802 Shares 2362 views

Poznaj jeden z 16 języków programowania – i zawsze będziesz mieć pracę!

Jest zdania, że współczesny świat "karmi" się oprogramowaniem. Do tej pory jest ponad tysiąc różnych języków programowania. Niektóre z nich są bardziej popularne, inne są używane tylko w określonych kierunkach.

W poszukiwaniu nowych utalentowanych programistów duże firmy-programiści są gotowi współpracować z specjalistami, którzy nie tylko wiedzą, jak pracować z tak znanymi językami, jak Java, Visual Basic czy Delphi, ale również są gotowi nauczyć się nowych produktów, takich jak Apple Swift czy Google Go.

Poniżej wymieniono najpopularniejsze języki programowania w oparciu o indeks TIOBE, ranking Redmonk Language Rankings oraz coroczny przegląd twórców przepełnienia stosu.

Java

Ten język programowania, stworzony w 1991 roku dla smart TV, nadal pozostaje jednym z najbardziej popularnych na świecie. Wynika to z faktu, że Java pisze zdecydowaną większość aplikacji dla systemu operacyjnego Android, a także oprogramowania używanego w instytucjach bankowych.

C

Będąc jednym z najstarszych języków programowania, C, stworzony na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wciąż pozostaje popytem. Nie przekazuje popularności i wytycznych – 800-stronicowa książka o nazwie "Język programowania C", której pierwsza edycja została wydana w 1978 roku.

Python

Ten produkt programowy, opracowany w 1989 roku, jest nadal popularny ze względu na łatwy do odczytania kod. Jest zdania, że Python idealnie nadaje się do wstępnej nauki podstaw programowania.

PHP

Dla programistów, którzy dobrze znają język PHP, zawsze działa. Ponad jedna trzecia wszystkich zasobów internetowych, w tym WordPress, Facebook i Yahoo, wykorzystuje je w swojej pracy. Jednocześnie wielu programistów dosłownie nienawidzi tego produktu. Według założyciela przepełnienia stosu Jeffa Atwooda, PHP nie jest tak bardzo językiem programowania, jak losowy zestaw arbitralnych poleceń.

Visual Basic

Pierwsza wersja produktu Microsoft Visual Basic oraz jego następca Visual Basic.NET różnią się od innych języków w elemencie graficznym, który umożliwia wymianę części kodu przez przeciągnięcie i upuszczenie ich. Mimo że jest już stosunkowo przestarzały, Visual Basic nadal ma swoich fanów.

JavaScript

Jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Jest on używany głównie w różnych aplikacjach internetowych. Pomimo jego nazwy produkt nie ma nic wspólnego z Java. JavaScript jest używany w wielu przeglądarkach, ale czasami jego wykorzystanie spowalnia pracę, a także sprawia, że użytkownicy są bardziej narażeni na zakłócenia zewnętrzne.

R

Ten język został stworzony specjalnie do tworzenia programów używanych w statystykach oraz w analizie różnych danych. Szeroko używany przez Google.

Google Go

Ten język został opracowany w celu stworzenia systemów o skalach kolosalnych potrzebnych do obsługi najbardziej wczytanej wyszukiwarki na naszej planecie. Teraz Google Go rozwija się w szybkim tempie dzięki dobrze wybranemu i profesjonalnemu zespołowi programistów.

Rubin

Poprzez popularność wśród twórców Ruby prawie nie gorszy od Pythona. Język programowania jest bardzo łatwy do napisania i przeczytania, a dodatek Rails ułatwia twórcom różnych aplikacji sieciowych. Nic dziwnego, że oficjalne motto firmy Ruby jest "najlepszym przyjacielem programisty".

Groovy

Groovy powstało w 2007 roku w celu ułatwienia i przyspieszenia tworzenia dużych kodów oprogramowania, prawie natychmiast stał się popularnym językiem. Ponieważ łączy się to z kodeksami Java, pozwoliło mu stać się popularne wśród dużych firm, takich jak IBM, Google i Target.

Cel-C

Po wspaniałym sukcesie oryginalnego języka programowania C pojawiły się nowe wersje tego programu. Wszystkie zostały oparte na oryginalnej wersji produktu, ale zostały wyposażone w funkcje z innych programów. Ostatnio popularność Cel-C stopniowo spada ze względu na szybko rozwijający się język Swift, opracowany przez firmę Apple.

Perl

Opracowany pod koniec lat 80-tych jeden z inżynierów NASA, Perl bardzo lubił programistów ze względu na swoją elastyczność i siłę. Otrzymał nawet pseudonim "taśmę przewodową w Internecie", ponieważ mógł połączyć kilka stron internetowych. Jedyną wadą Perl było to, że programowanie na nim było dość skomplikowane, nawet dla doświadczonych programistów.

Pascal

Ten język programowania został nazwany od znanego matematyka i filozofa Blaise'a Pascala. Pascal odgrywał bardzo ważną rolę w tworzeniu kodów oprogramowania komputerów Apple Macintosh. Później zamienił się w tak zwany obiekt Pascal. Jest on nadal używany do celów edukacyjnych, a także do tworzenia poważnych kodów i aplikacji.

Obiekt Delphi Pascal

Utworzony przez twórców Apple w 1986 r., Pierwotnie miał on pomóc programistom w łączeniu się z bazami danych Oracle. Jednak Delphi jest obecnie powszechnie używany do tworzenia różnych aplikacji dla smartfonów.

Apple Swift

Ten "młody" język programowania staje się coraz bardziej popularny każdego dnia, stopniowo zastępując takie "potwory" jako Objective-C lub Java. Dzięki niemu łatwo utworzyć aplikacje dla iPhone'a. Po ujawnieniu zainteresowania Apple Swift od IBM, specjaliści w pracy z tym językiem programowania stały się bardzo popularne na całym świecie.

MATLAB

Ten produkt został stworzony jako język programowania matematycznego w celu rozwiązania złożonych zadań obliczeniowych i logicznych, a także przetwarzania obrazów. MATLAB jest wciąż popularny wśród inżynierów i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją.