642 Shares 8012 views

orzechów macadamia: użyteczne właściwości, smak, stosowanie

makadamia, właściwości użytkowe, które są zróżnicowane, staje się popularnym produktów leczniczych i kosmetycznych w ostatnich latach. Roślina ta jest dość kapryśny i problematyczne pod względem upraw, a to spowodowało mu znaczne koszty. makadamia, których cena wynosi obecnie około 30 $ za kilogram, jest uważana za najdroższą na świecie. Ale ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na takie wydatki, chętnie zakupić ten produkt, a nie tylko dlatego, że jest prestiżową i egzotyczne. W rzeczywistości, to roślina ma pewne korzystne właściwości i jest wykorzystywana do gotowania oraz w celach medycznych i kosmetycznych.

siedlisko

Po raz pierwszy w tym roślina została odkryta w australijski botanik rodziny Muller. To on pierwszy opisany ten wspaniały nakrętkę i nazwał go na cześć swojego przyjaciela – chemik John McAdam. To drzewo należy do proteynovyh rodzinnego, a obecnie znany 9 z jego gatunku. Pięć z nich rosną tylko na ziemiach Australii, oba gatunki są hodowane sztucznie. Do tej pory, świat może być liczony, a nie tak wiele miejsc, gdzie rośnie orzechów macadamia (uprawiana). Należą do nich: Kalifornia, Hawaje, Brazylia i Afryka Południowa.

Trudności w uprawie

Jednym z głównych problemów w uprawie orzechów macadamia jest, że pełne drzewo zaczyna przynosić efekty tylko w życiu 7-10 lat. Ale osiągnięcie pewnego wieku, drzewa nie gwarantuje, że przyniesie długo oczekiwany plon. Powodem tego jest fakt, że orzechy makadamia (jeden z najczęściej używane nazwy macadamia) są stale narażone na niebezpieczeństwo wpadnięcia pod niszczącym działaniem wiatrów oceanicznych z siłą huraganu.

Ale nawet w tych przypadkach, gdy drzewo zarządza się rozwijać i dać pełną żniwa, istnieje kilka problemów z kolekcji jego owoców. Na wysokości macadamia może osiągnąć 15 metrów i osiągnąć swój szczyt bez użycia specjalnych narzędzi jest bardzo proste. Orzechy same pokryte są bardzo twardej powłoki, która jest oddzielona od ciężkiego owoców. Tak, że te orzechy są nie tylko trudne do odzyskania, ale nadal bardzo problematyczna do czyszczenia. Dlatego najdroższym spośród znanych obecnie na świecie jest orzech macadamia. Cena za to, oczywiście, zmniejsza się z każdą mijającą lat, ponieważ coraz więcej plantacji i wzrost produkcji tych owoców, mimo wszelkich trudności. Ale średnio kilogram produktu kosztuje ostatecznego nabywcy w 30 $.

Ogólny opis rośliny

Jak już wspomniano, dojrzałe drzewa może osiągnąć 13-15 metrów wysokości. Kwiaty tej rośliny są wystarczająco małe, aby mieć białe lub białawe lub różowo. Gdy kwitną, ich pąki przypominają kolce, natomiast wydzielać lekki słodki smak. Ten zapach przyciąga pszczoły, które są naturalne zapylaczy roślin. Co do zasady, owoce dojrzewają w pełni w okresie od marca do września, ale w sprzyjających warunkach, orzechów macadamia (użyteczne właściwości, które zostaną uznane przez nas dalej) może owocować w roku. Owoce te mają prawie idealny kształt okrągły i średnica może wynosić do 2 cm.

Co to znaczy smak

makadamia, których smak przypomina proste orzechy laskowe, często krytykowany za wygórowaną cenę. Ale prawdziwi koneserzy mówią, że ten owoc jest nieco słodsze i bardziej aromatyczne. Jednocześnie ci, którzy nie są prawdziwymi smakoszami i koneserzy orzechów, po prostu nie rozumiem, po co płacić duże pieniądze za produkt, który specjalnie nie różni się od prostego orzecha laskowego. To z tego powodu, makadamia, których opinie są różne, często krytykowany za swoją wysoką cenę. Ale nie zapominaj, że produkt ten ma bardzo wysoką wartość opałową, ale posiada również bogate i użyteczne skład chemiczny.

