811 Shares 9763 views

Długie włosy u dziewcząt i kobiet. Wierzenia, tradycje, folklor

Nasi przodkowie wierzyli, że długie włosy u dziewcząt i kobiet służyć jako talizman i magazynowania energii świetlnej. Każda kobieta opiekowała włosy i dumny, obawiając się, że żadne pojedyncze włosy nie posiadał ozdobny człowieka. Po tym wszystkim, kto trzyma kosmyk włosów i posiada przeznaczenie ich właściciela. Dziewczyna z długimi włosami piękno uznano ich warkocze zostały wycenione powyżej wszelkich drobiazgów.

Wyplata warkocze w różnych ludów słowiańskich

Wiara przewidziany dla kobiet, aby nie obniżyć swoje włosy. Ale nie wszystko jest tak proste jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka: nasze fryzury praprababok głęboko symboliczne. Na przykład dziewczęta wykorzystywane do wycięcia i dopiero w wieku dwunastu lat zaczął tkać pierwszy warkocz. Z taką fryzurę musieli chodzić przez kilka lat, ona symbolizuje fakt, że dziewczynki w wieku małżeńskim. Z jednej ukośne podszedł i tych, którzy nie znaleźli bratnią duszę (panny). Ale przed ślubem włosów jest podzielony na dwie części: obojga małżonków – a teraz także dredy. Rite warkocze forniru i towarzyszyła zmiana garderoby dorosły dzieci – czystą, zamknięte urządzone żeńskich symboli oberezhnoy. W różnych regionach Rosji podczas czesania użyć specjalnych atrybutów, wynalazł przysłów i żartów. Na przykład, w Zaonezhie dziewcząt długie włosy są wplecione w oplocie ze wstążki – symbol gotowości do małżeństwa. Białorusini i mówiąc: "Casa – dzyavochaya piękno." Bułgarzy rozmazany również długie włosy dziewczyny soku winogronowego i dopiero wtedy zaczęła tkać, prisheptyvaya: „Growing Loznicą, rosnąć i COSATU” ( „Istnieje rosnące uprawy winorośli i pluć”). Serbskie i chorwackie rozmazany Spit węże fat, że mają one uprawiane długo jak węże.

Xhosa folklor

Oczywiście, folklor nie ignorować warkocz dziewczyny. Wiele przysłów o włosach podszedł do dnia dzisiejszego. Na przykład, tłumaczenie wyrażenia „propylu warkocz” występuje w prawie wszystkich językach z grupy słowiańskiej. To zdanie oznacza posiedzeń panieńskie przed ślubem. Ale przysłowie szyderczy „ukośne dowcipniś„by trzymać się tego, który siedział na półce, a zatem nie należy podzielić włosy na dwie części. Odzwierciedlenie długowłosa piękność znaleźć w malarstwie. Słynny rosyjski malarz Borys Olszański przedstawia piękne, starożytne boginie z jej warkocze włosy lub luksusowe. Pisze i zwykli śmiertelnicy naśladować ich wygląd nebozhitelnitsam. Andrew RAMS przedstawiana na obrazach późniejszych, już chrześcijańskich rytuałów związanych z łączenia. Na przykład, jego słynne „Separacja warkocze” pokazuje, jak długie włosy z dziewcząt została podzielona na pół rozstał się dzień przed ślubem. Vasilyevskaya gołą głową Rusałka, być może, jest znany na całym świecie jako symbol starożytnej mitologii słowiańskiej. Równie sławny był i Vasnetsov Alenka, terebyaschaya czerwoną kosą w oczekiwaniu ne'er brata na brzegu. I współczesnych artystów zainspirowane długowłosa dziewczynka. Zdjęcia z sierści długiej i luźnej, z warkoczami i updo można znaleźć w pracach wielu współczesnych fotografów. Nie zwracał uwagi na jej włosach i wykonawców muzyki ludowej: Helavisa (grupa „Mill”), Pelagia, Masza Archipowa (pasmo „Arkona”). Po tym wszystkim, dziś, jak w czasach starożytnych, ślina jest główną ozdobą każdej dziewczynki.