża tylko za jego zgodą. Nie uznaj tej reguły za naruszenie praw kobiet. Na ulicach arabskich nie zawsze jest bezpiecznie chodzić samotnie, więc mąż uważa za swój obowiązek chronienia swojej żony.

Kiedy kobieta arabska nie jest chroniona?

Arab nie patrzy na innych mężczyzn. To zachowanie może hańbić ją. I tym bardziej kobieta nigdy nie zmieni swego męża, inaczej stanie się grzesznikiem i będzie karana za cudzołóstwo. Kobiety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na przykład, mogą być uwięzione za zdradę, a w Arabii Saudyjskiej, być ofiarą uderzenia kamieni. W Jordanii, mimo liberalnych obyczajów, praktykuje się tak zwane zabójstwa honorowe. Sądy szariatu odnoszą się do ludzi, którzy ich popełnili, pobłażliwie. Samo morderstwo uważane jest za "osobisty romans".

W krajach arabskich, podobnie jak gdzie indziej, problem przemocy seksualnej wobec kobiet jest ostry. Arab, nad którym człowiek się oburzał, z reguły nie zgłasza incydentu organom ścigania. W końcu może być potępiona za cudzołóstwo.

Przemoc fizyczna i psychiczna w rodzinie jest szczególnie rozpowszechniona w Iraku. I niegodne zachowanie łatwo uchodzi za ręce mężczyzny. Tylko w niektórych krajach, w szczególności w Arabii Saudyjskiej, przewidziana jest karalność za pokonanie kobiety.

Czy poligamia jest problemem?

Osoba zamieszkała w Europie jest przerażona nie tylko kwestią przemocy, ale także poligamii, która jest oficjalnie dozwolona we wszystkich krajach arabskich. Jak kobieta toleruje takie bezprawie?

W rzeczywistości ten problem praktycznie nie istnieje. Żeby wziąć żonę innej żony, trzeba uzyskać zgodę jego prawdziwej żony. Dalsza od każdej kobiety arabskiej, nawet biorąc pod uwagę jej wychowanie, zgadza się z tym stanem rzeczy.

W zasadzie rzadko stosuje się ich przywilej posiadania kilku żon. To zbyt drogie. Wszakże warunki utrzymania wszystkich żon muszą być takie same. Jeśli nie przestrzegasz tej zasady, współmałżonek, którego mąż narusza w znacznym stopniu, może złożyć wniosek o rozwód, a sąd zakończy zwycięstwo.

Prawa kobiety arabskiej w rozwodu

Arabskie kobiety są finansowo chronione przed wszelkimi trudnościami, które mogą się z nimi spotkać. Ona może stracić wszystko tylko w przypadku rozwodu, który ośmieli się swoją wolną wolą i bez powodu.

Aby rozstać się ze współmałżonkiem bez utraty mahr, kobieta może tylko wtedy, gdy nie zapewni tego finansowo, zniknie, siedzi w więzieniu, jest umysłowo chory lub bezdzietny. Powodem, dla którego Europejczyk może rozwodzić się z mężem, na przykład ze względu na brak miłości, uważa się za nieważne dla kobiety muzułmańskiej. W tym przypadku kobieta zostaje pozbawiona wszelkich odszkodowań, a jej dzieci po osiągnięciu określonego wieku przenoszone są na wychowanie byłego małżonka.

Być może te reguły sprawiły, że rozwod był niezwykle rzadkim zjawiskiem w świecie arabskim. W końcu jest to niekorzystne dla obu małżonków. Ale jeśli się zdarzy, to kobieta może się z nią ożenić. To prawo zostało przekazane islamowi.

Podsumowując

Życie arabskich kobiet jest tak złożone i nierówne. Ma specjalne prawa i zasady, które być może nie zawsze są sprawiedliwe, ale mają prawo istnieć. W każdym razie same Arabowie postrzegają je jako rzeczywistość.