Skład roślin

makadamia, właściwości użytkowe, które są ze względu na swój skład, zawiera wiele składników odżywczych, w tym:

  • tłuszcze i kwasy organiczne, białka, węglowodany, błonnik;
  • olej;
  • witaminy (C, E, B 1, B 2, B 5, B6, B9);
  • pierwiastków śladowych (selen, żelazo, cynk, miedź, mangan);
  • makroelementy (potas, fosfor, magnez, wapń, sód).

Ze względu na skład z owoców tej rośliny mają jakąś moc uzdrawiania.

orzech macadamia: właściwości użytkowe

Ten produkt jest odpowiedni do zastosowania, gdy niedobór witaminy i jej zapobiegania. Również te orzechy są zalecane, gdy istnieje zwiększone ryzyko rozwoju raka. Uważa się, że jedzenie Macadamia stanie pozbyć się z migreny i pomóc w wielu chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Również ta nakrętka może być stosowany jako uzupełnienie leczenia podstawowego podczas leczenia anginy i zapalenie opon mózgowych.

Pomimo faktu, że macadamia jest bardzo wysokokaloryczne, dietetycy otyłości zaleca się wymienić garść orzechów jeden pełny posiłek. Bardzo niewielka ilość orzechów macadamia może nasycić organizmowi niezbędnej energii i jednocześnie karmić go we wszystkie niezbędne dla pełnego działania mikro i makro. Ponadto, produkt ten poprawia krążenie krwi w organizmie człowieka i usuwa nadmiar cholesterolu, tak że występuje ogólne sposoby zapobiegania starzeniu.

Olej macadamia, właściwości i zastosowania, które różnią się od odmiany z powodzeniem stosowane do leczenia oparzeń o różnej stopnia. Możliwość odzyskania skóry ze względu na fakt, że w skład tego oleju należą różne nienasycone kwasy tłuszczowe, z których są kwas palmitynowy. Jak to jest dobrze znane, znajduje się również w kompozycji ludzkiej skóry. Dlatego olej może przyspieszyć regenerację skóry i wspomaga szybkie gojenie ran i oparzeń różne.

Olej macadamia: właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na jego zdolność do przywrócenia skórze, produkt ten został z powodzeniem stosowane w kosmetologii. Olej jest uznawane za wysoce skuteczne zarówno w jego niezależna aplikacja lub jako część różnych kremów i masek. Przy regularnym korzystaniu z niego w przemyśle kosmetycznym do następujących efektów:

  • Skóra twarzy jest znacznie zaostrzone, znikają i stają się mniej zauważalne zmarszczki, wygładza cerę;
  • przy użyciu urządzenia olejek do masażu ciała znacznie silniejsze napięcie skóry ;
  • stosowanie tego środka jako baza z dodatkiem różnych olejków eterycznych stracił ciało cellulit staje się bardziej napięta.

Warto zauważyć, że ten olej z orzechów jest doskonała do pielęgnacji bardzo delikatnej i cienkiej skóry. W kosmetologii, jest on z powodzeniem stosowany do pielęgnacji ust, skórek i obszaru wokół oczu.

Ponadto, ze względu na jego zdolność do poprawy krążenia krwi jest naturalny środek stosowany w celu pobudzenia mieszków włosowych z wypadaniem włosów, a przy aktywnym wypadanie włosów. Olej jest również częścią różnych szamponów, maseczek i często wprowadzane do składu farb do włosów.

Niebezpieczeństwo dla psów

Pomimo faktu, że ten produkt ma wiele korzystnych właściwości dla ludzkiego ciała, nasze czworonożnych przyjaciół, czyli psy, może spowodować poważne szkody. W ramach tego produktu nie jest jeszcze zawiera toksyny badania, które niekorzystnie wpływa na organizm psa. Po jednej śruby zjedzone psa mogą pogorszyć się w takim stopniu, że jest w ciągu 12 godzin nie mogą wspinać się na nogi. Mogą wystąpić zwierzę ciężki oddech i obrzęk kończyn. Uważa się, że po tym jak pies próbuje makadamia, że jest w pełni przywrócony dopiero po 48 godzinach. I jeżeli zwierzę udaje się jeść 5-7 orzechy włoskie, to jest prawdopodobne, że będzie to prowadzić do śmierci.

Z tego powodu wszyscy fani tej egzotycznej nakrętki, które mają psa w domu, trzeba być bardzo ostrożnym.